NIO Formula E Team

(c) Steffen Prößdorf, CC BY-SA 4.0
Vůz týmu NIO Formula E pro sezónu 2023/24

NIO Formula E Team je motoristický závodní tým sídlící ve Spojeném království. Soutěží v šampionátu Formule E – závodech elektrických vozů pod patronací Mezinárodní automobilové federace FIA. Majitelem je čínská automobilka NIO a základnu má ve městě Oxford.

V dřívějších sezónách Formule E tým soutěžil pod názvy China Racing Formula E Team a NEXTEV TCR Formula E Team, ve Formuli E závodí již od první sezóny 2014/15 a získal hned první titul mezi jezdci díky Nelsonu Piquetovi mladšímu.[1]

Historie

Vůz týmu NIO Formula E pro sezónu 2017/18

Sezóna 2014/15

Pod názvem China Racing se tým účastnil šampionátu již od první sezóny, kdy za něj závodili jezdci Tung Che-pin, Antonio García, Oliver Turvey a Charles Pic v monopostu #88 a Nelson Piquet Jr. s číslem #99. Piquet Jr. v této sezóně kromě mistrovského titulu získal také vítězství ve dvou ePrix – ePrix Long Beach a ePrix Moskvy. Celkově tým skončil na 4. místě se ziskem 152 bodů.

Sezóna 2015/16

Od druhé sezóny mohly týmy nasazovat své vlastní motory, tým označil svůj motor obchodní značkou NextEV a přejmenoval se na NEXTEV TCR Formula E Team. V této sezóně jezdecké složení zůstalo Piquet Jr. a Turvey. Nejlepším výsledkem bylo šesté místo Turveye hned při úvodní ePrix Pekingu, jinak tým spíše paběrkoval. V konečném součtu to znamenalo 9. místo s 19 body.

Sezóna 2016/17

Jezdci opět zůstali stejní, ale výsledky proti předchozí sezóně byly mnohem lepší. Tým skončil celkově na 6. místě s 59 body, když získal i první dvě pole position (Piquet Jr. v ePrix Hongkongu a Turvey v ePrix Mexico City) v historii.

Sezóna 2017/18

Pro čtvrtou sezónu se tým rozhodl neprodloužit smlouvu s Piquetem Jr. a místo něj angažoval Itala Luku Filippiho, Turvey u týmu zůstal. Ve dvou závodech se v kokpitu objevil i Ma Čching-chua, jako náhrada nejdříve Filippiho a v poslední ePrix namísto Turveye. Oliver Turvey se blýskl druhým místem v ePrix Mexico City, ale týmu to stačilo pouze na 8. místo v celkovém pořadí se 47 body.

Výsledky

RokMonopostPneuNo.Jezdci1.2.3.4.5.6.7.8.9.10.11.12.13.14.15.16.BodyP.T.
2014/15Spark-Renault SRT 01EMBEIPUTPDEBUEMIALBHMONBERMSCLON1524.
88Čína Tung Che-pin161111
Španělsko Antonio García1119
Francie Charles Pic1716815
Spojené království Oliver Turvey99
99Brazílie Nelson Piquet Jr.8Ret235134157
2015/16Spark-NextEV TCR FormulaE 001MBEIPUTPDEBUEMEXLBHPARBERLON199.
1Brazílie Nelson Piquet Jr.15†815†1213RetRet13129
88Spojené království Oliver Turvey6Ret1291112131215†10
2016/17Spark-NextEV FormulaE 002MHKGMARBUEMEXMONPARBERNYCMTL596.
3Brazílie Nelson Piquet Jr.11165947121211161316
88Spojené království Oliver Turvey879Ret13121096141517
2017/18Spark-NextEV NIO Sport 003MHKGMARSANMEXPDEROMPARBERZRHNYC478.
16Spojené království Oliver Turvey166Ret162712759DNS
Čína Ma Čching-chua13
68Itálie Luca Filippi10Ret161214131317Ret15Ret
Čína Ma Čching-chua17
2018/19Spark-NIO Sport 004MADRMARSANMEXHKGSNYROMPARMONBERBRNNYC611.
8Francie Tom Dillmann1417Ret15121215Ret14
16Spojené království Oliver Turvey13168129111314Ret
Nio 333 FE Team
2019/20Spark Nio FE-005MDIRSCLMEXMRKBERBERBER012.
3Spojené království Oliver Turvey15DSQ111321161816221921
33Čína Ma Čching-chua201916Ret23
Německo Daniel Abt18161518Ret20
2020/21Spark Nio 333 001MDIRRMEVLCMCOPUENYCLDNBER1912.
8Spojené království Oliver Turvey106DNS14NC81911RetRetRet15141919
88Spojené království Tom Blomqvist1818108NC171413Ret1621NC19NC10
2022/22Spark Nio 333 001MDRHMEXRMEMCOBERJAKMRKNYCLDNSEO710.
3Spojené království Oliver Turvey191814177141617121715161514Ret15
33Spojené království Dan Ticktum18191818101219192018171217RetRetRet
2022/23Formula E Gen3 NIO 333 ER9HMEXDIRHYDCPTSPLBERMCOJAKPRTRMELDN289.