NLAW

NLAW
MBT LAW
Protitankový systém NLAW
Protitankový systém NLAW
TypProtitanková řízená střela
Místo původuŠvédsko / Velká Británie
Historie služby
Používánaviz Uživatelé
VálkyVálka v Jemenu
Ruská invaze na Ukrajinu
Historie výroby
KonstruktérSaab Bofors Dynamics
NavrženoKvěten 2002
VýrobceThales Air Defence
Výroba2009
Základní údaje
Hmotnost12,5 kg
Délka1016 mm
Účinný dostřel20-600 m
Maximální dostřel1000 m

Main Battle Tank and Light Anti-tank Weapon (MBT LAW), známá také jako NLAW, je švédsko-britská protitanková řízená střela krátkého dosahu typu „vystřel a zapomeň“. NLAW je určena pro použití pěchotou, střílí se z ramene a použití je jednorázové, po výstřelu se zlikviduje. V současné době NLAW používají mimo jiné Britská armáda, Finská armáda, Lucemburská armáda, Švédská armáda a Ukrajinská armáda, které byly tyto protitankové systémy dodány počátkem roku 2022 v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu.[1][2]

Vývoj

(c) Photo: MoD/MOD, OGL v1.0
Voják mířící se cvičnou verzí NLAW.

Vývoj odpalovacího zařízení i střel probíhal v zařízeních společnosti Saab Bofors Dynamics ve městech Eskilstuna a Karlskoga ve Švédskou s využitím zkušeností získaných při vývoji protipancéřových systémů, jako je pancéřovka Carl Gustav, zbraň AT4 CS a protitanková střela Bill. Hlavním britským partnerem a přispěvatelem do programu je společnost Thales Air Defence, která také zajišťuje celkem 14 britských subdodavatelů různých komponent.

Konečná montáž a testování probíhá v zařízeních Thales Air Defence v Belfastu, v Severním Irsku. Inerciální měřicí jednotku (IMU) střely vyrábí společnost Collins Aerospace v Plymouthu. Společnost Eaton Ltd. se sídlem v South Moltonu je zodpovědná za výrobu řídicích žeber a aktuátorů. Raytheon Systems Limited se sídlem v Glenrothes a Thales Missile Electronics se sídlem v Basingstoke vyrábějí elektronické sestavy a bezkontaktní roznětku systému.

Společnost National Plastics Aerospace se sídlem v Coventry je zodpovědná za plastové a kompozitní výlisky. Speciální pružiny vyrábí společnost Skeldings se sídlem ve Smethwicku. Hlavními partnery konsorcia MBT LAW jsou také společnosti Express Engineering z Gatesheadu, Portsmouth Aviation, EPS Logistics Technology, Leafield Engineering z Bristolu a Metalweb z Birminghamu.

Popis

Finští vojáci simulují režim OTA na BMP-2 v bojové ukázce
Odpalovací zařízení pro protitankové řízené střely NLAW krátkého dosahu.

Systém NLAW vyvinuly společnosti Saab Bofors Dynamics a Thales Air Defence ve spolupráci s britským ministerstvem obrany v roce 2002. Jedná se o společný projekt Velké Británie a Švédska, který využívá technologie odvozené ze systémů BILL 2 (bojová hlavice a navádění) a AT4 CS (schopnost navádění v omezeném prostoru).

Systémy pro Velkou Británii i Švédsko zajišťuje Agentura pro obranné zakázky britského ministerstva obrany, přičemž Švédsko podepsalo smlouvu na zbraň již v prosinci 2005. Spojeného království plánuje pořídit až 20 000 systémů s plánovanou životností cca 20 let. V prosinci 2007 si objednalo nezveřejněný počet systémů NLAW také Finsko.

Jedná se o systém s měkkým odpalováním, což umožňuje jeho odpálení pěchotou z uzavřeného prostoru. V tomto systému je střela nejprve vypuštěna z odpalovacího zařízení pomocí nízkoenergetického zapalovače. Poté, co střela urazí několik metrů do letu, zažehne se její raketový pohon, který střelu pohání až k cíli. Navádění se provádí pomocí předpovídané linie viditelnosti (Predicted Line of Sight – PLOS).

U pohybujících se cílů střelec sleduje cíl po dobu tří sekund a učí tak naváděcí elektroniku úhlovou rychlost cíle. Střela po odpálení letí samostatně a během letu udržuje potřebnou dráhu (především úhlovou rychlost vypočtenou během učící fáze) pomocí vnitřního inerciálního navigačního systému. Samotná exploze proběhne, jakmile je přelet cíle detekován magnetickým detektorem a bezkontaktní roznětkou (proximity fuze). Vzdálenost cíle během navádění nehraje roli.

Oproti běžným moderním protitankovým systémům nepoužívá tandemovou kumulativní hlavici ale pouhou jednu dynamicky kompenzovanou 102mm kumulativní hlavici směrovanou směrem dolů, plnivem je přibližně 1,5 kg oktogenu.

Tento protitankový systém vstoupil do služby Britské armády v roce 2009 jako „lehká protitanková zbraň nové generace“ (NLAW), aby nahradil již zastaralý systém LAW 80 a také dočasnou lehkou protitankovou zbraň (ILAW) AT4 CS.

Specifikace

(c) Photo: Corporal Rob Kane/MOD, OGL v1.0
Cvičné vypuštění střely NLAW.
  • Hmotnost: 12,4 kg
  • Délka: 1,016 m
  • Ráže: 115/150 mm
  • Úsťová rychlost:
    • Počáteční: 40 m/s
    • Maximální: vysoká podzvuková: 200 m/s (Mach 0,7)
  • Dostřel: 20–600 m
  • Navádění: předpovídaná přímá viditelnost (PLOS) / inerciální
  • Zaměřovač: Trijicon TA41 NLAW 2,5×20, který má kříž ve tvaru V (invertovaný k běžnému ACOG /\ kříži).
  • Bojová hlavice: Kombinovaný útok shora či útok přímo
  • Cena: přibližně 20 000 GBP (2008)
  • Provozní teplota: -38 až +63 °C

Uživatelé

Mapa s modře vyznačenými uživateli NLAW

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku MBT LAW na anglické Wikipedii.

  1. ARMYWEB.CZ. Británie posílá na Ukrajinu systémy NLAV. www.armyweb.cz [online]. [cit. 2022-02-27]. Dostupné online. 
  2. Ukrajinští vojáci cvičili na Donbasu s nově dodanými střelami NLAW. Novinky.cz [online]. Borgis [cit. 2022-02-27]. Dostupné online. 
  3. Protitankové odpalovací zařízení NLAW pro Ukrajinu. Co je to za zbraň a jak funguje? [online]. [cit. 2022-02-27]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Finland.svg
Finská vlajka
Flag of Indonesia.svg
bendera Indonesia
Flag of Malaysia.svg
Flag of Malaysia – Jalur Gemilang (Stripes of Glory)
Pathfinders - Global Response Force. APOSEC-OFFICIAL-20220128-004-190.jpg
(c) Photo: Cpl Danny Houghton RLC/UK Ministry of Defence 2022, OGL 3
A member of the Pathfinders Regiment fires an NLAW Main Battle Tank & Anti-tank Weapon. Pathfinders pack a punch as first in for Global Response Force. The reconnaissance troops who are first in for the British Army’s Global Response Force have tested their firepower on the windswept STANTA Ranges in Norfolk. The Pathfinders are the advance force for 16 Air Assault Brigade Combat Team, trained to infiltrate behind enemy lines to find and relay vital information back to assist mission planning. A key role is identifying drop zones and landing zones where the main body of troops can be parachuted or landed by helicopter. Pathfinders work in small, self-sufficient patrols, either in vehicles or on foot. While operating with-out (sic) being spotted provides their best defence, troops need the firepower to get themselves out of trouble. Out on the ranges last week (24-28 Jan), troops practised fire and manoeuvre tactics in their RWMIK patrol vehicles, which are mounted with Heavy Machine Guns and Grenade Machine Guns. Soldiers also fired the potent and precise NLAW anti-tank missile.
Taistelunäytös NLAW 3 Kokonaisturvallisuus 2015.JPG
Finnish NLAW team "destroys" a BMP-2 in a combat demonstration at Comprehensive security exhibition 2015 in Tampere. The explosion a simulated with fireworks and is not a genuine warhead explosion.
NLAW Training Aid MOD 45149588.jpg
(c) Photo: MoD/MOD, OGL v1.0
A soldier is pictured aiming a practice NLAW (Next Generation Light Anti-Tank Weapon). This training aid simulates the real NLAW launcher but fires a laser at armoured vehicles equipped to receive the beam.
  • Organization: Army
  • Object Name: 12BDE-2008-024-302
  • Category: RMY
  • Keywords: Army, Launching, Fighting, Firing, Equipment, Weapon, Light Anti Tank Weapon, Semi Automatic Command Line of Sight Weapon., SACLOS, Clothing, Combats, Camouflage, Headwear, Helmet, Sensor, Infantry, Hot, NLAW, Laser, Practice, Training
  • Country: Canada
MBT LAW operators.png
Autor: Jurryaany, Licence: CC BY-SA 4.0
Map with MBT LAW operators in blue
Combined Arms Manouvre Demonstration 2016 MOD 45161445.jpg
(c) Photo: Stuart Hill/MOD, OGL v1.0
Pictured is A Gunner carrying the New Light Anti-Tank Weapon (NLAW) before carrying out a live firing exercise.

British Army’s Combined Arms Manoeuvre Demonstration held at Knighton Down, Salisbury Plain Training Area in October 2016. The aim was to demonstrate the capabilities of an Armoured Infantry Battlegroup as part of the Vanguard Armoured Infantry Brigade within a Reaction Force Division context.

As well as a series of static stands there were two demonstrations. The first was a blank firing manoeuvre showing minefield crossing and a hasty attack. The second, a live firepower demonstration, using an enemy counter attack on a defensive position.

  • Organization: MOD
  • Object Name: CAMD16_MMC_SAH-149
  • Supplemental Categories: NLAW, Missiles, Weapons, People, Army, Equipment
  • Keywords: Visor, Helmet, Headwear, Webbing, PLCE, Personal Load Carrying Equipment, MTP, Multi Terrain Pattern, Camouflage, Combats, Sandbag, Trench, Soldier, Non-Identifiable, Personnel, Army, Gunner, Equipment, Weapons, Support Weapons, Anti Armour, NLAW, Next-generation Light Anti-tank Weapon, Missile, 150mm
  • Country: England
NLAW.jpg
Autor: Swadim, Licence: CC BY-SA 4.0
NLAW Short-Range Anti-Tank-Guided Missile
NLAW Kokonaisturvallisuus 2015 01 (cropped).JPG
NLAW anti-tank missile at Bofors exhibition stall at Comprehensive security exhibition 2015 in Tampere.
B Company 2 Battalion the Parachute Regiment MOD 45167478.jpg
(c) Photo: Corporal Rob Kane/MOD, OGL v1.0
Pictured are members of B Company 2 Battalion the Parachute Regiment conducting a live fire Company attack on Salisbury Plain, as part of Exercise Wessex Storm.

B Coy fire an NLAW missile to take out an enemy armoured vehicle.

Exercise Wessex Storm saw the 2 PARA Battlegroup training on Salisbury Plain confirm its skills and readiness to serve as the lead infantry unit within 16 Air Assault Brigade.

The group which is built around the airborne infantry of 2 PARA supported by signallers, engineers, artillery, medics and logistics specialists from 16 Air Assault Brigade are ready to deploy at short notice on operations around the world.

  • Organization: Army
  • Object Name: APOSEA-OFFICIAL-20201118-069
  • Category: MOD
  • Keywords: 150mm, Missile, Next-generation Light Anti-tank Weapon, NLAW, Main Battle Tank & Anti-tank Weapon, MBT LAW, Anti Armour, Support Weapons, 23 ENGR REGT, 23rd Engineer Regiment, The Corps of Royal Engineers, VIRTUS Helmet, Headwear, Bergen, Pouch, Belt, Webbing, PLCE, Personal Load Carrying Equipment, Gloves, Personal Protective Equipment, MTP, Multi Terrain Pattern, Camouflage, Combats, PCS, Personal Clothing System, Clothing, Breath, Wiltshire, Salisbury Plain Training Area, Locations, Ex, Exercise, South West, UK, Training Areas, Location, Environment, Terrain, Equipment, Wessex Storm 2020, 23 PARA ENGR REGT, 23 Parachute Engineer Regiment, RE, regiments, Units, Army, Live Fire Company Attack, Company Attack, B Company, Airborne forces, training, 2 Para Battlegroup, 2 PARA, Salisbury Plain, Paratroopers, CALFEX, LFTT, Live fire tactical training, Exercise Wessex Storm, Royal Air Force, RAF, Communications, Radio, Digital Comms, Personal Role Radio, UHF, PRR, H4855 PRR, Weapons, Gun, Firearm, Small Arms, Assault Rifle, SA80, A3, L85A3, 5.56mm
  • Country: United Kingdom
Холодноярівська піхота знищила російський танк Т-80 03.jpg
Autor: armyinform.com.ua, Licence: CC BY 4.0
Russian tank T-80 destroyed by NLAW during the 2022 Russian invasion of Ukraine.
UA soldiers NLAW training 01.jpg
(c) Mil.gov.ua, CC BY 4.0
Ukrainian Ground Forces soldiers training with NLAWs donated by UK prior to the 2022 Russian invasion in Ukraine
Taistelunäytös NLAW 2 Kokonaisturvallisuus 2015.JPG
Finnish NLAW team "destroys" a BMP-2 in a combat demonstration at Comprehensive security exhibition 2015 in Tampere.