Na Brabenci

Na Brabenci
Kopec na mapě Druhého vojenského mapování
Vrchol297 m n. m.
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříPražská plošina / Říčanská plošina / Třebotovská plošina[1]
Souřadnice
Na Brabenci
Na Brabenci
PovodíVltava
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Brabenčák, Brabenec či Na Brabenci[2] je kopec v Radlicích a na Smíchově v Praze 5. Zastavěné východní úbočí je označováno též například názvem Kesnerka, podle jedné z někdejších usedlostí. Vrcholová partie není v běžných mapách kótována, dle Mapy.cz se nachází přibližně v nadmořské výšce 297 m n. m., dle vrstevnic Základní mapy ČR 1 : 10 000 se vrchol nachází nedaleko jižně od ulice Na Brabenci.

Podlouhlý vrchol kopce tvoří slepá ulice Na Brabenci (vytvořená a pojmenovaná až v roce 1994, a to podle místního lidového názvu Brabenčák[3]), souběžně s ní vede po severním úbočí ulice U starého židovského hřbitova, pod jejímž východním koncem se nachází starý smíchovský židovský hřbitov, zvaný též radlický. Vrcholová partie kopce a jeho strmější, západní část spadá do Radlic, východní část kopce na Smíchov: hranici tvoří u vrcholové partie ulice U starého židovského hřbitova, vedoucí východozápadním směrem, a ulice Kroupova, vedoucí severojižním směrem (tedy židovský hřbitov již patří ke smíchovské části). Radlické svahy jsou nezastavěné, lesnaté, protkané vycházkovými stezkami, stejně tak i severní smíchovský svah. Východní smíchovskou stranu kopce pokrývá z velké části vilová zástavba, přičemž převážně ve vrstevnicovém směru kopec úbočím obcházejí ulice Nad Kesnerkou, K Závěrce, Pod Děvínem, Kesnerka, Pod Závěrkou, Na Konvářce, Pod Kesnerkou a Franty Kocourka, šikmo k vrcholu vystupuje od severovýchodu ulice Pajerova a téměř po hřbetnici schodiště Koulka. V lesíku mezi ulicemi Pajerova a Pod Kesnerkou se nachází studánka, dříve nazývaná Pod Kesnerkou, slavnostním aktem 3. května 2012 byla přáteli Ivana Martina Jirouse, který nedaleko žil, pojmenovaná Magorova studánka, a jako občanské sdružení nechali tento název údajně zapsat do katastrálního výměru.[4]

Většina kopce byla zalesněna postupně až ve druhé polovině 20. století. Vrcholová partie byla zastavěna z větší části až po roce 1990.[5] Na smíchovském úbočí stálo či dosud stojí několik historických usedlostí: horní a dolní Kesnerka (obě postupně zbourány ve 20. století) a Koulka (dosud stojí), v blízkosti, avšak již na úbočí Dívčích hradů též Konvářka.

Na jihozápadě kopec ohraničuje zhruba ulice Kutvirtova a železniční trať 122. Naproti přes údolí se nachází kopec Děvín, známý též pod názvem Dívčí hrady. Na severu kopec spadá do radlického údolí, naproti němu stojí Paví vrch. K úpatí kopce lze počítat i smíchovskou zástavbu jižně od Radlické ulice, tedy ulice Nad Koulkou, Na Neklance, Holubova (v Radlicích Pechlátova), Pod Barvířkou, v severojižním směru Na Laurové, Braunova, Pod Brentovou a Ke Koulce. K východu kopec strmě spadá k nivě vltavského údolí, při jeho úpatí vede ulice Křížová, ulice Dobříšská (Městský okruh) a svazek železničních tratí vycházející z nádraží Praha-Smíchov. K západu kopec vybíhá jako ostroh proti radlickému údolí směrem k Jinonicům. Při jižní straně západního úpatí se nachází sportcentrum Radlice, nově obestavěné třípatrovou kancelářskou budovou čp. 339.

Reference

  1. Břetislav Balatka, Jan Kalvoda - Geomorfologické členění reliéfu Čech (Kartografie Praha, 2006, ISBN 80-7011-913-6)
  2. Praha 5, Na Brabenci Archivováno 25. 2. 2019 na Wayback Machine., Zažít město jinak, první ročník akce „Zažít kopec jinak“ 15. 9. 2018
  3. M. Lašťovka, V. Ledvinka a kol: Pražský uličník – encyklopedie názvů pražských veřejných prostranství, 1. díl (A–N), Libri, 1997, Na Brabenci, str. 481
  4. Jiří Peňás: Magor má studánku v Radlicích. Prý z ní pil, Lidové noviny, 4. 5. 2012
  5. Archiv leteckých snímků (ortofotomap) Archivováno 15. 1. 2019 na Wayback Machine., IPR Praha

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Brabenčák - 2. vojenské mapování.jpg
Smíchov, kopec Na Brabenci na mapě 2. vojenského mapování.