Na loučkách II

Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Na loučkách
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Starý rybník
Starý rybník
Základní informace
Vyhlášeníprosince 2013
VyhlásilKrajský úřad Ústeckého kraje
Rozloha662,33 ha[1][2]
SprávaKrajský úřad Ústeckého kraje
Poloha
StátČeskoČesko Česko
OkresChomutov
UmístěníVýsluní (k. ú. Přísečnice, Rusová, Sobětice u Výsluní, Třebíška, Volyně u Výsluní, Výsluní)
Souřadnice
Na loučkách II
Na loučkách II
Další informace
Kód5917
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku

Na loučkách II je přírodní památka u města Výsluníokrese Chomutov. Přírodní památka o rozloze 684,26 ha se rozprostírá na katastrálních územích Přísečnice, Rusová, Sobětice u Výsluní, Třebíška, Volyně u Výsluní a Výsluní.

Historie

Lesy ve vrcholových partiích Krušných hor od středověku sloužily jako zdroj energie v domácnostech, ale zejména v hutích a dalších průmyslových provozech. Část jich byla vykácena v místech těžby rašeliny. Při obnově porostů byly vybírány rychle rostoucí užitné druhy, takže na začátku dvacátého století ve vyšších polohách převládaly smrkové porosty.[3]

Chráněné území vyhlásil Krajský úřad Ústeckého kraje v kategorii přírodní památka s účinností od 28. prosince 2013.[4]

Přírodní poměry

Přírodní památka s rozlohou 662,33 hektarů leží v nadmořské výšce 738–850 metrů ve správních územích obcí Výsluní (katastrální území Sobětice u Výsluní, Třebíška, Volyně u Výsluní a Výsluní) a Kryštofovy Hamry (katastrální území Přísečnice a Rusová). Území se překrývá s evropsky významnou lokalitou Na loučkách a ptačí oblastí Novodomské rašeliniště – Kovářská.[4] Je rozděleno do dvou částí, oddělených v západní části na úbočí vrchu Výšina mimo jiné tělesem železniční trati Chomutov–Vejprty. Větší východní část obklopuje dvě oblasti vyňaté z ochrany. První se nachází severozápadně od Výsluní na loukách mezi Novým rybníkem a Rybníčkem u Nových Domků. Druhá leží severně od města v údolí Prunéřovského potoka v okolí domu čp. 12. Na severu přírodní památka sousedí s menší přírodní rezervací Na loučkách.[5]

Flóra

Na lokalitě rostou například koprník štětinolistý, klikva bahenní, zdrojovka potoční, prha arnika nebo mochna bahenní. Vzácně se také vyskytuje prstnatec Fuchsův, prstnatec májový, plavuník zploštělý nebo kosatec sibiřský aj.

Fauna

Z živočichů zde hnízdí sýc rousný, kulíšek nejmenšítetřívek obecný. Početné jsou populace obojživelníků a plazů. V určitých místech byly nalezeny vzácné druhy bezobratlých jako včela Nomada similis nebo pískorypka Andrena intermedia.[6]

Předmět ochrany

Předmětem ochrany jsou biotopy sekundárních horských a podhorských vřesovišť, luk a rašelinišť s výskytem vzácného tetřívka obecnéhožluny šedé.[7] Cílem ochrany je zachování biotopů, obnovení přirozeného vodního režimu a ponechání rašelinišť přirozenému vývoji.

Odkazy

Reference

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19].
  2. Nationally designated areas (CDDA). Dostupné online. [cit. 2021-06-26].
  3. Plán péče o přírodní památku Na loučkách II na období 2014–2023 [PDF online]. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2014-06-13 [cit. 2024-04-07]. S. 18. Dále jen Plán péče (2014–2023). Dostupné online. 
  4. a b Na loučkách II [online]. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR [cit. 2024-03-23]. Dostupné online. 
  5. Seznam.cz. Turistická mapa [online]. Mapy.cz [cit. 2024-04-07]. Dostupné online. 
  6. Plán péče o přírodní památku Na loučkách na období 2012–2021 (Návrh) [online]. Ústí nad Labem: Krajský úřad ústeckého kraje [cit. 2014-07-20]. Dostupné online. 
  7. Věstník právních předpisů Ústeckého kraje [online]. Ústí nad Labem: Krajský úřad ústeckého kraje, 2014-12-13 [cit. 2014-07-20]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Green pog.svg
Shiny green button/marker widget.
PP Na Loučkách II 1.jpg
Autor: Petr Kinšt, Licence: CC BY-SA 3.0
PP Na Loučkách II - Starý rybník