Naděje (rybník)

Naděje
Pohled ze středu severní hráze
Pohled ze středu severní hráze
Poloha
SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
KrajJihočeský
OkresJindřichův Hradec
Naděje
Naděje
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozlohaasi 65 ha
Objemasi 570 tisíc m³
Ostatní
Typrybník
Nadm. výška415 m n. m.
Přítok vodyRybniční stoka
SídlaFrahelž, Klec
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Naděje je největším rybníkem Nadějské rybniční soustavy, která je součástí CHKO Třeboňsko a leží nedaleko Lomnice nad Lužnicí, východně od obce Frahelž v pásu táhnoucím se od obce Klec asi 7 km na sever podél pravého, východního břehu řeky Lužnice.[1]

Historie a popis

Rybník, jehož západní hráz kopíruje ve vzdálenosti několika desítek metrů tok Lužnice, založil Jakub Krčín v letech 1577–1579; ve stejné době založil Krčín i rybník Skutek na východ od Naděje (hráz, která tehdy oba rybníky oddělovala, je dnes osou celé Nadějské soustavy) a o něco jižněji rozšířil starší rybník Klec (Flukhaus) o nový nazvaný Potěšil. Všechny tyto rybníky jsou zachyceny např. na mapě třeboňského panství z roku 1684, vystavené v třeboňském zámku.[2] Původně byly naháněny stokou zvanou Potěšilka, která byla vedena z řeky Lužnice. Po vybudování rybníka Rožmberka (v letech 1584 až 1590) byla stoka vyvedena z něj vedlejší výpustí, zvanou rovněž Potěšilka.

Rybníky Naděje i Skutek byly po roce 1826 vysušovány a na pozemcích se dělaly neúspěšné pokusy o jiné hospodářské využití (louky, pastviny). V roce 1871 byly obnoveny a zásluhou rybníkáře Josefa Šusty byly upraveny. Původní rybník Naděje byl soustavou nižších hrází zmenšen a vzniklo tak několik menších rybníků: Víra, Láska a Měkký rybník. Severně od Naděje byl nově založen rybník Rod a několik dalších.

Výpust Potěšilka byla roku 1870 nahrazena novou výpustí Adolfka, která je u východního konce hráze Rožmberka. Derivační náhon vedoucí mezi rybníky Nadějské soustavy je nyní označován jen jako Rybniční stoka.

Naděje se využívá jako chovný rybník převážně pro chov kaprů. V létě tu hnízdí např. volavky popelavé nebo kormoráni.

Odkazy

Reference

  1. Naděje - Jihočeské rybníky. www.kct-tabor.cz [online]. [cit. 2020-05-12]. Dostupné online. 
  2. DigiArchiv SOA v Třeboni - ver. 20.05.12. digi.ceskearchivy.cz [online]. [cit. 2020-05-12]. Dostupné online. 

Literatura

  • LIEBSCHER, Petr; RENDEK, Jan. Rybníky České republiky. 1. vyd. Praha: Academia, 2014. 584 s. ISBN 978-80-200-2368-1. 
  • HULE, Miroslav. Průvodce po rybnících, památkách a hospůdkách Třeboňska. 1. vyd. Třeboň: Carpio, 2005. ISBN 80-86434-10-9. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Nadeje pond near Frahelz village (2).JPG
Autor: Chmee2, Licence: CC BY 3.0
Pražský rybník v oblasti CHKO Třeboňsko, poblíž obce Frahelž, okres Jindřichův Hradec, Česko