Nadhled

Rio de Janeiro z ptačího pohledu
Nadhled
Fotografie vojenských jednotek na Kubě z průzkumného letounu U2

Nadhled, pohled shora dolů nebo ptačí pohled či ptačí perspektiva je pohled na objekt shora, tak jako kdyby byl pozorovatel ptákem, často využívaný ve fotografii, kinematografii nebo při výrobě půdorysů, plánů podlaží a map.

Historie

Nadhled je významný pro fotografii v období 1918–1945 v Evropě nazvanou jako avantgardní, moderní fotografie nebo jen modernismus. Samozřejmě kromě dalších stylů jako je perspektiva žabí (podhled), diagonální kompozice, odvážné výřezy, objevování krásy zdánlivě neestetických a průmyslových motivů, oslava moderního života, moderní architektury a moderních výrobků.[1] Součástí avantgardního stylu je řada uměleckých skupin a umělců, například Nová věcnost nebo výtvarná škola Bauhaus,[2] z fotografů používali podhled například Alexandr Rodčenko, Karl Blossfeldt, László Moholy-Nagy nebo André Kertész.

Fotografujte ze všech zorných úhlů, nejen od pupku, dokud všechny zorné úhly nedojdou uznání! Nejzajímavější zorné úhly směřují shora dolů a zezdola nahoru a s nimi se musí pracovat.[3]
— Alexandr Rodčenko

V kinematografii

Kromě fotografie se nadhledy používají v prostředí kinematografie, kde zejména v hraném filmu umožňují režisérovi netradiční pohled na snímanou scénu. K tomuto účelu se při filmování používají specializované kamerové jeřáby či vysokozdvižné plošiny.

Přenesený význam slova

Slovo se používá velmi často i v přeneseném významu, kdy vyjadřuje pohled nebo názor člověka na nějakou skutečnost, který je „nad věcí“ (většinou pouze myšleně).

Galerie

Odkazy

Reference

  1. BIRGUS, Vladimír. Americký objev fotografie ze střední Evropy. Ateliér. 2008, čís. 9, s. 1, 16. ISSN 1210-5236. 
  2. BAATZ, Willfried. Malá encyklopedie fotografie. Brno: Computer Press, 2004. ISBN 80-251-0210-6. 
  3. Katalog k výstavě Fotografis collection reloaded, Palác Kinských - Národní galerie v Praze (Praha), Anna Auer, Werner Mraz, Ivo Stanek, únor 2009.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Axel Victor Malmström 1915.jpg
Axel Malmström in 1915 at Gärdet, Stockholm, Sweden. Malmström is photographing the International Workers' Day demonstration on May 1. His son Viktor is shading the lens with his cap.
Sarychev Peak.jpg
Erupce sopky Saryčeva na ostrově Matua v Kurilských ostrovech. Fotografováno 12. června 2009 z Mezinárodní vesmírné stanice.
Vogelperspektive.jpg
Autor: Andreas Thum, Licence: CC BY-SA 3.0
high-angle shot; bird's eye view on the Doré room of the Strasbourg Museum of modern and contemporary art
BSPC 19 Mariehamn aland (2).jpg
(c) Johannes Jansson/norden.org, CC BY 2.5 dk
BSPC 19 Mariehamn Åland
Jana Doleželová 3.jpg
Autor: Milada Čistínová, Licence: CC BY-SA 3.0
Jana Doležalová Miss Czech Republic 2004
U2 Image of Cuban Missile Crisis.jpg
This U-2 reconnaissance photo showed concrete evidence of missile assembly in Cuba. Shown here are missile transporters and missile-ready tents where fueling and maintenance took place.
2012-05-20 Photographer takes picture of wedding procession.jpg
Autor: Ildar Sagdejev (Specious), Licence: CC BY-SA 4.0
Photographer using a step stool to get a good angle at a wedding held at the J. C. Raulston Arboretum in Raleigh, North Carolina.
Brasil Rio de Janeiro 2000-12-12.jpg
Image Science and Analysis Laboratory, NASA-Johnson Space Center. 25 Mar. 2005. "Astronaut Photography of Earth - Display Record."
Mary Lou Williams (Gottlieb 09231).jpg
[Portrait of Mary Lou Williams, New York, N.Y. ca. 1946]
Une femme dans Paris 2003.JPG
Autor: Původně soubor načetl Faisans.jeanluc na projektu Wikipedie v jazyce francouzština, Licence: CC BY-SA 3.0
Photos Jean-Luc Faisans.