Naftali Herz Imber

Naftali Herz Imber
Narození27. prosince 1856
Zoločiv
Úmrtí8. října 1909 (ve věku 52 let)
Manhattan
Místo pohřbeníHar ha-Menuchot
Povoláníbásník a spisovatel
Významná dílaizraelská hymna
PříbuzníŠmira Imberová
Samuel Jakub Imber (synovec)
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikizdrojů původní texty na Wikizdrojích
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Naftali Herz Imber (hebrejsky נפתלי הרץ אימבר‎, jidiš: נפתלי הערץ אימבער‎, také známý jako Naftali Cvi Imber či Naftali Hirsch Imber, narozen 1856, zemřel 8. října 1909) byl židovský básník, spisovatel a novinář, sionista a dobrodruh, autor textu izraelské hymny Hatikva.

Biografie

Narodil se ve Złoczowě v Haliči (dnes Zoločiv, Ukrajina). V dětství trpěl nemocí, která mu do jeho sedmi let bránila v pohybu i mluvení. Po uzdravení se začal učit v chederu a udivoval okolí svým talentem. Poezii začal psát v deseti a o několik let později obdržel od císaře Františka Josefa I. ocenění za báseň ke stému výročí připojení Bukoviny k habsburské monarchii. Ve studiích pokračoval v Brodech, kde se seznámil s významnými židovskými literáty té doby a přilnul k myšlence sionismu. Později odešel do Rumunska, cestoval rovněž po Uhrách a Srbsku.

V roce 1882 odešel do Palestiny jako sekretář britského cestovatele a diplomata Laurence Oliphanta. V Jeruzalémě vydal svou první básnickou sbírku, nazvanou Jitřenka (ברקאי‎, Barka'i). Jedna z básní ve sbírce, Tikvatenu (Naše naděje), jejíž první verze byla napsaná už v roce 1877 v rumunském Iași, se brzy stala textem hymny sionistického hnutí a později pod názvem Hatikva hymnou státu Izrael.

V roce 1887 se vrátil do Evropy a žil v Londýně, znovu cestoval, navštívil Indii. V roce 1892 se přestěhoval do USA, kde roku 1909 zemřel v New Yorku na následky svého chronického alkoholismu. 4. března 1953 byly jeho ostatky převezeny do Jeruzaléma.[1]

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Naftali Herz Imber na anglické Wikipedii.

  1. ČEJKA, Marek. Dějiny moderního Izraele. Praha: Grada Publishing, 2011. 351 s. ISBN 978-80-247-2910-7. S. 71. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Naftali Herz Imber signature.png
תִּקְוָתֵנוּ ("התקוה"), הבית הראשון והפזמון בכתב ידו של נפתלי הרץ אימבר ועם חתימתו של , תרס"ח-1907/1908.
Herzimber.jpg
Portrait of Jewish poet Naftali Herz Imber