Nahija
Nahija (arabsky نَاحَيِة, ˈnaːħijaʾ, turecky nahiye) je územní jednotka regionálního typu, která se obvykle skládá z několika vesnic nebo někdy i menších měst.
Užití
Současnost
- Irák: nāhijaʾ (arabsky نَاحَيِة) je třetí úrovní administrativního dělení. Lze ji přeložit jako distrikt, nebo okrsek. Vyšší úrovní je qaḍā (قضاء) a nad ní je guvernorát.
- Sýrie: nāhijaʾ je třetí úrovní administrativního dělení,[p 1] podobně jako v Iráku. Vyšší úrovní je mintaqaʾ (arabsky مِنْطَقَة)[p 2] a nad ní je guvernorát.
- Tádžikistán: druhou úrovní administrativního dělení je nohija (tádžicky ноҳия), která odpovídá rajónu v administrativním dělení Sovětského svazu. Lze ji přeložit jako okres. Vyšší jednotkou je vilojat (вилоят) a ten odpovídá oblasti v sovětském administrativním dělení.
- Sin-ťiang, Čína: čínské okresy (县, sien) se zde nazývají ujgursky ناھىيىسى, nahijisi. Vyšším celkem je prefektura.
Minulost
- Jordánsko: druhou úrovní administrativního dělení je liwā (arabsky لواء), dříve nazývaná nāhijaʾ;[p 3] lze přeložit jako okres. Vyšším celkem je guvernorát.
- Osmanská říše: nahiye byla správní jednotka třetí úrovně[p 4] a řídil ji müdür. Vyšším celkem byly kazy, jež byly složeny z nahijí a vesnic (turecky karye), které řídil muhtar.[1] Reformou z roku 1871 se nahije[p 5] stala mezičlánkem mezi kazou a vesnicí.[1] Ještě vyšším celkem byl sandžak.[2]
Odkazy
Poznámky
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nahiyah na anglické Wikipedii.
- ↑ a b ÇETINSAYA, Gökhan. The Ottoman Administration of Iraq, 1890-1908. [s.l.]: Routledge, 2006. 256 s. (SOAS/Routledge Studies on the Middle East). ISBN 9781134294954. S. 8–9. (anglicky)
- ↑ SOMEL, Selçuk A. The A to Z of the Ottoman Empire. 7. vyd. [s.l.]: Rowman & Littlefield, 2010. 399 s. (A to Z Guides; sv. 152). ISBN 9780810875791. S. 151. (anglicky)