Nakadžima J9N Kikka

Nakadžima J9N Kikka
Nakadžima Kikka před prvním letem
Nakadžima Kikka před prvním letem
Určenístíhací a útočný letoun
PůvodJaponské císařství
VýrobceNakadžima
ŠéfkonstruktérKazuo Óno, Ken'iči Macumura
První let7. srpna 1945
UživatelJaponské císařské námořní letectvo
Vyrobeno kusů2 prototypy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nakadžima J9N Kikka (japonsky: 中島 橘花, česky: Pomerančový květ) byl prototyp japonského dvoumotorového útočného a stíhacího stroje, jehož koncepce byla inspirována německým letounem Messerschmitt Me 262.

Vývoj

Od roku 1943 Japonsko jednalo s Německem o předávání výsledků výzkumu a vývoje. Později Japonce zaujaly především letouny Me 262A a Me 163B a bylo dohodnuto pomocí ponorek převézt do Japonska dva kusy Me 163B, proudové a raketové pohonné jednotky a kompletní technickou dokumentaci. Ponorky, které vezly části strojů a dokumentaci z Německa však byly postupně potopeny, takže se do Japonska dostala jen část fotodokumentace, fotografie motoru BMW 003 a útržky technických podkladů. Na podkladě německé dokumentace se podařilo sestrojit motor Išikawadžima Ne-20 s tahem 4,66 kN. První funkční prototyp motoru Ne-20 se rozběhl 26. března 1945, přičemž u dalších výrobců vznikaly i jiné varianty motorů založených na konstrukci BMW 003.

O vývoji stroje, odpovídajícího německému Me 262, bylo ve firmě Nakadžima rozhodnuto v září 1944. Nakonec byl v Japonsku vytvořen stroj, který byl německým vzorem inspirován, ale jinak s ním měl málo společného. Letoun byl celkově menší, měl odlišně tvarovaný trup a na rozdíl od Me 262 měl přímé křídlo (pro uložení v nouzových krytech ho bylo možné složit). Podvozek byl příďový, přední noha se sklápěla dozadu a hlavní podvozkové nohy se sklápěly směrem k trupu. Hlavní podvozkové nohy byly plně kryty trojdílným krytem, přední noha jednodílným krytem. Brzdy pocházely z typu Micubiši A6M. Pilotní kabinu kryl kapkovitý překryt. Palubní deska i ovladače byly dřevěné. Při startu mohly být použity dvě pomocné startovací rakety.

Prototyp byl dokončen v květnu 1945 a pojížděcí zkoušky probíhaly v červenci na letecké základně Kisarazu. Letoun poprvé vzlétl 7. srpna 1945 a po přistání letoun jeho pilot Susumu Takaoka nešetřil chválou. Už při druhém letu 11. srpna ovšem došlo k havárii. Letoun startoval i s pomocnými raketovými motory, při startu měl potíže a při pokusu o jeho přerušení nestihl včas zabrzdit, opustil startovací dráhu, v příkopu přišel o podvozek a zastavil se až na břehu Tokijského zálivu. Prototyp byl těžce poškozen a o několik dní později Japonsko kapitulovalo.

Další kusy se již do konce války nepodařilo dokončit, a tak si několik rozestavěných letounů odvezli Američané jako válečnou kořist ke zkouškám do USA. Díky tomu se jeden exemplář dochoval v National Air and Space Museum.

Specifikace

Nakajima Kikka, druhý zkušební let
J9N Kikka
Nakadžima Kikka

Technické údaje

  • Osádka: 1 (pilot)
  • Rozpětí: 10 m
  • Délka: 8,12 m
  • Výška: 2,95 m
  • Nosná plocha: 13,21 m²
  • Hmotnost prázdného letounu: 2300 kg
  • Vzletová hmotnost: 3500 kg
  • Pohonná jednotka: 2 × proudový motor Ne-20
  • Tah pohonné jednotky: 2 × 4,75 kN

Výkony

  • Maximální rychlost: 712 km/h
  • Dostup: 12 000 m
  • Dolet: 950 km

Výzbroj

  • 2 × 30mm kanón nebo až 800 kg pum

Odkazy

Literatura

  • FRANCILLON, René J. Japanese Aircraft of the Pacific War. Annapolis, Maryland: Naval Institute Press, 1994. ISBN 0-87021-313-X. Kapitola Nakajima Kikka (Orange Blossom), s. 443 až 445. (anglicky) 
  • PEJČOCH, Ivo. Nakajima Kikka. HPM. 1993, roč. 3, čís. 4, s. 2–5. ISSN 1210-1427. 
  • HORNÁT, Jiří. Nakajima Kikka. Letectví a kosmonautika. Listopad 1985, roč. LXI., čís. 24, s. 29–32. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Nakajima Kikka 02.png
ジェット戦闘攻撃機、橘花。高岡少佐が搭乗。
KikkaRATO.JPG
Kikka equipped with RATO rockets.
The second test flight of the Nakajima Kikka.jpg
The second test flight of the Kikka. The plane used a booster on this test, and the nose turned to the top.