Nan-jüe

Nan-jüe
南越 (čínsky)
Nányuè
 říše Čchin
 Âu Lạc
204111 př. n. l.říše Chan 
první čínská nadvláda nad Vietnamem 
Státní znak
znak
geografie
Mapa
Nan-jüe na vrcholu moci
obyvatelstvo
počet obyvatel:
1 302 805 (111 př. n. l.)
staročínština, jüe
státní útvar
nejstarší jednotné čínské mince Ban Liang
státní útvary a území
předcházející:
říše Čchinříše Čchin
Âu LạcÂu Lạc
následující:
říše Chanříše Chan
první čínská nadvláda nad Vietnamemprvní čínská nadvláda nad Vietnamem

Nan-jüe (čínsky pchin-jinem Nán Yuè, znaky 南越; vietnamsky Nam Việt) byl v letech 207–111 př. n. l. starověký jüesko-čínský stát rozkládající se v čínských provinciích Kuang-tung a Kuang-si a na severu dnešního Vietnamu. Jeho hlavní město Pchan-jü (Phiên Ngung) leželo na místě dnešního Kantonu, metropole Kuang-tungu. Založen byl čínským generálem Čao Tchuoem, který velel čchinské armádě kontrolující zmíněný region. Zanikl, když byl dobyt vojsky říše Chan vyslanými císařem Wu-tim.

Historie

Území Nan-jüe kolem roku 204 př. n. l.

Království Nam Việt, resp. Nan-jüe, vzniklo roku 204 př. n. l. při rozpadu čínské čchinské říše, ve které od roku 209 př. n. l. probíhala protičchinská povstání. Na jihu říše Čchin, v dnešních čínských provinciích Kuang-tung a Kuang-si velel čínským vojskům generál Čao Tchuo, který krátce předtím, roku 214 př. n. l. dobyl dotyčné území osídlené jüeskými kmeny a roku 207 př. n. l. i vietnamský stát Âu Lạc v dnešním severním Vietnamu.

Čao Tchuo po zániku říše Čchin roku 206 př. n. l. ovládl její jižní oblasti a roku 204 př. n. l. se prohlásil císařem říše Nan-jüe. Po několika letech, roku 196 př. n. l. Čao Tchuo uznal formální svrchovanost nové čínské říše Chan s titulem krále (wang). Po nástupu císařovny Lü k moci v říši Chan vztahy s Nan-jüe nabyly nepřátelský charakter a Čao Tchuo se opět prohlásil císařem. Až nový chanský císař Wen-ti (vládl 180–157 př. n. l.) dokázal urovnat vzájemné vztahy, přičemž se Čao Tchuo ve stycích s Chany vzdal císařské hodnosti.

Vládní a administrativní systém byl vybudován podle čínských zvyklostí, země byla podle čínského způsobu rozdělena na komandérie a okresy. Hlavním městem státu bylo Pchan-jü (vietnamsky Phiên Ngung) na místě pozdějšíhoho Kantonu. Původní čchinské elity čínského původu se mísily s jüeskými náčelníky a vytvořili tak smíšenou vládnoucí vrstvu.

Vztahy s Chany se za vlády chanského císaře Wu-tiho opět zhoršily a nakonec roku 111 př. n. l. chanská vojska Nan-jüe dobyla. Obsazené území bylo rozděleno na devět komandérií, spojených v kontrolní okruh Ťiao-čou.

Související články

Externí odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nanyue na anglické Wikipedii.

Média použitá na této stránce

No flag.svg
No official flag.
Nanyue.svg
Autor: , Licence: CC BY-SA 3.0
Map of Category:Nanyue (204 BCE - 111 BCE) —an ancient kingdom that consisted of parts of the modern southern Chinese provinces of Guangdong, Guangxi, and Yunnan and northern Vietnam.
Bản đồ các quận phía Đông Bắc nước Nam Việt.png
Autor:

original uploader was 长夜无风

translated into Vietnamese by I Love Triệu Đà, Licence: CC BY-SA 3.0
Map of Northeastern Commanderies of Nam Việt Kingdom
Seal of Nanyue (Zhao Mo).svg
Autor: Samhanin, Licence: CC0
Seal of Nanyue (Zhao Mo).
Inscription on Imperial Seal of China "受命於天 既壽永昌".svg
Heirloom Seal of the Realm was the symbol of legitimacy for emperors during Imperial China. The words, "Having received the Mandate from Heaven, may (the emperor) lead a long and prosperous life." (受命於天, 既壽永昌) were written by Prime Minister Li Si.