NanoSail-D

NanoSail-D
Umělecká představa
Umělecká představa
Start3. srpna 2008, 03:34 UTC
KosmodromOmelek Island
Nosná raketaFalcon 1
UmístěníGeocentrická dráha
Typ oběžné dráhyLEO
Trvání miseselhala
ProvozovatelNASA
Druhtechnologický demonstrátor
3U CubeSat
Hmotnost4 kg
Parametry dráhy
Apogeum685 km
Perigeum330 km
Sklon dráhy9 °
Některá data mohou pocházet z datové položky.

NanoSail-D byl malý satelit, který měl být použit výzkumným střediskem NASA Ames ke studiu chování solární plachty při rozkládání ve vesmíru. Jednalo se CubeSat velikosti 3U (30 x 10 x 10 cm), který měl hmotnost 4 kilogramy.[1] Satelit se do vesmíru nedostal, protože nosná raketa Falcon 1 při startu selhala. Úspěšný byl až nástupce NanoSail-D2 v roce 2010.

Satelit

NanoSail-D měl být vynesen třetí raketou Falcon 1, která odstartovala z ostrova Omelek 3. srpna 2008 v 03:34 UTC.[2] Byl to jeden ze dvou CubeSatů na palubě, hlavním nákladem byl Trailblazer, který měl být provozován operačním oddělením kosmického úřadu ministerstva obrany USA. Spuštění bylo prováděno společností SpaceX a dvě minuty a čtyřiceti sekund po startu bylo vyčerpáno palivo prvního stupně rakety. Nicméně, zbytkový tah způsobil, že se první stupeň dostal do opětovného kontaktu s druhým, což vedlo k jeho selhání. Oběžné dráhy se nepodařilo dosáhnout a raketa i náklad dopadly do Tichého oceánu.[3]

NanoSail-D měl být umístěn na nízkou oběžnou dráhu Země s nejnižším bodem ve výšce 330 kilometrů a nejvyšším v 685 kilometrech a měl fungovat po dobu sedmi dnů.[1] Poté mu měla dojít energie. Jeho solární plachta měla plochu 10 čtverečních metrů. Satelit byl vyvinut a otestován během čtyř měsíců.[4]

NanoSail-D2 byl postaven jako náhradní za NanoSail-D a byl vypuštěn v listopadu 2010 jako NanoSail-D na raketě Minotaur IV a vypuštěn z družice FASTSAT.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku NanoSail-D na anglické Wikipedii.

  1. a b NanoSail D. space.skyrocket.de [online]. [cit. 2017-05-05]. Dostupné online. 
  2. Launchlog [online]. [cit. 2017-05-05]. Dostupné online. 
  3. Spaceflight Now | Breaking News | Collision between rocket stages doomed Falcon 1. www.spaceflightnow.com [online]. [cit. 2017-05-05]. Dostupné online. 
  4. NASA - Sailing Among the Stars. www.nasa.gov [online]. [cit. 2017-05-05]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-03-04. (anglicky) 

Externí odkazy


Média použitá na této stránce

Falcon 9 logo.svg
Logo of SpaceX's Falcon 9 launch vehicle, as featured on the fuselage of the vehicle itself. The logo depicts the outline of the top of a Falcon's head, using two red stream-like shapes implying a trail. Recreated in Inkscape 0.92, referencing File:Falcon 9 logo by SpaceX.png, uploaded by User:JFG.
Falcon Heavy logo.svg
Logo of SpaceX's Falcon Heavy launch vehicle, as featured on the fuselage of the vehicle itself. The logo depicts the outline of the top of a Falcon's head, using two red stream-like shapes implying a trail. Recreated in Inkscape 0.92, referencing File:Falcon 9 logo by SpaceX.png, uploaded by User:JFG.