Napster
Graf počtu uživatelů v letech 2000 a 2001 | |
Vývojář | Shawn Fanning, Sean Parker, Hugo's a John'S |
---|---|
Licence | shareware |
Web | www |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Napster byla online peer-to-peer hudební služba vytvořená Shawnem Fanningem fungující v období mezi červnem 1999[1] a červencem 2001. Technologie umožňovala uživatelům mezi sebou jednoduše kopírovat a distribuovat hudbu ve formátu MP3, čímž obcházela zavedený způsob distribuce hudby, a proto byla obviněna hudebním průmyslem z masivního porušování autorských práv. V dobách největší slávy službu využívaly desítky milionů uživatelů. Ačkoli byla původní služba na soudní příkaz vypnuta, otevřela cestu spoustě dalších peer-to-peer programů, které už nebylo tak snadné kontrolovat. Služba byla pojmenována podle Fanningovy přezdívky, vycházející ze stylu jeho účesu.
Značka a logo služby Napster byly odkoupeny a nyní se pokračuje v poskytování hudby on-line, avšak už za peníze, viz free.napster.com
Žaloba od skupiny Metallica
Thrashmetalová skupina Metallica přišla na to, že demo jejich písničky ‘I Disappear’ kolovalo po síti Napster ještě před tím, než bylo oficiálně zveřejněno. To vedlo k tomu, že písnička byla hrána na několika radiových stanicích a Metallica si všimla, že celý jejich katalog materiálů ze studia je také k dispozici. Skupina na to reagovala podáním žaloby v roce 2000. O rok později po dlouhých soudních tahanicích byla služba Napster vypnuta.
Ohlasy v kultuře
V díle televizního seriálu South Park nazvaném Christian Rock Hard Stan, Kyle a Kenny nelegálně stáhli hudbu pro svoji skupinu Moop. Poté byli zajati policií a bylo jím ukázáno, jaké "hrůzy" hudebníkům činí hudební pirátství. Poté kluci začali protestovat a připojily se k ním slavné kapely, jako Rancid, Master P, Ozzy Osbourne, Meat Loaf, Blink-182, Metallica, Britney Spears, Missy Elliott, Alanis Morissette a The Lords of the Underworld.
Děj epizody televizního seriálu Futurama I Dated a Robot se zaměřuje na ilegální internetovou distribuci klonů populárních robotů, kterou provozuje společnost tvůrci seriálu nazvaná Nappster.
Postava Lyle (Seth Green) ve filmu Loupež po Italsku z roku 2003 tvrdí, že skutečným autorem Napsteru je on, a jeho spolubydlící Shawn Fanning mu Napster ukradl zatímco spal. Ve scéně, která ukazuje krádež Napsteru, si zahrál Shawn Fanning sám sebe.
Je o něm zmínka ve filmu The Social Network z roku 2010.
Reference
- ↑ Napster's High and Low Notes - Businessweek - 14. srpna, 2000
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Napster na Wikimedia Commons
- Napster, Inc., současná webová stránka Archivováno 18. 3. 2010 na Wayback Machine. - Formálně vlastněná Roxio, Inc.
- TUREK, Pavel. Napster v časech lidoopů [online]. Respekt [cit. 2019-06-15]. Dostupné online.
Média použitá na této stránce
Popis
Charted by myself using Gnuplot 4.0 and data taken from Media Metrix press releases at [www.comscore.com]
Licence
- 17:25, 10 March 2006 Rpresser 600x480 (9115 bytes) (Charted by myself using Gnuplot 4.0 and data taken from Media Metrix press releases at [www.comscore.com])