Nasycené a nenasycené sloučeniny
Nasycené sloučeniny jsou chemické sloučeniny nebo ionty, které nevstupují do adičních reakcí, jako jsou hydrogenace, oxidační adice, a navazování Lewisových zásad. Obvykle jsou méně reaktivní než nenasycené sloučeniny, tedy ty, jež do takových reakcí mohou vstoupit.
Nasycené organické sloučeniny
Nenasycené sloučeniny se účastní adičních reakcí, které nemohou probíhat u nasycených sloučenin. Nasycené organické sloučeniny mají mezi atomy uhlíku pouze jednoduché vazby. K nasyceným patří například alkany.
Nasycené sloučeniny | |
---|---|
Nenasycené organické sloučeniny
Povahu nenasycení sloučenin lze vyjádřit jejich systematickými názvy. Množství vodíku, které se může navázat na jednu molekulu sloučeniny, se označuje jako „míra nenasycení“; zjistit jej lze pomocí spektroskopie nukleární magnetické rezonance, hmotnostní spektrometrie a infračervené spektroskopie, případně stanovením bromového nebo jodového čísla sloučeniny.[1]
Nenasycené sloučeniny | |
---|---|
Mastné kyseliny
Nasycenost a nenasycenost se rozlišuje také u mastných kyselin; k nasyceným patří například kyselina stearová a k nenasyceným kyselina olejová.[2] Nenasycené mastné kyseliny se hojně vyskytují mimo jiné v rostlinných olejích.
Mimo organickou chemii
Organokovové sloučeniny
Jako koordinačně nenasycené se označují komplexy, které mají méně než 18 valenčních elektronů a mohou tak vstupovat do oxidačních adicí nebo na sebe navazovat další ligandy; tato nenasycenost se využívá v mnohých katalyzátorech. Komplexy s 18 valenčními elektrony se označují jako koordinačně nasycené. Koordinačně nasycené komplexy většinou nemají katalytické vlastnosti.[3][4]
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Saturated and unsaturated compounds na anglické Wikipedii.
- ↑ SMITH, Michael; MARCH, Jerry. March's advanced organic chemistry: reactions, mechanisms, and structure. 6th ed. vyd. Hoboken (N.J.): J. Wiley &sons, 2007. Dostupné online. ISBN 978-0-471-72091-1.
- ↑ Alfred Thomas. Ullmann's Encyclopedia of Industrial Chemistry. Weinheim: Wiley-VCH, 2002. ISBN 3527306730. DOI 10.1002/14356007.a10_173. Kapitola Fats and Fatty Oils.
- ↑ Hartwig, J. F. Organotransition Metal Chemistry, from Bonding to Catalysis; University Science Books: New York, 2010. ISBN 1-891389-53-X
- ↑ IUPAC definition of Coordinatively Unsaturated Complex. goldbook.iupac.org. Dostupné online. DOI 10.1351/goldbook.C01334. (anglicky)
Média použitá na této stránce
Alpha-Linolenic_acid_Structural_Formulae
Structure of octan-1-ol
Autor: Hbf878, Licence: CC0
Structure of a representative triglyceride (triacylglycerol) in tallow. The shown triglyceride consists of glycerol esterified with 2x Stearic acid and 1x Oleic acid (bottom).
Lewis structural formula of ethane
Structure of palmitic acid (hexadecanoic acid)