Natalie Portmanová

Natalie Portmanová
Portmanová na v roce 2019 na San Diego Comic-Conu
Portmanová na v roce 2019 na San Diego Comic-Conu
Rodné jménoNatalie Heršlag
Narození9. června 1981 (42 let)
Izrael Jeruzalém, Izrael
Alma materSyosset High School (do 1999)
Harvardova univerzita (1999–2003)
Charles E. Smith Jewish Day School
Hebrejská univerzita v Jeruzalémě
Aktivní roky1994–současnost
ChoťBenjamin Millepied (2012–2023)
Dětisyn Aleph Portman-Millepied (nar. v červnu 2011) dcera Amalia Portman-Millepied (nar. v únoru 2017)
Významné rolePadmé Amidala
Český dabingAndrea Elsnerová
Monika Ticháčková
Podpis
Natalie Portmanová – podpis
Oscar
Nejlepší herečka v hlavní roli
2010 – Černá labuť
Zlatý glóbus
Nejlepší herečka ve vedlejší roli
2004 – Na dotek
Nejlepší herečka v dramatu
2010 – Černá labuť
Cena BAFTA
Nejlepší herečka v hlavní roli
2010 – Černá labuť
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Natalie Portmanová (nepřechýleně Natalie Portman, hebrejsky נטלי פורטמן‎, rodným jménem Natalie Heršlag, hebrejsky נטלי הרשלג‎, * 9. června 1981 Jeruzalém, Izrael) je izraelsko-americká herečka. Je držitelkou několika ocenění, včetně Oscara a dvou Zlatých glóbů.

Svůj filmový debut zaznamenala ve svých dvanácti letech, kdy účinkovala ve francouzském akčním filmu Leon (1994) režiséra Luca Bessona. Při studiích na střední škole v roce 1998 debutovala na Broadwayi v inscenaci Deník Anne Frankové a získala mezinárodní uznání za hlavní roli Padmé Amidaly v prequelové trilogii Star Wars (1999, 2002, 2005). Během natáčení Star Wars dokončila bakalářské studium psychologie na Harvardově univerzitě.[1] V roce 2001 hrála v divadelní hře Racek.

V roce 2004 ztvárnila tajemnou striptérku v dramatu Na dotek, za níž obdržela Zlatý glóbus za nejlepší herečku ve vedlejší roli a nominaci na Oscara. Od té doby pokračovala s hlavními rolemi, kdy ztvárnila Evey Hammond v thrilleru V jako Vendeta (2005), Annu Boleynovou v historickém dramatu Králova přízeň (2008) a problémovou balerínu v psychologickém hororu Černá labuť (2010), za níž získala Oscara za nejlepší herečku. Dále účinkovala v romantické komedii Hlavně nezávazně (2011) a ztvárnila Jacqueline Kennedyovou v životopisném filmu Jackie (2016), který jí vynesl třetí nominaci na Oscara. Ztvárnila také Jane Foster v superhrdinských filmech Thor (2011), Thor: Temný svět (2013) a Thor: Láska jako hrom (2022) franšízy Marvel Cinematic Universe, díky nimž se stala jednou z nejvýdělečnějších hereček na světě.

Mezi její režijní počiny patří krátký film Eve (2008) a životopisné drama A Tale of Love and Darkness (2015).[2] Jejím manželem je tanečník a choreograf Benjamin Millepied, se kterým má dvě děti.

Mládí

Natalie Portmanová se narodila v Jeruzalémě v Izraeli.[3][4] Její otec Avner Hershlag je izraelský lékař specializující se na plodnost a reprodukční lékařství (konkrétně na reprodukční endokrinologii)[5][6] a její matka Shelley Stevens je americká žena v domácnosti, která je zároveň její agentkou.[5] Předci její matky byli Židé z Rakouska a Ruska, zatímco předci jejího otce byli Židé, kteří do Izraele podnikli aliju z Polska a Rumunska. Její prarodiče z otcovy strany zahynuli ve vyhlazovacím táboře Auschwitz-Birkenau a její v Rumunsku narozená prababička byla britskou špionkou během druhé světové války.[7]

Její rodiče se seznámili v židovském studentském centru na Ohijské státní univerzitě, kde její matka prodávala lístky. Její otec se poté vrátil do Izraele a dopisoval si s její matkou, se kterou se nakonec oženil, když za ním o několik let později do Izraele přijela. Když byly Portmanové tři roky, rodina se přestěhovala do Spojených států, kde její otec získal lékařské vzdělání. Rodina nejprve žila ve Washingtonu, kde Portmanová chodila do židovské denní školy Charlese E. Smitha, poté se v roce 1988 přestěhovala do Connecticutu a nakonec se v roce 1990 natrvalo usadila na newyorském Long Islandu. Portmanová uvedla, že ačkoliv „Státy (pozn. USA) opravdu miluji (…) moje srdce je v Jeruzalémě. To je místo, kde se cítím být doma.“[7] Je jedináček a má velmi blízký vztah ke svým rodičům, které často bere na premiéry svých filmů.

Vzdělání

(c) Georges Biard, CC BY-SA 3.0
Natalie Portmanová na Festivalu v Cannes 2015

Ačkoliv její rodina nebyla religiózně založená,[8] chodila Portmanová do židovské základní školy Solomon Schechter Day School of Glen Cove v New Yorku. Poté vystudovala veřejnou střední školu Syosset High School. Nezúčastnila se premiéry Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba, aby se mohla učit na závěrečné zkoušky na střední škole.[9]

V červnu 2003 promovala na Harvard University, kde získala bakalářský titul v psychologii. Na Harvardu byla v psychologické laboratoři výzkumnou asistentkou Alana Dershowitze (děkuje jí ve své knize The Case for Israel). Během studií na Harvardu žila v Lowell House[10] a napsala dopis do studentských novin The Harvard Crimson v reakci na protiizraelskou esej, kterou otiskly.[11]

Na jaře 2004 absolvovala několik postgraduálních kurzů na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě.[8] V březnu 2006 byla hostující přednášející na Columbijské univerzitě na přednášce o terorismu a boje proti terorismu, kde hovořila o filmu V jako Vendeta.[12]

Kromě toho, že je bilingvní v hebrejštině[13] a angličtině, dále studuje francouzštinu,[14] japonštinu,[14] němčinu[15] a arabštinu.[16]

Jako studentka se podílela na dvou výzkumných pracích, které byly publikovány v odborných vědeckých periodikách. Se svou středoškolskou prací z roku 1998 s názvem „Jednoduchá metoda k prokázání enzymatické výroby vodíku z cukru“ (A Simple Method To Demonstrate the Enzymatic Production of Hydrogen from Sugar) se zúčastnila soutěže Intel Science Talent Search.[17] V roce 2002 se během studia psychologie podílela na studii o paměti s názvem „Aktivace čelního laloku při stálosti objektu“ (Frontal Lobe Activation During Object Permanence).[18]

Kariéra

Jako dítě trávila prázdniny na divadelních táborech. Po zkušenostech z muzikálu uváděného na scéně mimo Broadway ve svých jedenácti a půl letech vyhrála v konkurenci 2000 dalších uchazeček casting k filmu Léon. V polovině 90. let hrála ve filmech Nelítostný souboj, Všichni říkají: Miluji tě, Mars útočí! a jednu z hlavních rolí ztvárnila ve filmu Nádherný holky. Na konci 90. let byla obsazena do role Padmé Amidaly v prequelové trilogii Hvězdných válek. Poté před další hereckou kariérou dala přednost vzdělání a na Harvardově univerzitě studovala jako hlavní obor psychologii.

V poslední době hrála ve filmech Procitnutí v Garden State, Hlavně nezávazně, Na dotek a V jako Vendeta. Za roli ve filmu Na dotek získala Zlatý glóbus a dále byla nominována na Oscara a cenu BAFTA.

Osobní život

Při natáčení filmu Černá labuť se seznámila s francouzským hercem, tanečníkem a choreografem Benjaminem Millepiedem (* 1977). V prosinci roku 2010 oznámili své zásnuby a těhotenství. Svého prvorozeného syna Alepha Portman-Millepieda porodila v létě 2011. V srpnu 2012 se Natalie Portmanová a Benjamin Millepied vzali na soukromém židovském obřadu na pobřeží Big Sur v Kalifornii.[19] V únoru 2017 se jí narodila dcera Amalia.

Filmografie

Filmové a televizní role

roknázevrolepoznámky
1994LéonMathilda(film je známý též pod názvem The Professional)
DevelopingNina23minutový krátký film
1995Nelítostný soubojLauren Gustafson
1996Nádherný holkyMarty
Všichni říkají: Miluji těLaura Dandridge
Mars útočí!Taffy Dale
1999Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozbaPadmé Amidala
Kdekoli, jen ne tadyAnn August
2000Jdi za svým srdcemNovalee Nation
2001Zoolandersama sebecameo
2002Star Wars: Epizoda II – Klony útočíPadmé Amidalanominace na cenu Zlatá malina za nejhorší herečku ve vedlejší roli
2003Návrat do Cold MountainSara
2004Garden StateSamantha
Na dotekAlice Ayres/Jane JonesZlatý glóbus v kategorii Nejlepší herečka ve vedlejší roli
cena Společnosti sandiegských filmových kritiků v kategorii Nejlepší herečka ve vedlejší roli
nominace – Oscar v kategorii Nejlepší herečka ve vedlejší roli
nominace – cena BAFTA v kategorii Nejlepší herečka ve vedlejší roli
nominace – Broadcast Film Critics Association Award v kategorii Nejlepší herečka ve vedlejší roli
nominace – London Film Critics Circle Award v kategorii Nejlepší herečka ve vedlejší roli
nominace – Online Film Critics Society Award v kategorii Nejlepší herečka ve vedlejší roli
nominace – Satellite Award v kategorii Nejlepší herečka ve vedlejší roli
2005Star Wars: Epizoda III – Pomsta SithůPadmé Amidala
Free ZoneRebecca
2006V jako VendetaEvey Hammond
Paříži, miluji těFrancine
Goyovy přízrakyInes Bilbatua & Alicia
2007Moje borůvkové nociLeslie
Darjeeling s ručením omezenýmJackova bývalá přítelkyně
Hotel ChevalierJackova bývalá přítelkyně
Říše hračekMolly Mahoney
2008Králova přízeňAnna Boleynová
2009New Yorku, miluji Tě!Rifka
BratřiGrace Cahill
2010Láska a jiné katastrofyEmilia Greenleaf[20]
HesherNicole
Černá labuťNinaZlatý glóbus v kategorii Nejlepší herečka v hlavní roli
Oscar v kategorii Nejlepší herečka v hlavní roli
Cena BAFTA v kategorii Nejlepší herečka v hlavní roli
2011Hlavně nezávazněEmma
Princ a pruďasIsabel
ThorJane Fosterová
2013Thor: Temný světJane Fosterová
2015Příběh lásky a temnotyFania Mussman Klausner
Knight of CupsElizabeth
2016Pistolnice JaneJane Hammond
PlanetáriumLaura Barlow
JackieJacqueline „Jackie“ Kennedyová OnassisováNominace – Oscar v kategorii „herečka v hl. roli“
2017Song to SongRhonda
2018AnnihilationLena
The Death and Life of John F. DonovanSam Turner
Vox LuxCeleste Montgomery
2019Avengers: EndgameJane Foster
Lucy in the SkyLucy Cola
2022Thor: Láska jako hromJane Foster
2023May DecemberElizabeth

Divadelní role

roknázevrolepoznámky
1994Ruthless!!
1997Deník Anne FrankovéAnne Franková
2001Racek

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Natalie Portman na anglické Wikipedii.

 1. POOLE, Oliver. Star Wars actress tells of her own battle with fame [online]. The Daily Telegraph, 2002-04-23 [cit. 2009-03-28]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. Rappoport to host Venice Fest – will screen Coen's 'Burn After Reading' [online]. Variety, 2008-08-13 [cit. 2009-12-12]. Dostupné online. (anglicky) 
 3. KANE, Michael. Portman Bold ... and Bald ... in 'V for Vendetta' [online]. FOX News [cit. 2007-10-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-01-31. (anglicky) 
 4. A 'Garden State' Of Mind [online]. CBS News [cit. 2007-10-18]. Dostupné online. (anglicky) 
 5. a b Starwars.com [online]. [cit. 2006-05-08]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. (anglicky) 
 6. Comic-Con 2005: IGN Interviews Natalie Portman [online]. IGN Films [cit. 2006-06-22]. Dostupné online. (anglicky) 
 7. a b HEATH, Chris. The Private Life of Natalie Portman [online]. Rolling Stone [cit. 2006-05-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2006-05-20. (anglicky) 
 8. a b HIRSCHBERG, Lynn. Screen Goddess: Natalie Portman [online]. The New York Times Style Magazine, 2007 [cit. 2009-12-12]. Dostupné online. (anglicky) 
 9. PAPAMICHAEL, Stella. Natalie Portman interview [online]. BBC [cit. 2006-05-01]. Dostupné online. (anglicky) 
 10. Housing Frenzy Welcomes Freshmen [online]. The Harvard Crimson [cit. 2009-12-12]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-06-01. (anglicky) 
 11. Natalie Portman Strikes Back [online]. The Washington Post [cit. 2009-12-12]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-08-29. (anglicky) 
 12. COX, Mary-Lea. Hollywood Star Leads Columbia Class in Discussion of Political Violence [online]. Columbia News, 2006-03-31 [cit. 2006-04-25]. Dostupné online. (anglicky) 
 13. 5 facts about Natalie Portman [online]. Something Jewish, 2002-05-15 [cit. 2006-05-09]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2006-04-27. (anglicky) 
 14. a b "Natalie Portman". David Letterman (host). The Late Show. CBS. 1997-11-24. Dostupné online.
 15. Natalie Portman Shows Off Her German Skills [online]. femalefirst.co.uk [cit. 2006-05-09]. Dostupné online. (anglicky) 
 16. BACHORZ, Boris. 'Free Zone': movie on Mideast without borders [online]. ezilon.com, 2005-05-20 [cit. 2006-05-09]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-08-11. (anglicky) 
 17. HERSHLAG, Natalie a kolektiv. A Simple Method To Demonstrate the Enzymatic Production of Hydrogen from Sugar. Journal of Chemical Education. Říjen 1998, roč. 10, čís. 75, s. 1270. Dostupné online.  Archivováno 28. 9. 2009 na Wayback Machine.
 18. BAIRD, Abigail A., KAGAN, T., GAUDTTE, T., WALZ, K.A., HERSHLAG, Natalie, BOAS, D.A. Frontal Lobe Activation During Object Permanence: Data from Near-Infrared Spectroscopy. NeuroImage. Srpen 2002, roč. 4, čís. 16, s. 1120–1126. Dostupné online [PDF]. DOI 10.1006/nimg.2002.1170. 
 19. Natalie Portman Wedding: ‘Black Swan’ Actress Marries Benjamin Millepied, people.com, 5. srpna 2012
 20. Natalie Portman falls in 'Love' [online]. Variety, 2008-10-27 [cit. 2008-10-29]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Natalie Portman (48470988352) (cropped).jpg
Autor: Gage Skidmore from Peoria, AZ, United States of America, Licence: CC BY-SA 2.0

Natalie Portman speaking at the 2019 San Diego Comic Con International, for "Thor: Love and Thunder", at the San Diego Convention Center in San Diego, California.

Please attribute to Gage Skidmore if used elsewhere.
Firma de Natalie Portman.svg
Firma de Natalie Portman, realizado en Inkscape
Natalie Portman Cannes 2015 5.jpg
(c) Georges Biard, CC BY-SA 3.0
Natalie Portman at the Cannes film festival