National Geographic Magazine

National Geographic Magazine
Titulní strana 27. ročníku National Geographic Magazine z ledna 1915
Titulní strana 27. ročníku National Geographic Magazine z ledna 1915
Natgeologo.svg
Základní informace
Datum založení1888
Jazykangličtina a italština
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Klíčové osoby
MajitelNational Geographic Society
VydavatelNational Geographic Society
Odkazy
ISSN0027-9358, 1044-6613, 1931-1524 a 1939-9235
OCLC643483454 a 1643684
WebOficiální web
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tanečnice z kavárny, Alžír, fotografie z National Geographic Magazine, 1917

National Geographic Magazine je populárně-naučný měsíčník, který začala vydávat americká Národní zeměpisná společnost od října roku 1888, kdy vyšel v nákladu 200 výtisků. Dnes vychází v nákladu přes 8,5 milionu výtisků (včetně jinojazyčných mutací).

Jazykové mutace

V roce 1995 začal být časopis vydáván také v japonštině a poté začaly přibývat další jazykové mutace. Těch je na konci roku 2014 již 39 (kromě základní anglické), dohromady mají náklad přes 3,3 miliony výtisků. Od září roku 2002 vychází také česká mutace (druhá nejstarší ze slovanských jazyků) – National Geographic Česko – kterou vydává společnost Astrosat Media. Do roku 2014 časopis vydávala společnost Sanoma Magazines Praha, která se společností Astrosat fúzovala.

Fotografie

Barevná fotografie Taj Mahal, časopis National Geographic, březen 1921

Kromě toho, že časopis je dobře známý svými články o krajině, historii a vzdálených místech na světě, vlastní časopis uznávaná ocenění za svou fotografickou kvalitu. Tato norma umožňuje poskytnout zázemí pro kvalitní světové fotožurnalisty. Časopis začal zveřejňovat první barevné fotografie na počátku 20. století, když byla tato technologie na svém počátku.

Během třicátých let dvacátého století se Luis Marden (1913-2003), spisovatel a fotograf pro National Geographic rozhodl přesvědčit společnost, aby svým fotografům poskytla malé 35 mm fotoaparáty s filmem Kodachrome a stativy.

V roce 1959 začal časopis vydávat na obaly malé fotografie, později byly tyto fotografie stále větší. National Geographic se rychle přesunula na pole digitální fotografie, a to jak v tištěné podobě, tak i na svých internetových stránkách.

V roce 2006 National Geographic zahájil mezinárodní fotografickou soutěž s účastníky z více než osmnácti zemí.

Galerie


Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Tajin1913.jpg
The Pyramid of the Niches před rekonstrukcí (rok 1913)
Young Fish-hawks NGM-v31-p303.jpg

YOUNG FISH-HAWKS ABOUT TO LEAVE THEIR NEST: GARDINER'S ISLAND, NEW YORK. Photograph by Frank M. Chapman, and from his book, "Camps and Cruises of an Ornithologist".

Note: the birds are Cyanocitta cristata (Blue Jay), not as originally described.
Taj Mahal 1921.JPG
The Taj Mahal at Agra, India in the early morning light
Magnolia Warbler NGM-v31-p313-A.jpg
MAGNOLIA WARBLER. Adult and Immature Male.
Gate of Jaipur NGM-v31-p262.jpg
THE GATE OF JAIPUR, INDIA. Built of pink stucco and surrounded by a great wall with many towers, this city is the chief financial center of the state of Raj-putana and a commercial emporium of no mean proportions. Paved streets, some a hundred feet wide, divide the city into six equal sections. Founded in 1728 by the great Maharajah Jai Singh II, it was named for him, and its chief attraction is his magnificent palace in the center of the city. It is the only city in India laid out in rectangular blocks.
Dancer of the Cafes NGM-v31-p269.jpg
A DANCER OF THE CAFÉS, ALGERIA. Their faces clouded with a dark paint to increase the natural effect of the desert sun on their skin, their nails darkened with henna, and their cheeks faintly tattooed in blue to show their caste, these beauties of the Ouled Naïl tribe furnish much local color in the crowded cafés of Northern Africa. Their costumes are gorgeous and their heavy ornaments are largely of gold and silver coins.
Spanish Gypsy NGM-v31-p257.jpg
Spanish gypsy girl from Tunis(Anika Deleria Gomez). See archive.org for original description.
Natgeologo.svg
Logo of the National Geographic Society.