Naučná stezka Historie vodárenství v Českých Budějovicích
Naučná stezka Historie vodárenství v Českých Budějovicích je naučnou stezkou o jedenácti zastaveních v areálu vodohospodářské společnosti ČEVAK v ulici U Vodárny v Českých Budějovicích.
Historie a popis
Vybudování stezky inspiroval velký zájem veřejnosti o návštěvu místní vodárenské věže během Dnů památek a Dnů evropského dědictví.[1] Stala se součástí prostor firmy nacházejících se mezi ulicí U Vodárny a fotbalovým stadionem SK Dynamo a je přístupná veřejnosti.
Stezka byla slavnostně otevřena během druhého zářijového víkendu roku 2015, kdy byly pro veřejnost připraveny koncerty, divadlo, soutěže a aktivity, během kterých si mohli prohlédnout nejen infopanely stezky ale i vodárenskou věž postavenou v letech 1721–1724.[2]
Uprostřed krajského města, a přitom na čerstvém vzduchu, se lidé mohou prostřednictvím jedenácti zastaveních seznámit s historií vodárenství ve městě. Dozvědí se o již zaniklém Lučním mlýně, o tom, jakou roli hrála v zásobování města vodou Eliášova štola, která původně sloužila k odvodnění stříbronosných dolů u Rudolfova. Zjistí, jak to bylo dříve s vodou, když pro ni ještě obyvatelé města museli chodit k pumpám a pítkům a jak to tenkrát dělali, aby jim cestou domů z nádob necákala. Vyzkouší si vodárenské šoupě a osvěží vodou z repliky historického pítka.
Co by to bylo za vodárenský areál, kdyby v něm chyběla voda? Posledním, jedenáctým zastavením stezky je socha Zvíře Andrey Koláčkové, které bylo z návrhů veřejnosti vybráno nové jméno Čevava a která dominuje volnému prostranství za věží. Dalším dekorativním prvkem je fontána symbolizující koloběh vody na Zemi, a to jak ve smyslu přírodním (vypařování - déšť - řeka - moře) tak civilizačním (vodohospodářská společnost - pitná voda - spotřebitel - odpadní voda).
Seznam zastavení
- Vodárenská věž a areál vodárny
- Vodojem
- Strojovna - využití vodní síly
- Vodní nádrže
- Šoupata
- Hydranty
- Pítko
- Náhon
- Luční mlýn
- Fontána - cyklus vody
- Hravá vodní fontána
Další fotografie
Odkazy
Reference
- ↑ BENEŠ, Martin. Věž a opravený areál pod ní budou vyprávět o vodě v Budějovicích - iDNES.cz [online]. idnes.cz [cit. 2015-09-12]. Dostupné online.
- ↑ ČTK. ČEVAK v Č.Budějovicích zpřístupní areál u Vodárenské věže - Regiony.CN.cz [online]. ceskenoviny.cz [cit. 2015-09-12]. Dostupné online.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Naučná stezka Historie vodárenství v Českých Budějovicích na Wikimedia Commons
- Oficiální web areálu u vodárenské věže
Média použitá na této stránce
Autor: photo: Czeva, artwork: Alexandra Koláčková, Licence: CC BY-SA 3.0
Dílo "Zvíře" chrlící vodu za vzniku duhy; socha byla vyvořena pro výstavu Umění ve městě 2015 a po přejmenování na Čevavu vystavena v areálu firmy ČEVAK v ulici U Vodárny v Českých Budějovicích; autor: Alexandra Koláčková.
Autor: Czeva, Licence: CC BY-SA 3.0
Informační panel č. 6, Hydranty, Naučné stezky Historie vodárenství v Českých Budějovicích v ulici U Vodárny v Českých Budějovicích.
Autor: Czeva, Licence: CC BY-SA 3.0
Informační panel č. 10, Fontána - cyklus vody, naučné stezky Historie vodárenství v Českých Budějovicích v ulici U Vodárny v Českých Budějovicích.
Autor: Czeva, Licence: CC BY-SA 3.0
Plánek naučné stezky Historie vodárenství v Českých Budějovicích v ulici U Vodárny v Českých Budějovicích.
Autor: Czeva, Licence: CC BY-SA 3.0
Informační panel č. 5, Šoupata, naučné stezky Historie vodárenství v Českých Budějovicích v ulici U Vodárny v Českých Budějovicích.
Autor: Czeva, Licence: CC BY-SA 3.0
Informační panel č. 3, Strojovna - využití vodní síly, naučné stezky Historie vodárenství v Českých Budějovicích v ulici U Vodárny v Českých Budějovicích.
Autor: Czeva, Licence: CC BY-SA 3.0
Informační panel č. 7, Pítko, naučné stezky Historie vodárenství v Českých Budějovicích v ulici U Vodárny v Českých Budějovicích.
Autor: Czeva, Licence: CC BY-SA 3.0
Informační panel č. 1, Vodárenská věž a areál vodárny, naučné stezky Historie vodárenství v Českých Budějovicích v ulici U Vodárny v Českých Budějovicích.