Naučná stezka vojenské historie Králíky

Naučná stezka vojenské historie Králíky
Naučná stezka sestupuje z povrchu tvrze Hůrka k protitankovému příkopu u K-S 14
Naučná stezka sestupuje z povrchu tvrze Hůrka k protitankovému příkopu u K-S 14
Základní informace
TypNaučná stezka
Délka4,5 km
ProvozovatelKrálická pevnostní oblast o. p. s.
Značenínaučná turistická značka naučná stezka
Sezónaceloroční
Lokalizace
PolohaHanušovická vrchovina
ČeskoČesko Česko, Okres Ústí nad Orlicí
StartKrálíky (Velké náměstí)
CílKrálíky (Velké náměstí)
Výškový rozdíl101
Nejvyšší bodVýšina 669 m
Nejnižší bodKrálický potok 565 m
Vyhlídkové bodyviz text
Zajímavostiviz text
Některá data mohou pocházet z datové položky.

naučná turistická značkaNaučná stezka vojenské historie Králíky je turistická naučná trasa na severním okraji města Králíky v Hanušovické vrchovině a v Králické pevnostní oblasti.

Naučná stezka je 4,5 kilometru dlouhá a je vyznačena značkami běžně Klubem českých turistů používanými k vyznačování naučných stezek. Účelem zřízení trasy bylo propojení centra města Králíky a trojice vojenských muzeí nacházejících se na severním okraji města, jakož i dalších lokalit zajímavých z pohledu zdejší vojenské historie. Na trase je zřízeno třináct tematických informačních tabulí v pěti jazycích. V seznamu tras KČT má číslo 9497.

Trasa naučné stezky není jednoduše okružní, ale skládá se z hlavního a vedlejšího okruhu, propojky a odboček. Počátek a konec stezky se nachází na králickém Velkém náměstí, kde se zároveň nalézá Městské muzeum Králíky, turistické informační centrum a východiště značených cest na Králický Sněžník, Horu Matky Boží či k dělostřelecké tvrzi Bouda. Trasa vede z náměstí východním směrem ulicí Jana Opletala, překonává Králický potok a v ulici Ke Skalce se napojuje na hlavní okruh. Poté vede pěšinou severním a severovýchodním směrem k vstupnímu areálu muzejně zpřístupněné dělostřelecké tvrze Hůrka. K vlastnímu vchodu do muzea je z hlavního okruhu zřízena krátká značená odbočka jihovýchodním směrem. Hlavní trasa pokračuje na severovýchod k silnici II/312 Králíky - Hanušovice, kde se prudce stáčí na západ na zpevněnou polní cestu. Následuje odbočka k severozápadu, která vede do vrcholového prostoru kóty 666 m Výšina, kde na ní navazuje kratší vedlejší okruh obcházející zde umístěné bojové objekty tvrze Hůrka a vyhlídkový bod na Králický Sněžník. Hlavní trasa klesá západním směrem podél areálu vojensko-historických bojových ukázek Akce Cihelna k silnici III/31224 Králíky - Prostřední Lipka, kde se nachází areál Vojenského muzea Králíky a rovněž muzejně zpřístupněný pěchotní srub K-S 14 "U Cihelny". Ke vstupům do obou muzeí je opět zřízena krátká značená odbočka severním směrem. Hlavní trasa se prudce stáčí jihovýchodním směrem a vede po zpevněné polní cestě zpět k městu Králíky do ulice Ke Skalce na křižovatku s odbočkou vedoucí na Velké náměstí ke koncovému bodu stezky.

Média použitá na této stránce

Naucna-stezka.svg
Autor: Jakuje, Licence: CC BY 3.0
Turistické značení naučné stezky
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Králíky, Prostřední Lipka, příkop u K-S 14 (rok 2003).jpg
Autor: User:Harold, Licence: CC BY-SA 3.0
Protitankový příkop na pravém křídle pěchotního srubu K-S 14 U cihelny, okres Ústí nad Orlicí