Navigační světlo

Navigační světlo je druhem světla, které je umístěno na navigačním znaku nebo jiném objektu nacházejícím se v oblasti plavby. Slouží pro bezpečný průjezd průlivy, úzkými plavebními kanály, vodními cestami mezi nebezpečnými místy jako jsou útesy, vraky, mělčiny, ostrůvky a další. Navigační světlo je umístěno na majácích, majákových lodích nebo plošinách, bójích nebo navigačních značkách. Umístění může být stálé nebo pohyblivé.[1]

Orientační světlo

Umožňuje určit pozici na moři nebo označují vjezd do přístavu nebo jiného objektu. Tato světla jsou na majácích, majákových lodích nebo plošinách a bójích. Obvykle mají všesměrovou charakteristiku.

Směrové světlo

Směrové navigační světlo je světelné zařízení (maják) vysílající úzký paprsek, který vede plující lodi bezpečným koridorem (plavební dráhou). Případně je doplněno sektorovými světly, které v různých sektorech se liší barvou, charakteristikou nebo intenzitou světla.[2][3]

Náběžníky

Náběžníky, také liniová světla (ang. range lights), jsou dvě značky nebo dvě světla na pobřeží postavené tak, aby jejich prodloužená spojnice určovala bezpečný směr plavby. Pokud jsou navigační světla v zákrytu je směr plavby doporučený a plavba bezpečná. Pokud dojde k jejich rozdělení, loď se vychýlila ze správného směru. Pro denní dobu jsou to viditelné značky s charakteristickými znaky, v noci světla s určenou charakteristikou (barva, stálý nebo synchronizovaný čas a rytmus), z nichž jedno je postaveno výše a dále. Nižší a blíže položený se nazývá přední maják (front light), vzdálenější a vyšší je zadní maják (rear light). Vzdálenost mezi majáky může být od několika metrů až po několik set metrů.[4]

Sektorová světla

Jsou světla, která mají v určených sektorech jinou barvu nebo charakteristiku. Sektory určují vždy směr od moře ke světlu. Barva sektorů se vytváří pomocí barevných skel, (oken). Sektorové světlo se využívá:

  • k vyznačení bezpečného sektoru pro plavbu (nebo vodní cestu). V tomto případě se používají nejčastěji tři sektory: bílá barva znamená bezpečný sektor, varovný sektor levý (levobok) má barvu červenou a pravý (pravobok) zelenou. Pokud je použito jen bílé světlo pak levý sektor má nepárový počet záblesků nebo zatemnění, a pravý sektor má párové.
  • k vyznačení nebezpečného sektoru (vraky, mělčiny)
  • jako světlo napříč vodní cestou – vyznačuje sektor, ve kterém je potřeba změnit kurz. Sektor pro změnu kurzu má červenou barvu a sousední jsou bílé.[5]

Odkazy

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Feu directionnel na francouzské Wikipedii, Lyskarakter na norské (bokmål) Wikipedii a Światło nawigacyjne na polské Wikipedii.

  1. LIGHT LIST Volume I ATLANTIC COAST St. Croix River, Maine to Shrewsbury River, New Jersey This Light List contains a list of lights, sound signals, buoys, daybeacons, and other aids to navigation. 2020 Dostupné online Archivováno 1. 8. 2020 na Wayback Machine.
  2. SKLENÁŘ, Jakub. Námořní navigace v kostce. Szczecin, Polsko: [s.n.], 2012. ISBN 978-1-300-00493-6. S. 31–33. 
  3. leuchttuerme.net - Richtfeuer. www.leuchttuerme.net [online]. [cit. 2020-06-24]. Dostupné online. 
  4. Kapittel 6: SJØMERKER Dostupné online Archivováno 30. 9. 2020 na Wayback Machine.
  5. PUB. 116 LIST OF LIGHTS RADIO AIDS AND FOG SIGNALS 2018 Archivováno 1. 8. 2017 na Wayback Machine. s. 180, Aksi

Literatura

  • SKLENÁŘ, Jakub. Námořní navigace v kostce. Szczecin, Polsko: [s.n.], 2012. ISBN 978-1-300-00493-6.  Námořní navigace v kostce
  • WRÓBEL, Franciszek. Vademecum Nawigatora.. Gdynia: Trademar, 2009. ISBN 83-915444-3-5. 

Související články

Média použitá na této stránce

Västra Kvarnhällan.jpg
(c) Johan Fredriksson, CC BY-SA 3.0
Fyren Västra Kvarnhällan i Gathålet söder om Torö i Stockholms skärgård.
Schema-feu-directionnel.png
Autor: Pline, Licence: CC BY-SA 3.0
Schéma feu directionnel (entrée de la rivière Salcombe, Devon, Royaume Uni)
Margaree Harbour Range Lights.jpg
Autor: Dennis Jarvis from Halifax, Canada, Licence: CC BY-SA 2.0
Margaree Harbour Range Lights.
Örngrund.jpg
(c) Johan Fredriksson, CC BY-SA 3.0
The lighthouse Örngrund east of Nynäshamn, Stockholm archipelago, Sweden.
Emmaste alumine tuletorn 2009.jpg
Autor: Tuderna, Licence: CC BY 3.0
Emmaste front lighthouse
Seili Leading Lights in Archipelago Sea in Finland.JPG
Autor: Vellari, Licence: CC BY 3.0
Leading Lights "Seili", for daytime use by the Naantali 13-m fairway over Airisto in the Archipelago Sea, Finland. The lower light on Högholmen, the higher on Själö.
Range light 3.jpg
Rohuküla range light , Estonia
Ekören.jpg
(c) Johan Fredriksson, CC BY-SA 3.0
The lighthouse Ekören in Stockholm archipelago, Sweden. The external glassplate holder projects the extremly narrow (1.5°) white sector towards northeast.
Darlowko latarnia 01.jpg
Autor: Red 81, Licence: CC BY-SA 4.0
Lighthouse in Darłówko
Emmaste ülemine tulepaak 2008.jpg
Autor: Tuderna, Licence: CC BY 3.0
Emmaste rear light beacon
NantucketRangeLites.jpg
Autor: Charles W. Bash, Licence: CC BY-SA 3.0
The range lights at Nantucket, Ma.
Działający aparat optyczny latarni morskiej Darłowo.ogv
Autor: Tomasz Lerczak, Licence: CC BY-SA 4.0
Movie taken during a trip on the Polish coast in July 2018. An expedition co-financed by the Wikimedia Poland Association and the Society of the Friends of the National Maritime Museum in Gdańsk.
Thomas Point Shoal Light Signal (Fl W 5s) Red Sector 11-51.5 and 96.5-202.gif
Autor: TheCrazedBeast, Licence: CC BY-SA 4.0
Thomas Point Shoal Light Signal (Fl W 5s) Red Sector 11-51.5 and 96.5-202