Nazírství
Nazírství je v Bibli popsaný dočasný nebo celoživotní zvláštní slib zasvěcení se Bohu. Člověk, který takový slib učinil, byl označován jako nazír (hebrejsky נָזִיר, doslova „neobdělaný“)[1] a zavazoval se:
- k zdržování se konzumace jakéhokoliv nápoje a jídla vyrobeného z plodů vinné révy,[2]
- k nestříhání a neholení vlasů a vousů,[3]
- k vyhýbaní se jakéhokoli dotyku s mrtvolou.[4]
Ve Starém zákoně jsou popsaní jako nazírové Samson[5] a Samuel.[6] Z postav Nového zákona byli za nazíry považováni Jan Křtitel a Jakub, „bratr Páně“. Nazírský slib ovšem mohla složit i žena.[7] Minimální doba, po kterou bylo možné se zavázat k nazírství, bylo 30 dní.[8] Po skončení nazírského závazku musela být přinesena posvátná oběť[9] a nazír si musel oholit nazírské znamení.[10] Zákon o nazírství se uplatňoval pouze do roku 70 n. l., kdy byl zničen Chrám.[11]
„Nazír“ je člověk, který na sebe přijal zvláštní pravidla způsobu života, která po něm Tora nevyžaduje.
Je to především zákaz vína a také všech věcí, které jsou vyrobeny z hroznů (např. i rozinky). Jedno z vysvětlení, proč se pasáž „nazíra“ vyskytuje v Toře ihned po „sotě“ (nevěrné ženě) je ten, že to, co způsobilo její selhání, bylo opití se vínem. Lidé, kteří se bojí těchto následků, mohou zvolit cestu úplného se oddělení od vína.
Tora však víno nezakazuje a jsou chvíle, kdy je povinnost ho pít – např. Pesach, kiduš. Druhou věcí, kterou na sebe „nazír“ přijímá je nestříhání se, třetí je zákaz znečištění se od mrtvoly (a to dokonce v případě vlastních rodičů). Běžný typ „nazírství“ je po dobu 30 dnů (ne natrvalo).
Židovští Moudří neměli příliš pozitivní přístup k těmto slibům, protože se tím člověk vyřazuje z mnoha micvot, které nemůže jako „nazír“ plnit. Staví se tím jakoby mimo společnost a chce být „něco extra“. Tora to sice dovoluje, avšak říká, že po ukončení nazírské doby musí přinést oběti za hřích, což znamená, že jeho vydělení se ze společnosti je považováno, do určité míry, za hřích. Je to tudíž určitý druh elitářství, který se ani v Toře, ani u židovských učenců, netěší zvláštní oblibě.
Reference
- ↑ PÍPAL, Blahoslav. Hebrejsko-český slovník ke Starému zákonu. Praha: Kalich, 2006. ISBN 80-7017-029-8. S. 100.
- ↑ Nu 6, 3 (Kral, ČEP)
- ↑ Nu 6, 5 (Kral, ČEP)
- ↑ Nu 6, 6 (Kral, ČEP)
- ↑ Sd 13, 7 (Kral, ČEP)
- ↑ 1S 1, 11 (Kral, ČEP)
- ↑ Nu 6, 2 (Kral, ČEP)
- ↑ Časopis Šavua tov 31/5767, str. 5. www.olam.cz [online]. [cit. 2013-06-26]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-03-04.
- ↑ Nu 6, 13 (Kral, ČEP)
- ↑ Nu 6, 18 (Kral, ČEP)
- ↑ NEWMAN, Ja‘akov; SIVAN, Gavri’el. Judaismus od A do Z: slovník pojmů a termínů. Překlad Dušan Zbavitel a Markéta Zbavitelová. 1. vyd. Praha: Sefer, 1992. 285 s. (Judaika; sv. 1). ISBN 80-900895-3-4. S. 125.
Média použitá na této stránce
Autor: Internet Archive Book Images, Licence: No restrictions
Identifier: biblepanoramaorh00fost (find matches)
Title: The Bible panorama, or The Holy Scriptures in picture and story
Year: 1891 (1890s)
Authors: Foster, William A. (from old catalog)
Subjects:
Publisher:
Contributing Library: The Library of Congress
Digitizing Sponsor: The Library of Congress
View Book Page: Book Viewer
About This Book: Catalog Entry
View All Images: All Images From Book
Click here to view book online to see this illustration in context in a browseable online version of this book.
Text Appearing Before Image:
t if he -were bound with seven green withes he would be as helpless as any other man; then, that if he were bound with two new ropes; or, if his long hair were plaited in a certain way, his great strength would go from him. But when she had done all these things Samsons strength was as great as before. Then she said to him, How canst thou say,—I love thee, when thou hast mocked me these three times? And she begged him every day to tell her, and would let him have no rest, but troubled him with her words until at last he told her the truth. He said that he had been a Nazarite ever since he was born; that his hair had never been cut, and that if it were shaven off from his head, he would be strong no longer, but as weak as other men. Why did Samson tell her this, and teach her how to take away the strength, which the Lord had given him? He did it because he had chosen a wicked woman for his friend, and listened to her words until she persuaded him to do this great sin against God. 102
Text Appearing After Image:
DELILAH PERSUADES SAMSON TO TELL IT III; THE SECRET OF HIS STRENGTH. 1U3 )i DOES XVI. 17, The Philistines Take Samson. XX^HEN Samson had told Delilah the secret of his strength, she sent wordV V to the lords of the Philistines, saying, Come but once more, for thistime he has told me the truth; and they came to her, and brought the moneythey had promised. Then, while Samson was asleep, she called a man to shavethe hair from his head; and after it was done, she cried out that the Philis-tines were coming to take him. And he woke from his sleep, and said he wouldgo out against them, as he used to do. He did not know that the Lord hadtaken away his great strength from him. Then the Philistines took Samson, for he could no longer fight against them,and they bound him with chains made of brass. And they put out his eyes,and shut him up in prison: there they made him work very hard, in turning amill-stone to grind their corn. And now, while he was shut up in prison, no doubt Samson repented
Note About Images