Negativ

Barevný pozitivní obraz (A) a negativ (B), černobílý pozitiv (C) a jeho negativ (D)
Podrobnější informace naleznete v článku Fotografický film.

Negativ (nebo negativní film z lat. negativus – převrácený) ve fotografii označuje film nebo skleněnou desku s obrazem, který vznikl osvětlením citlivého materiálu ve fotografickém aparátu a vyvoláním. Pozitivní obraz je normální obraz, jak jej vnímá naše lidské oko. Negativní obraz je tonální a barevná inverze pozitivního obrazu. Negativ je u černobílého filmu nejtmavší tam, kde byla fotografovaná scéna nejvíce světlá a naopak nejprůhlednější tam, kde byla fotografovaná scéna nejtmavší. U barevného filmu jsou negativní barvy vzájemnými doplňkovými barvami, například modrá odpovídá žluté, červená azurové, zelená purpurové atp.

Negativ

Historie

První negativ na světě, který pořídil William Fox Talbot v srpnu 1835, sbírka National Media Museum

První negativ na světě pořídil William Fox Talbot v srpnu 1835. Jednalo se o okno v South Gallery of Lacock Abbey. První negativ na skleněnou desku pořídil v roce 1839 vynálezce John Herschel.[1][2] Jedna z prvních Herschelových fotografií na skle (z roku 1839), zobrazuje lešení po dvanáctimetrovém teleskopu jeho otce ve Slough poblíž Londýna těsně před jeho demolicí.[3] Byl také první, kdo použil pojmy negativ a pozitiv[4] a snímek[2]. Jedním z prvních fotografů, který používal papírové negativy byl Henri Victor Regnault.

Jedna z prvních Herschelových fotografií na skle (z roku 1839), lešení po dvanáctimetrovém teleskopu jeho otce ve Slough poblíž Londýna

Odkazy

Související články

Reference

  1. [cit. 2009-08-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-05-10. (anglicky) 
  2. a b HERSCHEL, Sir John Frederick William, Biografie na Photohistory [online]. [cit. 2009-08-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. SEPTEMBER 9 - EVENTS [online]. [cit. 2009-09-18]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Biografie Sir John Herschel 1st Baronet na Encyklopedii Britannica [online]. [cit. 2009-08-28]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Filmstrip.jpg
Autor: Původně soubor načetl Nrbelex na projektu Wikipedie v jazyce angličtina, Licence: CC BY-SA 2.5
A scan of a filmstrip made by me of shots I took.
Latticed window at lacock abbey 1835.jpg
Window in the South Gallery of Lacock Abbey made from the oldest photographic negative in existence.
Herschel first picture on glass 1839 3 pozitiv.jpg
jedna z prvních fotografií na skle pořídil jí sir John Herschel v roce 1839 a je na ní teleskop jeho otce ve Slough poblíž Londýna.
Pozytyw i negatyw.jpg
Autor: No machine-readable author provided. Rjt assumed (based on copyright claims)., Licence: CC BY-SA 3.0
Pozytyw i negatyw zdjęcia w kolorze i odcieniach szarości.