Negr

„Jednonohý negr“ z románu Marka Twaina Dobrodružství Huckleberryho Finna (knižní ilustrace)
Neutrální použití slova Nigger v reklamě, (USA, Wisconsin, 1916)

Negr či negerka (z fr. nègre, z lat. niger, „černý“) je slovo označující černochy a ve Spojených státech amerických zvláště Afroameričany. Dnes je chápáno jako urážlivé a rasistické.

Výraz nigger v angličtině

Anglický výraz nigger pochází původem z latiny (přídavné jméno niger = černý), odkud se v 18. století přes španělštinu (přídavné jméno negro = černý) dostal do americké angličtiny.[1] Označení nigger bylo obvykle používáno v jižní části Spojených států, kde byli černoši, původem z Afriky, dříve drženi jako otroci.

V 19. století nemělo slovo „nigger“ pejorativní či rasistické konotace; užívali jej i spisovatelé jako Joseph Conrad, Mark Twain nebo Charles Dickens, a to pro označení černocha. Jako urážlivý byl tehdy chápán výraz „černý“ (black), který byl v neutrálním užívání nahrazen slovem „barevný“ (colored). Dnes se však označení „negr“ (nigger) ve Spojených státech stalo tabuizovaným pejorativem, takže ho někteří lidé nepoužívají a nahrazují ho eufemismem „slovo na N“ (N-word).

Výraz negr v češtině

Historicky, i po druhé světové válce, byl v češtině výraz negr používán jako synonymum ke slovu černoch, bez negativní konotace (například v románu Turbina naturalisty Karla Matěje Čapka-Choda[2] nebo v Černé a bílé básnířky Dorothy Parkerové[3]).

Ještě v roce 1974 charakterizovali lingvisté toto slovo jako „prvek stylově příznakový, stojící na okraji spisovné slovní zásoby“.[4] Koncem 20. století se již stalo společensky nepřijatelným.[5]

Kontroverzní výklad politické korektnosti (příklad)

Ve 21. století, v souvislosti s politickou korektností, může při použití tohoto slova docházet i k absurdnostem. Ve Spojeném království bylo v červenci 2020 odstraněno z náhrobku jméno tam pochovaného psa Nigger, neboť by prý mohlo být považováno za rasistické. Pes přitom patřil válečnému hrdinovi, příslušníku Royal Air Force (RAF), a v dané době bylo takové jméno černého psa běžné.[6]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nigger na anglické (zjednodušené) Wikipedii.

  1. PILGRIM, David. Nigger and Caricature [online]. Ferris.edu, 2001-09, rev. 2012 [cit. 2020-07-19]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. ČAPEK-CHOD, Karel Matěj. Turbina, kap. Druhý významný krok v kariéře slečny Ullikovy, s. 25 [online]. Praha: Fr. Borový, 1916 [cit. 2020-07-19]. Dostupné online. 
  3. Např. PARKER, Dorothy. Černá a bílá. S. 8. Vlasta [online]. 1948-05-20 [cit. 2020-07-19]. S. 8. Dostupné online. 
  4. Stylová charakteristika slovní zásoby v mluvených projevech. S. 122–127. Naše řeč [online]. 3/1974 [cit. 2020-07-19]. S. 122–127. Dostupné online. 
  5. DAVID, Jaroslav. Nový encyklopedický slovník češtiny: Politická korektnost [online]. Brno: Masarykova univerzita, 2017 [cit. 2020-07-19]. Dostupné online. 
  6. HAMMER, Jan. Z náhrobku zmizelo jméno psa válečného hrdiny z RAF. Bylo rasistické. iDNES.cz [online]. 2020-07-18 [cit. 2020-07-20]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Advertisement for Nigger Hair Tobacco, June 15, 1916, Wisconsin State Journal.jpg
Portion of an advertisement for Nigger Hair Tobacco, June 15, 1916, Wisconsin State Journal
MrBradish.jpg
"Yes. You know that one-laigged nigger dat b'longs to old Misto Bradish? ..." Illustration from The Adventures of Huckleberry Finn (Tom Sawyer's Comrade), by Mark Twain
Padlock-silver-medium.svg
Autor: Uploaded from English WP by User:Eleassar Converted by User:AzaToth to a medium silver color., Licence: CC0
Padlock, medium silver variant. This image file was created by AJ Ashton.