Nejvyšší soud Státu Izrael

Nejvyšší soud Státu Izrael
Budova Nejvyššího soudu Státu Izrael
Budova Nejvyššího soudu Státu Izrael
PředsedaUzi Vogelman
Adresaul. Ša'ar mišpat, 9195001 Jeruzalém
Souřadnice
Oficiální stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nejvyšší soud Státu Izrael (hebrejsky בית המשפט העליון‎, Bejt ha-mišpat ha-eljon) stojí na vrcholu izraelského soudního systému a je tím pádem soudem nejvyšší instance v Izraeli. Sídlí v Jeruzalémě a slouží jako odvolací soud a soud první instance v závažných případech, kdy je zpochybněna zákonnost rozhodnutí a postupů představitelů státu. Jeho působnost je celostátní a jeho rozhodnutí je nadřazené všem soudům. Tento princip precedentu se nazývá stare decisis. Současnou předsedkyní nejvyššího soudu je Esther Hayut.[1]

Předseda nejvyššího soudu

Uzi Vogelman, předseda nejvyššího soudu

Zrušení justiční reformy

Počátkem roku 2024 soud zrušil klíčovou část kontroverzní justiční reformy premiéra Benjamina Netanjahua, který v zemi vyvolala masové protesty. Verdikt se týká zákona schváleného v červenci 2023, který soudcům brání zrušit vládní rozhodnutí. Podle zastánců reformy v Izraeli mají soudy příliš široké pravomoci. Podle kritiků byla reforma motivovaná i osobními pohnutkami premiéra Netanjahua, který čelí obvinění z korupce. Nejvyšší soud své rozhodnutí zdůvodnil tím, že nový zákon představuje „závažnou a bezprecedentní újmu pro základní charakteristiky státu Izrael jako demokratické země“.[2]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Supreme Court of Israel na anglické Wikipedii.

  1. HOVEL, Revital. High Court Rejects MK Haneen Zoabi's Petition to Overturn Suspension. Haaretz. 2014-12-10. Dostupné online [cit. 2019-05-04]. (anglicky) 
  2. ČTK. Izraelský nejvyšší soud zrušil hlavní část Netanjahuovy reformy. Odmítl omezení svých pravomocíhttps://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/svet/izraelsky-nejvyssi-soud-zrusil-hlavni-cast-netanjahuovy-reformy-odmitl-omezeni-svych-pravomoci-na-344552. ČT24 [online]. Česká televize, 2024-01-01 [cit. 2024-01-01]. Dostupné online. 

Literatura

  • ČEJKA, Marek. Judaismus a politika v Izraeli. 3. vyd. Brno: Barrister & Principal, 2009. 278 s. ISBN 978-80-87029-39-8. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Uzi Vogelman (158313395).jpg
(c) soudní moc, Izrael, CC BY-SA 4.0
עוזי פוגלמן. שופט בית המשפט העליון
Ambox currentevent.svg
Autor: Vipersnake151, penubag, Tkgd2007 (clock), Licence: CC0
A current event icon in the Ambox style. This icon is used to state current event issues.
Elyon.JPG
Supreme Court of Israel, Jerusalem. Taken from the Crown plaza hotel.