Nekonvenční ropa

Schematické znázornění uložení konvenčních a nekonvenčních zdrojů ropy a plynu. Břidlicová ropa (shale oil) je produkována z ropných břidlic (oil shale), zatímco LTO (light tight oil) z těsného pískovce (tight sandstone).

Nekonvenční ropa je ropa získávaná jinými než tradičními těžebními metodami. V současnosti je nekonvenční ropná produkce finančně a energeticky nákladnější a některé typy mají závažnější ekologické důsledky než tradiční těžba ropy. Její zdroje jsou dehtové písky, ropné břidlice, biopaliva, termální depolymerizace organické hmoty a přeměna uhlí nebo zemního plynu na kapalné uhlovodíky Fischer-Tropschovou syntézou. Tyto nekonvenční zdroje ropy budou pravděpodobně v budoucnosti hrát větší úlohu než dnes, vzhledem k tomu, že světové zásoby ropy jsou konečné.

Dehtové písky

Související informace naleznete také v článcích Dehtové písky Orinoco a Athabaské ropné písky.

Dehtové písky obsahují živice, které se dají transportovat ropovodem buď smícháním s běžnou ropou, nebo jejich rozštěpením pomocí krakování. Hlavní naleziště jsou v Kanadě a ve Venezuele. Jejich objem je dvakrát větší než současné známé zásoby klasické ropy, ale jak velké procento z nich půjde vytěžit, je zatím sporné. Hlubinná těžba dehtových písků je velmi energeticky náročná.

Ropné břidlice

Ropné břidlice jsou usazené horniny obsahující kerogen, který může být přeměněn na ropu pyrolýzou. Během pyrolýzy je ropná břidlice zahřívána na 450–500 °C bez přístupu kyslíku. Odhaduje se, že jejich světové zásoby jsou porovnatelné se zásobami klasické ropy. Estonsko, Rusko, Brazílie a Čína v současnosti ropné břidlice těží, ale jejich produkce klesá z ekonomických a ekologických důvodů.[zdroj?] Energetický zisk u všech dosavadních metod přeměny na ropu je bohužel téměř nulový a navíc vznikají jedovaté, těžko odstranitelné odpady.[zdroj?]

Horniny

Ropa získávaná z hornin jako je pískovec se nazývá lehký topný olej ("LTO", "light tight oil"), která bývá nesprávně označovaná jako břidlicová ropa.[1] Těžba LTO v USA v posledních letech prudce roste a bude nadále v USA převažovat nad dalšími zdroji nekonvenční ropy.[2]

Kapalná biopaliva

Kapalná biopaliva jako bionafta a bioetanol jsou paliva získávaná z rostlin, např. z řepky nebo cukrové třtiny.

Termální depolymerizace

Termální depolymerizace je nová metoda, pomocí které se dají štěpit komplexní organické materiály, nejčastěji biomasa, ale i plastový odpad nebo čistírenské odpadní kaly.

Přeměna uhlí a zemního plynu

Přeměna uhlí a zemního plynu má potenciál poskytovat velké množství nekonvenční ropy. Nacistické Německo během druhé světové války a Jihoafrická republika za apartheidu vyráběly většinu své ropy z uhlí. O této metodě se také uvažuje v případě velmi odlehlých nalezišť zemního plynu, čímž by se snížily náklady na jeho transport.

Reference

Související články

  • Nekonvenční plyn
  • Ropný vrchol
  • Fisher-Tropschova syntéza

Média použitá na této stránce

Schematic cross-section of general types of oil and gas resources and the orientations of production wells used in hydraulic fracturing.jpg
Shown are conceptual illustrations of types of oil and gas wells. A vertical well is producing from a conventional oil and gas deposit (right). In this case, a gray confining layer serves to “trap” oil (green) or gas (red). Also shown are wells producing from unconventional formations: a vertical coalbed methane well (second from right); a horizontal well producing from a shale formation (center); and a well producing from a tight sand formation (left). Note: Figure not to scale. Modified from USGS (2002) and Newell (2011).