Nemanice (České Budějovice)

Nemanice
Letecký pohled na Nemanice, v pozadí Kněžské Dvory
Letecký pohled na Nemanice, v pozadí Kněžské Dvory
Lokalita
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Nemanice
Další údaje
Kód ZSJ022128
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Řadová výstavba v Rybářské ulici.
Dřevěná zvonička v Nemanicích.

Nemanice jsou někdejší jihočeskou vsí, dnes tvořící součást statutárního města České Budějovice coby základní sídelní jednotka v rámci části České Budějovice 3. Při sčítání lidu roku 2001 připadalo na Nemanice 481 domů a 2130 obyvatel.[1] Při sčítání lidu roku 2011 měly Nemanice podle obvyklého pobytu 2454 obyvatel,[2] při následujícím sčítání lidu roku 2021 měly Nemanice podle obvyklého pobytu 1933 obyvatel.[1]

Historie a současnost

Vznik osady Nemanice, vzdálené od centra Českých Budějovic asi 4 km severním směrem, je spojen se stavbou Nové Obory na panství Hluboká v roce 1706.

V těchto časech museli 4 chalupníci opustit ves Opatovice a přenechat dosavadní pozemky pro stavbu Nové Obory. Všichni z nich byli odškodněni Adamem Františkem Schwarzenbergem tak, že jim byly postaveny nové chalupy poblíž vesnice Úsilné. Dostali také nové pozemky.

Nejdříve se tyto 4 chalupy jmenovaly Nové Chalupy u Čertíkova Mlýnu nebo také Čertíkov. Tato jména se používala do konce 18. století. Jméno Nemanice měla osada od roku 1712. Osady s tímto jménem v minulosti často vznikaly po nuceném přesídlení.

Po zrušení poddanství náležely Nemanice od roku 1850 katastrálně k obci Hrdějovice. V té době tam bylo 8 domů a 84 lidí (údaj z roku 1855).

Od 17. května 1954 dodnes jsou Nemanice částí Českých Budějovic. Z jihozápadu na severovýchod k Borku vede Nemanicemi velmi rušná Pražská třída, kde stojí mj. místní pošta. Nemanice mají i základní školu na ulici K. Šatala, na jihovýchodě se nachází sportovní centrum s fotbalovým hřištěm a tenisovými kurty.

Památky a zajímavosti

  • Dřevěná sloupková zvonička v ulici K Rybníku
  • Rybníky Čertík (Voselný) a Nemanický (Světlík)
  • Hřbitov svaté Otýlie

Odkazy

Reference

  1. a b výsledky Sčítání lidu, domů a bytů – město České Budějovice [online]. Český statistický úřad – czso.cz, 2022 [cit. 2023-04-04]. Dostupné online. 
  2. výsledky Sčítání lidu, domů a bytů k 26. 3. 2011 podle obvyklého pobytu – město České Budějovice [online]. Český statistický úřad – czso.cz, 2011 [cit. 2023-04-04]. Dostupné online. 

Literatura

  • SMOLKOVÁ, Anna. Vznik a vývoj osady Nemanice v letech 1706 - 1855. In: Jihočeský sborník historický. [s.l.]: [s.n.], 1989. Dostupné online. Svazek 1. S. 29–31.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Nemanice - Rybářská.jpg
Autor: Jitka Erbenová (cheva), Licence: CC BY-SA 3.0
Řadové domky v Rybářské ulici v Nemanicích, části Českých Budějovic.
Nemanice - zvonička.jpg
Autor: Jitka Erbenová (cheva), Licence: CC BY-SA 3.0
Zvonička v ulici K Rybníku v Nemanicích, části Českých Budějovic.
Nemanice a Kněžské Dvory - letecký snímek.jpg
Autor: Ladislav Bartuška, Licence: CC BY-SA 3.0
Nemanice s Kněžskými Dvory v pozadí.