Neokolonialismus
Neokolonialismus je vliv, kdy mocné, většinou vyspělé země, ovládají prostřednictvím své politické moci a ekonomické síly rozvojové země. Ty mohly být v minulosti skutečně jejich koloniemi. Neokolonialismem se ale může vyznačovat i vztah dvou států (nebo sdružení států), které nemají žádné koloniální vazby z minulosti. Tímto tématem se v obecnější rovině zabývá rovněž teorie závislosti.
Vznik pojmu
Pojem neokolonialismus vznikl v období dekolonizace v polovině 20. století[1], kdy velká většina zejména afrických a asijských kolonií získala nezávislost. Dekolonizace se dotkla zejména největších koloniálních velmocí toho období Spojeného království a Francie, v menší míře Belgie, Portugalska nebo Nizozemí. Samostatnost získala v roce 1960 většina států Afriky, tento rok je nazýván Rokem Afriky.[2] V Asii získaly nezávislost například Jižní a Severní Vietnam (Francie), Malajsie (Británie), Kuvajt (Británie), Katar (Británie) nebo Spojené arabské emiráty (Británie).
Poprvé se pojem neokolonialismus objevil v Oxfordském slovníku v roce 1961, kde byl definován jako nejnebezpečnější forma kolonialismu.[1] Pojem neokolonialismus se ale stal frekventovaným, což vedlo k rozšíření jeho původního významu. Obecně se jedná o pokračování kolonialismu, ale už ne formou přímé nadvlády, ale především pomocí politické a ekonomické kontroly.
Je ale nutné odlišovat, zda jde o logickou ekonomickou provázanost zemí způsobenou globalizací, nebo se jedná o prosazování vlastních ekonomických zájmů mocností ve vztahu k ekonomicky slabším státům.
Kontrola může probíhat i prostřednictvím vládnoucí elity. Klíčoví představitelé státu se mohou podřizovat rozhodnutí své bývalé koloniální mocnosti, protože to považují za výhodné pro sebe a někdy i pro stát. Velmi často jsou ale osobní zájmy vládnoucích elit nadřazeny celospolečenskému zájmu a prosperitě státu.[3]
Formy
Formálně jsou bývalé kolonizované státy dnes nezávislé. Reálně ale může zůstávat jejich ekonomický a politický systém úzce kontrolován.[4] Kontrola může mít podobu ekonomické, politické, kulturní nebo vojenské závislosti.[5][6] Neokolonialismus se zpravidla orientuje spíše na politicko-ekonomický kontext, než na kontext politicko-kulturní.[3]
Neokolonialismem může být i významná přítomnost zahraničního kapitálu nebo globálně významného investora, který využívá levnou pracovní sílu rozvojové země. Daná země je poté závislá na rozhodnutí investora v zemi setrvat či odejít, kdy odchod může znamenat nárůst nezaměstnanosti apod. Tomuto druhu ekonomického neokolonialismu může předcházet poskytování půjček Mezinárodním měnovým fondem.[7] Ty mohou být různě podmiňované, včetně podmínky liberalizace trhu, která umožní vstup zahraničním investorům do země, kteří často smetou místní slabou konkurenci, a jejich prostřednictvím plyne většina zisků mimo rozvojovou zemi.[4]
Neokolonialismem je i závislost plynoucí z Dohody z Lomé[8] z roku 1975 mezi EU a státy Afriky, Karibiku a Pacifiku (AKT), převážně bývalými koloniemi. Dohoda byla v roce 2000 nahrazena Dohodou z Cotonou a v roce 2023 i tato nahrazena Novou dohodou o partnerství mezi EU a OAKTS[9] (Organizace afrických, karibských a tichomořských států - formalizace skupiny AKT). Dohody umožňovaly těmto státům bezcelní dovoz do EU pouze primárních komodit, tzn. produktů s žádnou nebo minimální přidanou hodnotou. Státy tak exportovaly primární komodity (ropu, uran, zlato apod.), přesto se ale ekonomicky nerozvíjely a nebohatly.[2]
Životní prostředí a neokolonialismus
Současná klimatická změna a opatření proti ní jsou některými považovány za klimatický kolonialismus,[10] neokolonialismus[11] nebo ekoimperialismus.[12] Environmentalismus pak může také sloužit ke kontrole a řízení rozvojového světa.[13] Rozvojové země se brání vysokým platbám na boj proti klimatické změně a požadují, aby platby poskytovaly bohatší vyspělé země.[14][15] Případně se některé státy se obracejí na Čínu nebo státy Perského zálivu, aby se podílely na financování, což však naráží na odpor.[16] Tyto země jsou ekonomicky vyspělé, jsou ale stále formálně řazeny mezi rozvojové země. Tento stav se ale snaží udržet, protože jim umožňuje vyhnout se povinnostem a platbám bohatších států.[16]
Vyvážení odpadu do těchto zemí je také nazýváno toxickým kolonialismem („toxic waste colonialism“).[17]
Krize francouzského vlivu v Africe
Přestože země Sahelu a některé okolní státy jsou od Roku Afriky státy nezávislými, byly všechny koloniemi, převážně francouzskými. Ta v nich měla významný vliv ještě ve 20. letech 21. století[2][18] a byly tam přítomny její vojenské jednotky.[19]
V roce 2013 v rámci Operace Serval[20] Francie intervenovala v Republice Mali, kdy v konfliktu s protivládními silami podpořila Francii loajální vládu.[21] V sousedním Nigeru těžila francouzská společnost Areva uran a francouzské jednotky tak byly preventivně rozmístěny i v této zemi. V roce 2014 následovala Operace Barkhane s interferencí a rozmístěním jednotek v Čadu. Zasahování do vnitřních záležitostí těchto států, způsobovalo vzestup společenského napět v oblasti. V zemích Sahelu mají navíc bezpečnostní problémy tendenci se rychle přelévat mezi jednotlivými zeměmi.[21] V bývalých francouzských koloniích se (zejména mezi mladou populací) rozrostla nenávist vůči Francii a její politice.[20] Výhrady měly buď historický charakter (koloniální minulost) nebo se týkaly současnosti a uvedeného zasahování.
Od roku 2019 se udály v těchto zemích velmi podobné scénáře. Vojenské převraty odstranily hlavu státu loajální Francii[22][18] a donutily francouzské[23][22][4], ale i jiné (zejména americké)[24][25] jednotky ze země odejít. Jednalo se o dominový efekt, kdy v průběhu několika let vojenské převraty svrhly režimy v sedmi afrických zemích. Jeden z posledních změnil vládu v Gabonu v červenci 2023. Velitelé bezpečnostních složek oznámili svržení prezidenta Ali Bonga, rozpuštění státních institucí a uzavření hranic.[22] Gabon se tak stal po Guineji, Mali, Súdánu, Čadu, Burkině Faso a Nigeru dalším státem, kde od roku 2019 převzala moc armáda.[22]
Pro Francii, ale i EU, byla významná zejména ztráta kontroly nad obchodem Nigeru po převratu v červenci 2023[26], kdy byl sesazen Francii loajální prezident Mohamed Bazoum. Niger byl jedním z největších exportérů uranu na světě a čtvrtina uranu dováženého do EU pocházela právě z Nigeru. Samotný stát měl ale v těžařské společnosti jen malý podíl a v zemi zůstávalo z exportu uranu jen 5,5% jeho tržní ceny. Francie si tak dlouhodobě zajišťovala levné palivo pro své jaderné elektrárny.[27][4] Po převratu zastavil Niger i vývoz zlata.[28] Zemi byly následně donuceny opustit všechny jednotky francouzské a americké armády.[23][24] Jelikož nebyla vyloučena možnost, že Francie v Nigeru vojenský zasáhne[29] uzavřely Niger, Burkina Faso a Mali obrannou smlouvu. Invaze jakékoliv cizí armády do některého z těchto států by znamenala mobilizaci a vstup do války všech třech zemí.[30][31]
Vliv Ruska a Číny
Bývalé kolonie patří k nejchudším státům světa s nízkým indexem lidského rozvoje. Jsou si ale vědomy, že pro prosperitu a sociální smír v zemi, potřebují rozvíjet zahraniční obchod.[32] Paradoxně se tak přiklánějí k jiným silným státům. Motivem je i hledání vojenské ochrany před svou bývalou koloniální mocností.[33] Významný vliv v těchto státech tak získávají jiné mocnosti a to zejména Ruská federace[33][34][35][25][36] a Čína.[37][38][39][32]
Odkazy
Reference
- ↑ a b NAGESH, Rao. ‘Neocolonialism’ or ‘Globalization’?: Postcolonial Theory and the Demands of Political Economy. [online]. Brown University - Interdisciplinary Literary Studies, 2000 [cit. 2025-04-20]. Dostupné online.
- ↑ a b c FORMAN, Josef; OUJEZDSKÝ, Michal. Koloniální minulost Afriky a její důsledky [PDF online]. Brno: Masarykova univerzita [cit. 2025-04-19]. Dostupné online.
- ↑ a b MARTIN, Havlík. Vojenské rozhledy - Role neokolonialismu ve vývoji bezpečnostní situace v Afghánistánu. www.vojenskerozhledy.cz [online]. [cit. 2025-04-20]. Dostupné online.
- ↑ a b c d SLÁDEK, Jiří. Energie z jádra v ohrožení. Francie ztratila kontrolu nad uranem z Nigeru. iDNES.cz [online]. 2024-12-10 [cit. 2025-04-19]. Dostupné online.
- ↑ Čínský neo-neokolonialismus v Africe. FORUM 24 [online]. [cit. 2025-04-19]. Dostupné online.
- ↑ KRISTÝNA, Karešová. Neokolonialismus ve francouzské zahraniční politice: aplikace konceptu neokoloniální vojenské intervence na příklady intervencí v Mali a Středoafrické republice [online]. Olomouc: Filosofická fakulta Univerzity Palackého, 2020 [cit. 2025-04-20]. Dostupné online.
- ↑ KRSEK, Ivo. Pravicová a levicová kritika Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Czech Journal of Political Science. Masarykova Univerzita, 2004, čís. 3, s. 263,287. Dostupné online [PDF, cit. 2025-04-20]. ISSN 1211-3247.
- ↑ ADMIN. Kolonialismus, neokolonialismus a problémy rozvojových zemí [online]. 2015-08-06 [cit. 2025-04-19]. Dostupné online.
- ↑ Dohoda navazující na dohodu z Cotonou. Consilium [online]. [cit. 2025-04-21]. Dostupné online.
- ↑ TÁÍWÒ, Olúfẹ́mi O. Povede Green New Deal k vykořisťování rozvojových zemí?. Finmag: Inteligentní průvodce životem [online]. 2019-03-28 [cit. 2022-07-18]. Dostupné online.
- ↑ MATHEW, Ray. Neo colonialism on the climate change front. Expert Eyes [online]. 2012-11-26 [cit. 2022-07-18]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ CHAMBERS, Andrew. The fight against eco-imperialism. The Guardian [online]. 2019-04-11 [cit. 2022-07-18]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ NELSON, Robert H. Environmental Colonialism: “Saving” Africa from Africans. The Independent Review. The Independent Institute, 2003, roč. 8, s. 65–86. ISSN 1086-1653.
- ↑ EU osekala pomoc chudým zemím na boj proti klimatu | Aktuálně.cz. Aktuálně.cz - Víte, co se právě děje [online]. 2009-09-18 [cit. 2025-04-22]. Dostupné online.
- ↑ Spojené státy se chovají pokrytecky, řada rozvojových zemí se cítí zrazená, říká klimatolog. e15.cz [online]. 2017-09-13 [cit. 2025-04-22]. Dostupné online.
- ↑ a b Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor. EuroZprávy.cz [online]. [cit. 2025-04-22]. Dostupné online.
- ↑ Čína končí s dovozem odpadu. Způsobí to obrovský problém pro přírodu na celém světě. ct24.ceskatelevize.cz [online]. [cit. 2025-04-19]. Dostupné online.
- ↑ a b Vojenské převraty v Africe postihly především bývalé francouzské kolonie. ct24.ceskatelevize.cz [online]. [cit. 2025-04-19]. Dostupné online.
- ↑ Emmanuel Macron slíbil snížit počet francouzských vojáků v Africe | ČeskéNoviny.cz. www.ceskenoviny.cz [online]. [cit. 2025-04-19]. Dostupné online.
- ↑ a b Vojenské rozhledy - Operace Serval 2013: Nasazení francouzské armády v Mali. vojenskerozhledy.cz [online]. [cit. 2025-04-20]. Dostupné online.
- ↑ a b Operace Serval: francouzský neokolonialismus nebo francouzský Afghánistán?. natoaktual.cz [online]. 2013-01-28 [cit. 2025-04-20]. Dostupné online.
- ↑ a b c d LINDNER, Tomáš. Vlna převratů v Africe nekončí. Vojáci převzali moc v Gabonu.. Respekt. 2023-08-30. Dostupné online [cit. 2025-04-19].
- ↑ a b Francouzské jednotky definitivně opustily Niger - Seznam Zprávy. www.seznamzpravy.cz [online]. 2023-12-22 [cit. 2025-04-19]. Dostupné online.
- ↑ a b USA stáhnou vojáky z Nigeru, bojovali tam proti radikálním islamistům - Seznam Zprávy. www.seznamzpravy.cz [online]. 2024-04-20 [cit. 2025-04-19]. Dostupné online.
- ↑ a b ČTK, iDNES cz. Američané to vzdali taky, stáhnou vojáky z Nigeru. V pozadí je ruský vliv. iDNES.cz [online]. 2024-04-20 [cit. 2025-04-19]. Dostupné online.
- ↑ Ekonomka Švihlíková: Vykořisťovaný Niger? Koloniální dědictví se vrací jako bumerang. Nenávist k Francii dosáhla vrcholu. Dvojka [online]. 2023-08-09 [cit. 2025-04-19]. Dostupné online.
- ↑ Spor o těžbu uranu v Nigeru sílí. Temelín.cz [online]. 2012-02-03 [cit. 2025-04-19]. Dostupné online.
- ↑ Pučisté v Nigeru stopli vývoz uranu a zlata do Francie. Chystá podle nich vojenský zásah - Novinky. www.novinky.cz [online]. 2023-07-31 [cit. 2025-04-19]. Dostupné online.
- ↑ Obyvatelé Nigeru se bojí invaze a mobilizují - Seznam Zprávy. www.seznamzpravy.cz [online]. 2023-08-16 [cit. 2025-04-21]. Dostupné online.
- ↑ IDNES.CZ, ČTK. Niger chystá obranu pro případ útoku, plánuje ji s Mali a Burkina Fasem. iDNES.cz [online]. 2023-08-19 [cit. 2025-04-20]. Dostupné online.
- ↑ Tři africké vojenské režimy se bojí intervence, uzavřely obrannou smlouvu. ct24.ceskatelevize.cz [online]. [cit. 2025-04-20]. Dostupné online.
- ↑ a b Čína posiluje v Africe. Slíbila jí přes bilion korun a má přístup k mědi, zlatu i lithiu. Hrot24.cz [online]. 2024-09-05 [cit. 2025-04-20]. Dostupné online.
- ↑ a b Převrat v Nigeru se nese na protifrancouzské vlně, čehož šikovně využívá Rusko, vysvětluje odborník. iROZHLAS [online]. 2023-08-11 [cit. 2025-04-19]. Dostupné online.
- ↑ Petr Janyška: Francouzi se stahují z Afriky, vytlačují je ruští Vagnerovi žoldáci. Plus [online]. 2022-11-20 [cit. 2025-04-19]. Dostupné online.
- ↑ Ruští a američtí vojáci se v Nigeru ocitli na stejné letecké základně - Novinky. www.novinky.cz [online]. 2024-05-03 [cit. 2025-04-19]. Dostupné online.
- ↑ Vliv Ruska na bezpečnost Severní Afriky | Ústav mezinárodních vztahů - Expertise to impact. www.iir.cz [online]. [cit. 2025-04-19]. Dostupné online.
- ↑ Čína kolonizuje Afriku. Zdvojnásobuje investice do těžby surovin. Hrot24.cz [online]. 2024-05-30 [cit. 2025-04-19]. Dostupné online.
- ↑ Čína dobývá Afriku penězi, našla si novou cestu - Seznam Zprávy. www.seznamzpravy.cz [online]. 2024-06-06 [cit. 2025-04-19]. Dostupné online.
- ↑ Jak si Čína s Ruskem rozdělily Afriku - Seznam Zprávy. www.seznamzpravy.cz [online]. 2019-11-25 [cit. 2025-04-19]. Dostupné online.
Literatura
- JOHNSTON, R., GREGORY, D., SMITH, D. M. (1994): The dictionary of human geography, Blackwell., Oxford, 958 s.