Jiří Winter Neprakta

Jiří Winter
Jiří Winter Neprakta
Jiří Winter Neprakta
Narození12. července 1924
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí30. října 2011 (ve věku 87 let)
Praha
ČeskoČesko Česko
Místo pohřbeníOlšanské hřbitovy
Povoláníspisovatel, malíř, ilustrátor, grafik, karikaturista, designér, básník, animátor, kreslíř, antropolog, orientalista a sběratel
RodičeKarel Winter a Marie Winterová
PodpisPodpis
Webová stránkaneprakta.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Hrob Jiřího Wintera a Bedřicha Kopecného na Olšanských hřbitovech

Jiří Winter, znám také pod pseudonymem Neprakta (12. července 1924 Praha30. října 2011 Praha[1][2]), byl český kreslíř, karikaturista, ilustrátor a humorista.

Studium

Po studiích na Reálném gymnáziu pokračoval na Státní grafické škole. Po válce studoval několik semestrů na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.

II. světová válka

Jiří Winter byl aktivním účastníkem protifašistického odboje, za který mu byl navržen trest smrti. K soudnímu jednání se nedostavil hlavní svědek a soudce, který nechtěl jednání odročovat a bez svědka ho nemohl odsoudit k trestu smrti, snížil trest na šest let v nacistické káznici. Tento trest strávil Jiří Winter v bavorské nacistické káznici Bernau u jezera Chiemsee. Podařilo se mu přežít a po osvobození dojít z vězení pěšky až do Čech.

Po válce se Jiří Winter shledal jen se svou matkou, jeho otce umučilo gestapo při výslechu na Pankráci, zbytek jeho rodiny zahynul v Osvětimi.

Jiří Winter byl členem Českého svazu bojovníků za svobodu a nositelem medaile za protifašistický odboj. Svou odbojovou činností se nikdy nechlubil.

Dílo

Jiří Winter Neprakta (vpravo) s Miloslavem Švandrlíkem na akci časopisu Dikobraz

Jiří Winter byl velmi plodný autor, který za svůj život nakreslil více než 35 000 kreslených vtipů (je uveden v Guinnessově knize rekordů /2001/) a ilustroval stovky[pozn. 1] humoristických knih. Věnoval se i animovanému filmu, knižním ilustracím a návrhům hraček.

Kromě 35 tisíc kreslených vtipů a dalších kreseb v podobně knižních ilustrací vytvořil Jiří Winter přibližně 10 tisíc obrázků pro televizi, pro film, pro reklamní průmysl, byl autorem četných plakátů a letáků.

Svoji uměleckou dráhu zahájil v roce 1948 a po mnoho let tvořil uměleckou dvojici Neprakta s námětářem Bedřichem Kopecným.[3] Později spolupracoval s českým spisovatelem a humoristou Miloslavem Švandrlíkem. Oba patřili mezi hlavní autory československého satirického a humoristického časopisu Dikobraz.[4] Jiří Winter byl hlavním ilustrátorem knih Miloslava Švandrlíka, společně např. vytvořili několik knih o dvou žácích Kopytovi a Mňoukovi a několik knih o majorovi Haluškovi řečenému Terazky. Od roku 1994 kreslil Jiří Winter vtipy na náměty Emila Schneidera.[5]

Roku 1957 se zúčastnil první výstavy skupiny Máj 57.[6] Spolu s Bedřichem Kopecným, Jaroslavem Weigelem, Karlem Neprašem, Adolfem Bornem a dalšími byl členem uměleckého spolku Polylegran.

Jiří Winter začínal jako ilustrátor odborných přírodovědných knih (původně chtěl být přírodovědcem, nikoliv výtvarníkem), později ilustroval několik set knih zábavných a vědecko-populárních. Mimo to se zabýval divadelní i filmovou tvorbou (návrhy kostýmů, scén, kulis) – z této oblasti patří k jeho nejznámějším počinům například film Šíleně smutná princezna a Rakev ve snu viděti... nebo divadelní hry Těžká Barbora a Osel a stín. Spolupracoval též s Laternou magikou na přípravě nového programu.[7]

S Janem Werichem Jiřího Wintera nepojila pouze dlouholetá spolupráce, ale i stejně dlouholeté osobní přátelství, právě tak jako s Jiřím Trnkou, s nímž spolupracoval Jiří Winter v oblasti animovaného filmu. Stejně tak se přátelil i se spisovatelem Bohumilem Hrabalem, Jiřím Suchým, Miroslavem Horníčkem nebo se zakladatelem a prvním ředitelem Západočeské galerie v Plzni Oldřichem Kubou.

Jiří Winter byl též autorem několika komiksů pro děti (a jedním z průkopníků tohoto typu výtvarné tvorby u nás), neúnavným návštěvníkem přírodovědných kroužků, kde pořádal besedy s dětmi a iniciátorem (a posléze členem porot) mnoha přírodovědných soutěží a dalších aktivit v oblasti poznávání a ochrany přírody. Jeho zásluhou začal studovat přírodovědu MVDr. Přemysl Rabas, nynější ředitel ZOO Dvůr Králové nad Labem a aktivní ochránce přírody a životního prostředí, s nímž se Jiří Winter při jedné takovéto soutěži seznámil.

Málo známá a přitom neobyčejně záslužná je též Winterova činnost antropologická, neboť antropologie (společně s historií, orientalistikou a přírodovědou) byla dalším oborem, v němž měl tento renesanční člověk neobyčejné znalosti, které aktivně užíval při své práci. Dlouholetá spolupráce s profesorem Emanuelem Vlčkem, naším předním antropologem světového formátu, vyústila v sérii antropologických portrétů našich historických osobností (např. Karla IV.), jejichž kosterní pozůstatky profesor Vlček zkoumal. Jedním z nejzajímavějších děl z této oblasti je portrét Zdislavy z Lemberka, který Jiří Winter vytvořil na přání papeže Jana Pavla II. pro Kongregaci pro blahořečení a svatořečení před svatořečením tehdy blahoslavené Zdislavy z Lemberka.

Mimo tuto výtvarnou činnost byl Jiří Winter též vynikajícím orientalistou a sběratelem, jehož sbírky si často půjčovalo Národní muzeum i Náprstkovo muzeum k vystavení.

Aktivně se podílel na ochraně přírody a životního prostředí, mimo jiné byl několik let předsedou pražského Spolku ochránců zvířat.

Jiří Winter byl jedním z nejvýraznějších a veřejnosti nejznámějších výtvarníků dvacátého století. Jeho výtvarná tvorba v oboru karikatury má navíc jednu zvláštnost, v oblasti karikatury a kresleného humoru ojedinělou přírodovědnou a historickou přesnost. Pokud nakreslil Jiří Winter živočicha či rostlinu, jejich zobrazení přesně odpovídalo realitě do nejmenších detailů. Stejně tak je tomu u zobrazování historických reálií. Encyklopedické znalosti, užívané ve výtvarné tvorbě, byly pro Jiřího Wintera charakteristické a mezi přáteli mu vysloužily přezdívku chodící „slovník naučný“.

Společenské hry a hračky Jiřího Wintera

Jiří Winter pro děti navrhoval stolní hry, hračky (např. populární houpací koníky[8] a houpací kohouty[9], kteří se v nezměněné podobě vyrábějí více než půl století).

  • Magnetická křižovatka
  • Raketou do vesmíru[10]
  • Dobývání hradu
  • Obrázkové loto[11]
  • Zahradní restaurace
  • Veselé cestování Spejbla a Hurvínka
  • Sběr léčivých bylin
  • Kdo jinému jámu kopá
  • Smolíček pacholíček[12]
  • Detektiv[13]
  • Dlouhý, Široký a Bystrozraký[14]
  • Dědeček automobil vítězí[15]
  • Ostrov pokladů
  • Pohádkový kubus (6 pohádek)
  • Houpací kohout[9]
  • Houpací kůň[8]
  • Houpací slon

Vznik pseudonymu „Neprakta“

Po válce začal psát s autorem námětů Bedřichem Kopecným drobné humoristické články do novin a časopisů. Jakmile zahájili společnou tvorbu, vymysleli si onen známý pseudonym Neprakta. Jeho vznik vysvětluje Jiří Winter ve svých vzpomínkách takto:

…v roce 1948 jsme při lahvi ovocného vermutu dohodli, že založíme podnik na výrobu kresleného humoru. Vymyslet jméno firmy nebylo těžké. Po Vítězném únoru začaly vznikat národní a družstevní podniky s názvy jako Masna, Druča, Obuna, Chemodroga, Vodotechna a další zkomoleniny končící písmenem ‚a‘. Noviny si nemohly vynachválit tuto vymoženost, soudily, že když si někdo chce koupit deset deka salámu a vidí kolem sebe nápisy ‚Prodej uzenin‘, ‚Řezník a uzenář‘, ‚Uzeniny‘, ‚Maso, sádlo, uzeniny‘, ‚Výroba uzenin‘, je úplně zmaten a neví, kam vlézt. Kdežto krásný a jednotný název ‚Masna‘ ho nenechá na pochybách, že je to ten obchod, který hledal. Jak praktické! A protože my jsme chtěli prodávat něco, co nikdo moc nechtěl, co byl v tom osmačtyřicátém roce nápad vskutku nepraktický, založili jsme firmu Neprakta. Dnes už nikdo neví, že to bylo míněno jako firma, a já na to jméno slyším.
— (Úryvek z knihy ‚Na návštěvě u Neprakty‘[16])

Ocenění

Dne 1. května 1981 byl Jiřímu Winterovi udělen titul Zasloužilého umělce; paradoxně přesto, že komunistický režim ČSSR mu ztrpčoval život, například pro jeho spolupráci s Miloslavem Švandrlíkem na knize Černí baroni.

V květnu 1983 byla Jiřímu Winterovi udělena Cena národního výboru hl. m. Prahy za „společensky angažovanou tvůrčí práci v oblasti karikatury a kresleného humoru“.

1. května 1988 udělila salonní akademie kresleného humoru Jiřímu Winterovi čestný titul HUDr. (Doctor Humoris Causa).[17]

16. března 2001 byl do České databanky rekordů zaevidován údaj o vytvoření českého rekordu Nejvíce uveřejněných kreslených vtipů. Certifikát byl Jiřímu Winterovi slavnostně předán 9. června 2001 v rámci 11. ročníku festivalu Pelhřimov – město rekordů.

V roce 2004 udělila Česká unie karikaturistů Jiřímu Winterovi Řád bílé opice za celoživotní přínos české karikatuře.

Dne 18. ledna 2024 udělilo Hnutí Brontosaurus Jiřímu Winterovi osvědčení o přijetí Síně slávy Ekofóru za jeho mnohaletou účast v soutěži a celoživotní zápal o ochranu přírody.

Neoprávněná evidence StB

V roce 2010 se objevila neověřená zpráva o spolupráci Jiřího Wintera s StB pod krycím jménem Gráf. Jeho evidence v archivech StB byla předmětem soudního jednání. Neprakta se krátce před svou smrtí domohl rozsudku, který potvrzoval, že byl v materiálech bývalé Státní bezpečnosti evidován neoprávněně.[18]

Nadační fond Jiřího Wintera – Neprakty

V roce 2022 byl založen Nadační fond Jiřího Wintera – Neprakty,[19] jehož účelem je soustředění a ochrana veškerého díla Jiřího Wintera – Neprakty a jeho sbírek, péče o ně, rozšiřování sbírek, nákupy, prezentace formou výstav, besed, komentovaných prohlídek a projekcí a založení a provozování muzea Jiřího Wintera – Neprakty s doplňkovými expozicemi o historii Ořechovky a jejích osobnostech, zejména o prvním vlastníkovi vily architektu Aloisu Kubičkovi.

Vzpomínkové akce na Jiřího Wintera – Nepraktu

Nadační fond Jiřího Wintera – Neprakty se rozhodl připojit k pravidelným vzpomínkovým akcím u hrobu Jiřího Wintera – Neprakty, které pořádá jeho manželka Daniela (dcera Oldřicha Kuby, zakladatele a prvního ředitele Západočeské galerie v Plzni).

24. dubna – u příležitosti svátku Sv. Jiří

12. července – u příležitosti dne narození Jiřího Wintera – Neprakty (* 1924)

30. října – u příležitosti dne úmrtí Jiřího Wintera – Neprakty (+ 2011)

Správa pražských hřbitovů pořádá komentované procházky Olšanskými hřbitovy s názvem „Malíři a výtvarníci.“ V rámci těchto procházek se účastníci zastavují též u hrobu Jiřího Wintera – Neprakty a Bedřicha Kopecného, který se nachází nedaleko nové obřadní síně Olšanských hřbitovů v úseku IX, oddělení 10a, hrob č. 23.

Citáty

Hladina oblečení či spíše neoblečení mých dívek, tedy to, co se smí či nesmí odhalovat, závisí na současné politické situaci. Když je relativně klidná, mohou být kresleny docela nahé. Stoupá-li politické napětí, mohou být sice nahoře bez, ale od pasu dolů musí být zahaleny. A při krizové situaci, ať již celosvětové či domácí, musí být upjaty až ke krku.
Nejradši maluju situace. Pokud možno vyhraněné. Musí se něco dít. Člověk na takovém obrázku má stát tváří v tvář proti osudu. Odsouzenec proti katovi, vojevůdce bez vojska proti přesile nepřátel, dívka, která přišla pozdě domů proti rozzuřenému tatínkovi. A v tu chvíli musí ten, kdo je poražený nebo ten, kdo poráží, říci něco, co celou situaci změní v legraci…
Vždycky se mi líbil citát anglického filozofa Elberta Hubbarda: ‚Neberte život příliš vážně, stejně z něj nevyváznete živí.‘ Dalo by se říct, že ten citát byl mým celoživotním krédem.

Knihy

Knihy, jejichž autorem je Jiří Winter

  • Motivy z amfor[20], 1960, Mladá Fronta, s Wernerem Formanem
  • 106 od Neprakty[21], 1961, Krajské nakladatelství (Havlíčkův Brod)
  • Třináctero návštěv[22], 1963, Východočeské nakladatelství
  • Špehýrky[23], 1969, Vysočina
  • Männer im Harnisch[24], 1971, Dausien Verlag.
  • Sek a Zula[25], 1971, Mladá Fronta, s Miloslavem Švandrlíkem
  • Neprakta – Výstava kresleného humoru a ilustrací, 1980, Galerie hlavního města Prahy, s Bohumilem Hrabalem a Miloslavem Švandrlíkem
  • 929× Neprakta[26], 1984, Práce
  • EkoNeprakta[27], 1988, Správa Krkonošského národního parku
  • Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka[28], 1991, Olympia, s Miloslavem Švandrlíkem
  • Nepraktův atlas sexu[29], 1994, Artemis, s MUDr. Radimem Uzlem, CSc.
  • Nepraktův erotický depozitář[30], 1998, HAK – Humor a kvalita, s Ladislavem Bezděkem
  • Na návštěvě u Neprakty[31], 2002, Petrklíč
  • Z archívů krále humoru[32], 2002, Epocha, s Emilem Schneiderem
  • Z archívu krále humoru 2[33], 2003, Epocha, s Miloslavem Švandrlíkem
  • S Nepraktou v hospůdce[34], 2007, Epocha
  • Tučná linka černou tuší[35], 2012, Epocha, s Jaroslavem Kopeckým
  • Nepraktovi muži v plechu[36], 2014, Epocha, s Bedřichem Kopecným
  • Kouzelný míč[37], 2016, Filip Konečný, s Miloslavem Švandrlíkem
  • Velká kniha vtipu[38], 2017, Cosmopolis (Grada)

Knihy, které Jiří Winter ilustroval

  • Máchorky[39], Ilona Daňková, 1964, Krajské nakladatelství (České Budějovice)
  • Epigramy: 12 pohlednic, Karel Havlíček Borovský 1966, Okresní museum Havlíčkův Brod
  • Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky[40], Miloslav Švandrlík, 1969, Vysočina
  • Mořský vlk a veselá vdova aneb proti všem[41], Miloslav Švandrlík, 1970, Vysočina
  • O slušném chování[42], Milena Majorová, 1970, SPN – pedagogické nakladatelství (SPN – Státní pedagogické nakladatelství)
  • Praha plná strašidel[43], Miloslav Švandrlík, 1970, Pragopress – ČTK
  • Hrdinové a jiní podivíni, Miloslav Švandrlík, 1972, Středočeské nakladatelství
  • Anekdoty z dávných dob, Václav Holub, 1973, Lidové nakladatelství
  • Anekdoty s Nepraktou, Václav Holub, 1973, Lidové nakladatelství
  • Jak jsem zachránil fotbalovou republiku: neuvěřitelné vyprávění o podivuhodných dobrodružstvích leningradského pionýra Gennadije Stratofontova, který se ve škole dobře učil a vyznal se v tlačenici, Vasilij Pavlovič Aksenov, 1975, Olympia
  • V pátek se koupeme, Kurt David, 1979, Lidové nakladatelství
  • Doktor od Jezera hrochů[44], Miloslav Švandrlík, 1980, Mladá fronta
  • 99 národních specialit sovětské kuchyně[45], Miloslav Švandrlík, Alena Vlčková & kolektiv autorů, 1981, Lidové nakladatelství
  • Anekdoty z ateliérů, Jan Holub, 1981, Lidové nakladatelství
  • Když Krakonoš nekouká, František Janalík, 1981, Plot
  • Houby v kuchyních světa, Jiří Baier, 1981, Práce
  • Přežijí muži rok dva tisíce?[46], Jaromíra Kolárová, 1982, Československý spisovatel
  • Dívka na vdávání[47], Miloslav Švandrlík, 1983, Mladá Fta
  • Strašidla a krásné panny[48], Zdeněk Šmíd, 1983, Západočeské nakladatelství
  • Blahoslavený sládek - kapitoly z dějin piva[49], Josef Staněk, 1984, Práce
  • Brevi racconti di un grande maestro : [výbor satirických povídek], Jaroslav Hašek, 1984, Orbis
  • Chemie na zahrádce, Jaroslav Zapletal & kolektiv autorů, 1984, SZN - Státní zemědělské nakladatelství
  • Kleine Erzählungen eines grossen Meisters, Jaroslav Hašek, Jaroslav Machaň, Radko Pytlík, 1984, Orbis
  • In pivo veritas, Boris Andrejevič Grušin, 1985, Merkur
  • 3x 99 specialit sovětské kuchyně[50], Miloslav Švandrlík, Alena Vlčková, Oldřich Dufek & kolektiv autorů, 1986, Lidové nakladatelství
  • Starosti korunovaných hlav[51], Miloslav Švandrlík, 1986, Středočeské nakladatelství a knihkupectví
  • Epištoly k nesmělým kuřákům, Jiří Kandus, 1987, Avicenum
  • Epištoly k smělým kuřákům, Jiří Kandus, 1988, Avicenum
  • Lékař léčí, příroda uzdravuje[52], Jiří Noha, 1987, Avicenum
  • Ženské otazníky[53], MUDr. Radim Uzel, CSc., 1987, Práce
  • Průpovídky ze špitálu[54], Jiří Noha, 1989, Naše Vojsko
  • Šance jako hrom[55], Miloslav Švandrlík, 1989, Mladá fronta
  • Člověk na celý život[56], Zuzanna Celmerová, 1990, Avicenum
  • Dívčí válka[57], František Ringo Čech, 1990, Severočeské nakladatelství
  • Injekce, které nebolí[58], MUDr. Svatopluk Káš, CSc., 1990, Středočeské nakladatelství a knihkupectví
  • Kalendář pravidel pro manžele, snoubence a rodiče[59], František Pávek, 1990, Mladá fronta
  • Veselá akupunktura[60], Vladko Bydžovský, 1990, Jihočeské nakladatelství
  • Humor pod okapem : Soubor 48 humoristických povídek, Luboš Forejt, 1991, Art Agency Rapin
  • Ještě máme co jsme chtěli[61], Miloslav Švandrlík, 1991, Rozmluvy
  • Lásky černého barona[62], Miloslav Švandrlík, 1991, Práce
  • Nechoďte k nám na večeři – hubneme![63], Jiřina Stoklasová, 1991, Petit (Ostrava)
  • Poručíme větru dešti aneb v bouři kulturní revoluce[64], Miloslav Švandrlík, 1991, Česká expedice
  • Rakev do domu[65], Miloslav Švandrlík, 1991, SNTL – Státní nakladatelství technické literatury
  • Říkali mu Terazky[66], 1991, Miloslav Švandrlík, 1991, Naše Vojsko
  • Tlustý muž pod Jižním křížem[67], Miloslav Švandrlík, 1991, Magnet Press
  • Žáci Kopyto a Mňouk na stopě[68], Miloslav Švadrlík, 1992, Naděje (Praha)
  • Osudy dobrého vojáka Švejka po druhé světové válce[69], Josef Jaroslav Marek, 1992, Jan
  • Unesli Mňouka, Baskerville![70], Miloslav Švandrlík, 1992, Petrklíč
  • Kniha kuchařských zajímavostí 1.[71], Jaroslav Vašák, 1993, RO-TO-M
  • Pět sekyr poručíka Hamáčka[72], Miloslav Švandrlík, 1993, Naše Vojsko
  • Žáci Kopyto a Mňouk opět zasahují[73], Miloslav Švandrlík, 1993, Ametyst
  • Když se smějí paragrafy[74], Ivo Jahelka, 1994, Madagaskar
  • Gehe, 1996, Petr Juřena, 1995, nezjištěno, kalendář s výběrem karikaturistů
  • Kdo se bojí, nesmí na hřbitov[75], Miloslav Švandrlík, 1995, XYZ
  • Kopyto, Mňouk a mimozemšťané[76], Miloslav Švandrlík, 1995, Madagaskar
  • Kuchařka nejen na neděli: Jednou v roce na Vánoce, Jaroslav Vašák, 1995, Turpress
  • Kuchařka nejen na neděli: Levné letní pokrmy a saláty, Jaroslav Vašák, 1995, Turpress
  • Kuchařka nejen na neděli: Maso pokaždé jinak, Jaroslav Vašák, 1995, Turpress
  • Kuchařka nejen na neděli: Vánoční cukroví a nápoje, Jaroslav Vašák, 1995, Turpress
  • Kuchařka nejen na neděli: Vaříme, pečeme, smažíme a připravujeme kuře, Jaroslav Vašák, 1995, Turpress
  • Kuchařka nejen na neděli: Aneb jak vaří čerti, Jaroslav Vašák, 1996, Turpress
  • Kuchařka nejen na neděli: Polovegetariánská kuchyně, Milan Haluška, 1996, Turpress
  • Kopyto, Mňouk a tajemství džungle[77], Miloslav Švandrlík, 1996, Madagaskar
  • Kopyto, Mňouk a maharadžova pomsta[78], Miloslav Švandrlík, 1996, Madagaskar
  • Kopyto, Mňouk a lesní netvor[79], Miloslav Švandrlík, 1996, Madagaskar
  • Válka skřetů[80], Miloslav Švandrlík, 1996, Naše Vojsko
  • Kuchařka nejen na neděli: Připravujeme zvěřinu, Jaroslav Vašák, 1996, Turpress
  • Kuchařka nejen na neděli: Bramborová jídla, Jaroslav Vašák, 1997, Turpress
  • Kuchařka nejen na neděli: Osvědčené rady do kuchyně, Jaroslav Vašák, 1997, Turpress
  • Kuchařka nejen na neděli: Vaříme dětem, Jaroslav Vašák, 1997, Turpress
  • Kopyto, Mňouk a divá Elvíra[81], Miloslav Švandrlík, 1997, Madagaskar
  • Kopyto, Mňouk a vesmírná brána[82], Miloslav Švandrlík, 1997, Madagaskar
  • Kuchařka nejen na neděli: Pomazánky, Jaroslav Vašák, 1997, Turpress
  • Bernský salašnický pes[83], Hans Räber, 1997, Dona
  • Draculův zlověstný doušek[84], Miloslav Švandrlík, 1997, Madagaskar
  • Jak jsem lezl Krakonošovi do zelí[85], František Janalík, 1997, LIT - Poligrafia
  • Robot Emil znovu nastupuje[86], 1997, Jiří Melíšek, Eminent
  • Kopyto, Mňouk a Indiáni[87], Miloslav Švandrlík, 1998, Madagaskar
  • Kopyto, Mňouk a ohnivý myslivec[88], Miloslav Švandrlík, 1998, Madagaskar
  • Kuchařka nejen na neděli: Minutky z čínské a asijské kuchyně, Jaroslav Vašák, 1998, Turpress
  • Kuchařka nejen na neděli: Ovocné a zeleninové pokrmy, Jaroslav Vašák, 1998, Turpress
  • Kuchařka nejen na neděli: Připravujeme guláše, Jaroslav Vašák, 1998, Turpress
  • Kuchařka nejen na neděli: Sváteční jídla a moučníky, Jaroslav Vašák, 1998, Turpress
  • Minimum na cesty[89], Ilona Borská, Ivo Štuka, 1998, Olympia
  • Černí baroni po čtyřiceti letech[90], Miloslav Švandrlík, 1998, Camis
  • Černí baroni. V., Kam to kráčíš, Kefalíne?, aneb, Ještě máme, co jsme chtěli, Miloslav Švandrlík, 1999, Camis
  • Kopyto, Mňouk a únos policajtovy ženy[91], Miloslav Švandrlík, 1999, Madagaskar
  • Kopyto, Mňouk a ryšavý upír[92], Miloslav Švandrlík, 1999, Madagaskar
  • Kopyto, Mňouk a Akta X[93], Miloslav Švandrlík, 1999, Madagaskar
  • Růžové sny pilného hňupa aneb Poručíme větru dešti...[94], Miloslav Švandrlík, 1999, Camis
  • Kopyto, Mňouk a černá magie[95], Miloslav Švandrlík, 1999, Madagaskar
  • Černí baroni těsně před kremací[96], Miloslav Švandrlík, 1999, Camis
  • Deset pozdravů z Plzně: 10 x přední českoslovenští karikaturisté, Jiří Winter Neprakta [et al.], 1999, Allan 13
  • Čínská kuchařka, Antonín Jakeš, Lü Yong-zhu, 2000, Dona
  • Jak se seznámit snadno a rychle : příručka pro nezadané od 18 do 81 let, Jan Štětina, 2000, Archa 90
  • Kopyto, Mňouk a konec světa[97], Miloslav Švandrlík, 2001, Madagaskar
  • Avantýry zámeckého pána[98], Vladimír Cerha, 2002, Plot
  • Když lovce miluje Diana[99], František Janalík, 2002, Nuga
  • Krkonošská kuchařka[100], Jiří Marhold, 2002, Ikar
  • Manželství a jiné pohromy[101], Radka Skácelová, 2002, Triton
  • Terazky na Hrad[102], Miloslav Švandrlík, 2002, Camis
  • Terazkyho poslední džob[103], Miloslav Švandrlík, 2002, Camis
  • Kopyto, Mňouk a keltští duchové[104], Miloslav Švandrlík, 2002, Madagaskar
  • Kopyto, Mňouk a hromada zlata[105], Miloslav Švandrlík, 2003, Madagaskar
  • Antikuchařka aneb žvanec – náš úhlavní nepřítel[106], Miloslav Švandrlík, 2003, Camis
  • Černý baron od Botiče aneb Miloslav Švandrlík o sobě[107], Miloslav Švandrlík, 2003, Camis
  • Dráculův temný stín[108], Miloslav Švandrlík, 2003, Epocha
  • Rozmarná zelená krev[109], František Janalík, 2003, Plot
  • Terazky v tunelu doktora Moodyho[110], Miloslav Švandrlík, 2003, Camis
  • Dospělým vstup zakázán[111], MUDr. Miroslav Plzák, CSc., 2003, Státní pedagogické nakladatelství
  • Vaříme s Jiřím Wintrem-Nepraktou[112], Jaroslav Vašák, 2003, Hart
  • Velká ilustrovaná encyklopedie sexy anekdot[113], Jiří Plachetka, 2003, Levné knihy
  • Biftek s oblohou: 300 nejlepších anekdot z Velké Británie, Pavel Jeřábek, 2004, Plot
  • Černí baroni II., Říkali mu Terazky, aneb Šest půllitrů u Jelínků, Miloslav Švandrlík, 2004, Camis
  • Kopyto, Mňouk a náměsíčníci[114], Miloslav Švandrlík, 2004, Madagaskar
  • 100 nejlepších hororů[115], Miloslav Švandrlík, 2004, Epocha
  • Hříšníci hor krkonošských,[116], František Janalík, 2004, Plot
  • Kopyto a Mňouk v jihlavských katakombách[117], Miloslav Švandrlík, 2004, Madagaskar
  • Jak byli vyhubeni draci v Čechách[118], Miloslav Švandrlík, 2004, Epocha
  • Někdo to rád jinak[119], Rudolf Čechura, 2004, Camis
  • Czarni baronowie,albo, Walczyliśmy za Čepički, Miloslav Švandrlík 2005, Ikar
  • Antikuchařka aneb žvanec – náš úhlavní nepřítel[106], Miloslav Švandrlík, 2005, Camis
  • Kopyto, Mňouk a stříbrňáci[120], Miloslav Švandrlík, 2005, Madagaskar
  • Jak to, že jsme tady[121], Miloslav Švandrlík, 2005, Knižní klub, Epocha
  • Proč se to říká?[122], Miloslav Švandrlík, 2005, Epocha
  • S humorem na suchary: politické i nepolitické fejetony k zasmání i pláči z dávné i nedávné doby o lidech známých i neznámých[123], Jindřich Lion, 2005, Akcent
  • Stoletý major Terazky[124], Miloslav Švandrlík, 2005, Camis
  • Nesmiřitelný Terazky, Miloslav Švandrlík, 2005, Camis
  • NEPRAKTYcká historie[125], Miloslav Švandrlík, 2006, Epocha
  • S Nepraktou za zvířenou[126], Miloslav Švandrlík, 2007, Epocha
  • S Nepraktou v mokrém živlu[127], Miloslav Švandrlík, 2008, Epocha
  • S Nepraktou u výprasku[128], Miloslav Švandrlík, 2008, Epocha
  • Hrdinové a nebojsové[129], Miloslav Švandrlík, 2008, Epocha
  • Lásky komické a tragické[130], Miloslav Švandrlík, 2008, Epocha
  • Živil mě sex[131], Jiří Miller, 2008, Epocha
  • Draculův švagr[132], Miloslav Švandrlík, 2009, XYZ
  • Lázenští Asklépiové a jejich pacienti[133], Balnearius, 2009, Knihy 555
  • 100 legend z hradů, měst a katakomb[134], Miloslav Švandrlík, 2010, Epocha
  • Album strašidel a děsuplných přízraků[135], Jaroslav Kopecký, 2010, Epocha
  • Nové příběhy Seka a Zuly[136], Miloslav Švandrlík, 2010, Epocha
  • Dráculův poslední doušek[137], Miloslav Švandrlík, 2011, Epocha
  • Hambaté anekdoty[138], Václav Vlk, 2011, Levné knihy
  • Kam se na nás život hrabe[139], Pavel Kravěc, 2012, Nová Forma
  • Kuchyně mnoha tváří[140], Jaroslav Kopecký, Vladimír Suchý, 2013, Arista Books
  • Cesty za romantikou a erotikou[141], MUDr. Radim Uzel, CSc., 2014, Epocha
  • Staré říkanky české[142], Jiří Teper, 2016, Vega-L
  • Neprakta[143], Pavel Ryška, 2016,Galerie výtvarného umění v Chebu
  • Tajemný svět strašidel[144], Jiří Pecha, 2016, Beránek knihy
  • Čertova bažina[145], Miloslav Švandrlík, 2017, Epocha
  • Svlékněte se, prosím![146], Jiří Noha, 2019, Epocha
  • Kočkolásky aneb kniha o kočkách a pro kočky, Lucie Gebouská, 2021, Nová vlna
  • Zlatá kniha komisů Neprakty a Švandrlíka[147], Miloslav Švandrlík, 2022, XYZ

Knihy o Jiřím Winteru-Nepraktovi

  • Český kreslený humor dvacátého století[148], Radko Pytlík, 1988, Odeon
  • Průšvihy firmy Neprakta[149], Oldřich Dudek, 1997, Oskar Gag
  • Hovory s Nepraktou[150], Helen Valentová, Jiří Müller, 2008, Naše Vojsko
  • Pamlsky firmy Neprakta[151], Pavel Šmidrkal, 2019, Nová tiskárna Pelhřimov

Televizní pořady, kde je Jiří Winter hostem

  • 2009 Retro (Česká televize)
  • 2008 Třináctá komnata Jiřího Wintera – Neprakty (Česká televize)
  • 2003 Toulavá kamera (Česká televize)
  • 2002 Osobnosti okolo obrazovky (Česká televize)
  • 2001 Barvy života (Česká televize)
  • 1998 Nikdo není dokonalý (TV Prima)
  • 1991 Telefony (Československá televize)
  • 1986 Manželský pětiboj (Československá televize)
  • 1983 Sejdeme se za radnicí (Československá televize)
  • 1981 Čemu se směji Jiří Winter – Neprakta (Československá televize)

Filmy, televizní pořady a divadelní hry, na kterých Jiří Winter spolupracoval

Filmy

Televizní pořady

  • 1987 Receptář nejen na neděli (Československá televize)

Divadelní hry

  • Osel a stín
  • Těžká Barbora
  • On a jeho žena
  • Plný notes anekdot
  • Úderka – vesele do žní
  • Melodie letního podvečera
  • Tramp Kokrnoha
  • U Táboráku
  • Jeden všecko nestačí
  • Vzhůru po Rio Botičo
  • Kam s flintou
  • Smějeme se se Setlery již 30 let
  • Nanebevzetí plukovníka Heiliga
  • Krvavý Bill a viola
  • Robot Emil
  • Raubíř a jeho dítě
  • Nebojte se, jsem jen upír!
  • Vzhůru na nebesa
  • 1. kabaretní pásmo Divadélka Paraván
  • Limonádový Joe
  • Mamselle Nitouche
  • Šediny páně Casanovy
  • Ženichové
  • Černí baroni aneb Muzeum stalinismu

Odkazy

Poznámka

  1. Databáze Národní knihovny ČR obsahuje 272 položek českých či cizojazyčných knih, jejich autorem či ilustrátorem je Jiří Winter. Část z těchto položek jsou však opakovaná vydání.

Reference

  1. Smrt legendy: Zemřel malíř a ilustrátor Jiří Winter Neprakta. tn.nova.cz [online]. [cit. 2022-02-07]. Dostupné online. 
  2. Zemřel slavný český kreslíř Jiří Winter - Neprakta. Novinky.cz [online]. Borgis, 2011-10-30 [cit. 2022-06-27]. Dostupné online. 
  3. Kreslené vtipy Neprakty (J. Wintera a B. Kopecného) v Dikobrazu. dikobraz.cz [online]. [cit. 2022-05-27]. Dostupné online. 
  4. Kreslené vtipy Neprakty v Dikobrazu. dikobraz.cz [online]. [cit. 2021-07-17]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-07-17. 
  5. Kniha J. Wintera a E. Schneidera na Databázi knih. www.databazeknih.cz [online]. [cit. 2022-05-24]. Dostupné online. 
  6. Adriana Primusová: Skupina Máj 57, Úsilí o uměleckou svobodu na přelomu 50. a 60. let, Správa pražského hradu, Praha 2007, s. 111
  7. Jiří Winter. www.padesatky.info [online]. [cit. 2022-02-19]. Dostupné online. 
  8. a b Neprakta: Houpací koník [online]. Info Neprakta. Dostupné online. 
  9. a b Houpací kohout [online]. Info Neprakta. Dostupné online. 
  10. Raketou do vesmíru - Zatrolené hry. www.zatrolene-hry.cz [online]. [cit. 2022-07-02]. Dostupné online. 
  11. Obrázkové Loto – Neprakta. SVĚT-HER.CZ [online]. [cit. 2022-07-02]. Dostupné online. 
  12. Smolíček pacholíček - Zatrolené hry. www.zatrolene-hry.cz [online]. [cit. 2022-07-02]. Dostupné online. 
  13. Detektiv - Zatrolené hry. www.zatrolene-hry.cz [online]. [cit. 2022-07-02]. Dostupné online. 
  14. Dlouhý, Široký a Bystrozraký - Zatrolené hry. www.zatrolene-hry.cz [online]. [cit. 2022-07-02]. Dostupné online. 
  15. Dědeček automobil vítězí - Zatrolené hry. www.zatrolene-hry.cz [online]. [cit. 2022-07-02]. Dostupné online. 
  16. WINTER-NEPRAKTA, Jiří. Na návštěvě u Neprakty. 2. vyd. Praha: [s.n.] 127 s. ISBN 80-7229-045-2, ISBN 978-80-7229-045-1. OCLC 1015189189 
  17. e-GAG č. 2014 - 1/2, str. 10. www.cartoongallery.eu [online]. [cit. 2022-05-24]. Dostupné online. 
  18. Rozsudek. Praha: Městský soud v Praze, 2011. Dostupné online. S. 1. 
  19. Výpis z nadačního rejstříku. [s.l.]: [s.n.], 2022. Dostupné online. Kapitola Nadační fond Jiřího Wintera - Neprakty. 
  20. WINTER, Jiří; NEPRAKTA. Motivy z amfor. Ilustrace Jiří Winter - Neprakta, Werner Forman. 1. vyd. [s.l.]: Mladá Fronta, 1960. 136 s. 
  21. DATABAZEKNIH.CZ. 106 od Neprakty - Neprakta | Databáze knih. www.databazeknih.cz [online]. [cit. 2022-12-25]. Dostupné online. 
  22. DATABAZEKNIH.CZ. Třináctero návštěv - Neprakta | Databáze knih. www.databazeknih.cz [online]. [cit. 2022-12-25]. Dostupné online. 
  23. DATABAZEKNIH.CZ. Špehýrky - Neprakta | Databáze knih. www.databazeknih.cz [online]. [cit. 2022-12-25]. Dostupné online. 
  24. NEPRAKTA. Männer im Harnisch Indiskretionen aus d. Mittelalter.. Hanau (am Main): [s.n.] 10, [102] S s. Dostupné online. ISBN 978-3-7684-4146-9, ISBN 3-7684-4146-6. OCLC 74052769 
  25. DATABAZEKNIH.CZ. Sek a Zula - všechna vydání | Databáze knih. www.databazeknih.cz [online]. [cit. 2022-12-25]. Dostupné online. 
  26. DATABAZEKNIH.CZ. 929x Neprakta - Neprakta | Databáze knih. www.databazeknih.cz [online]. [cit. 2022-12-25]. Dostupné online. 
  27. DATABAZEKNIH.CZ. EkoNeprakta - Neprakta | Databáze knih. www.databazeknih.cz [online]. [cit. 2022-12-25]. Dostupné online. 
  28. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka. Vyd. 2., v nakl. Petrklič 1. vyd. V Praze: Petrklič 175 pages s. Dostupné online. ISBN 80-85243-06-7, ISBN 978-80-85243-06-2. OCLC 29419534 
  29. WINTER-NEPRAKTA, Jiří. Nepraktův atlas sexu. [Ústí nad Labem]: [s.n.] 62 nečíslovaných stran s. Dostupné online. ISBN 80-900825-1-3, ISBN 978-80-900825-1-9. OCLC 1230105399 
  30. WINTER-NEPRAKTA, Jiří. Nepraktův erotický depozitář. Druhé, přepracované a rozšířené vydání. vyd. Praha: [s.n.] 159 s. Dostupné online. ISBN 978-80-86631-72-1, ISBN 80-86631-72-9. OCLC 972632920 
  31. WINTER-NEPRAKTA, Jiří. Na návštěvě u Neprakty. Vydání druhé. vyd. Praha: [s.n.] 127 s. Dostupné online. ISBN 80-7229-045-2, ISBN 978-80-7229-045-1. OCLC 1015189189 
  32. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Z archívů krále humoru. [s.l.]: Epocha Dostupné online. ISBN 8086328074. OCLC 56895438 
  33. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Z archívů krále humoru. Praha: Epocha 2 volumes s. Dostupné online. ISBN 80-86328-07-4, ISBN 978-80-86328-07-2. OCLC 56895438 
  34. NEPRAKTA. S Nepraktou v hospůdce. Praha: Epocha 79 s. Dostupné online. ISBN 978-80-87027-16-5, ISBN 80-87027-16-7. OCLC 436156061 
  35. NEPRAKTA. Tučná linka černou tuší, aneb Nepraktycké vzpomínání. Praha: Epoche 274 s. Dostupné online. ISBN 978-80-7425-131-3, ISBN 80-7425-131-4. OCLC 823576964 
  36. NEPRAKTA. Nepraktovi muži v plechu. 1. vydání. vyd. Praha: [s.n.] 127 s. Dostupné online. ISBN 978-80-7425-234-1, ISBN 80-7425-234-5. OCLC 908472912 
  37. WINTER-NEPRAKTA, Jiří. Kouzelný míč : kreativní komiks. Vydání první souborné. vyd. Praha: [s.n.] 103 s. Dostupné online. ISBN 978-80-906425-0-8, ISBN 80-906425-0-0. OCLC 953516026 
  38. WINTER-NEPRAKTA, Jiří. Velká kniha vtipu. První vydání. vyd. Praha: [s.n.] 256 s. Dostupné online. ISBN 978-80-271-0447-5, ISBN 80-271-0447-5. OCLC 1015198607 
  39. DATABAZEKNIH.CZ. Máchorky - Ilona Daňková | Databáze knih. www.databazeknih.cz [online]. [cit. 2022-12-25]. Dostupné online. 
  40. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Černí baroni aneb Válčili jsme za čepičky. Purley: Rozmluvy 244 s. Dostupné online. ISBN 0-946352-56-9, ISBN 978-0-946352-56-2. OCLC 21226346 
  41. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Mořský vlk a veselá vdova aneb Proti všem. 2. vyd. vyd. Praha: Region 205 s. Dostupné online. ISBN 80-900105-3-9, ISBN 978-80-900105-3-6. OCLC 39407144 
  42. MAJOROVÁ, Milena; WINTER, Jiří. O slušném chování. 1. vyd. [s.l.]: Státní pedagogické nakladatelství, 1970. 148 s. 
  43. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Praha plná strašidel. 1. vyd. vyd. Praha: Road Praha 144 s. Dostupné online. ISBN 80-85385-46-5, ISBN 978-80-85385-46-5. OCLC 33333746 
  44. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Doktor od Jezera hrochů. 1. vyd. [s.l.]: Mladá fronta, 1980. 256 s. 
  45. DATABAZEKNIH.CZ. 3x 99 specialit sovětské kuchyně - všechna vydání | Databáze knih. www.databazeknih.cz [online]. [cit. 2022-12-25]. Dostupné online. 
  46. KOLÁROVÁ, Jaromíra. Přežijí muži rok dva tisíce?. 1. vyd. [s.l.]: Československý spisovatel, 1982. 168 s. 
  47. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Dívka na vdávání. 1. vyd. vyd. Praha: Interkontaktservis 141 s. Dostupné online. ISBN 80-900342-0-9, ISBN 978-80-900342-0-4. OCLC 28314282 
  48. DATABAZEKNIH.CZ. Strašidla a krásné panny - Zdeněk Šmíd | Databáze knih. www.databazeknih.cz [online]. [cit. 2022-12-25]. Dostupné online. 
  49. STANĚK, Josef. Blahoslavený sládek : kapitoly z dějin piva. 2., upr. vyd. vyd. Praha: Paseka 312 s. s. Dostupné online. ISBN 80-7185-188-4, ISBN 978-80-7185-188-2. OCLC 41217940 
  50. DATABAZEKNIH.CZ. 3x 99 specialit sovětské kuchyně - Miloslav Švandrlík | Databáze knih. www.databazeknih.cz [online]. [cit. 2022-12-25]. Dostupné online. 
  51. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Starosti korunovaných hlav. 2. vyd. vyd. Praha: Epocha 142 s. Dostupné online. ISBN 80-86328-40-6, ISBN 978-80-86328-40-9. OCLC 56872053 
  52. ŠVEJNOHA, Jiří. Lékař léčí, příroda uzdravuje : historie medicíny (s úsměvem). 1. vyd. vyd. Praha: Epocha 265 s. Dostupné online. ISBN 80-87027-06-X, ISBN 978-80-87027-06-6. OCLC 124087100 
  53. DATABAZEKNIH.CZ. Ženské otazníky - Radim Uzel | Databáze knih. www.databazeknih.cz [online]. [cit. 2022-12-25]. Dostupné online. 
  54. NOHA, Jiří. Průpovídky ze špitálu. Praha: Naše vojsko 93 s. Dostupné online. ISBN 80-85110-22-9, ISBN 978-80-85110-22-7. OCLC 21318354 
  55. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Šance jako hrom. 1. vyd. vyd. Praha: MF 119 s. Dostupné online. ISBN 80-204-0041-9, ISBN 978-80-204-0041-3. OCLC 39439971 
  56. CELMEROVÁ, Zuzana. Člověk na celý život. 1. vyd. vyd. Praha: Avicenum 134 s. Dostupné online. ISBN 80-201-0071-7, ISBN 978-80-201-0071-9. OCLC 39425730 
  57. ČECH, František Ringo. Dívčí válka. Ústi n. L.: Severočeskě nakl 140 pages s. Dostupné online. ISBN 80-7047-032-1, ISBN 978-80-7047-032-9. OCLC 24404749 
  58. KÁŠ, Svatopluk. Injekce, které nebolí. 1. vyd. [s.l.]: Středočeské nakladatelství a knihkupectví, 1990. 192 s. 
  59. PÁVEK, František. Kalendář pravidel pro manžele, snoubence a rodiče. 1. vyd. vyd. Praha: Mladá fronta 270 s. Dostupné online. ISBN 80-204-0191-1, ISBN 978-80-204-0191-5. OCLC 39419207 
  60. BYDŽOVSKÝ, Vladko. Veselá akupunktura. Vyd. 1. vyd. České Budějovice: Jihočeské nakl 164 s. Dostupné online. ISBN 80-7016-022-5, ISBN 978-80-7016-022-0. OCLC 25363105 
  61. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Ještě máme co jsme chtěli. Praha: Rozmluvy 197 s. ISBN 80-85336-03-0, ISBN 978-80-85336-03-0. OCLC 29030336 
  62. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Lásky Černého barona : příběhy Romana Kefalína, z let 1947 až 1952. 1. vyd. Praha: Práce 155 s. ISBN 80-208-0171-5, ISBN 978-80-208-0171-5. OCLC 28497045 
  63. STOKLASOVÁ, Jiřina. Nechoďte k nám na večeři - hubneme. Ostrava: Petit 167 s. Dostupné online. ISBN 80-900082-8-3, ISBN 978-80-900082-8-1. OCLC 39588820 
  64. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Poručíme větru, dešti-- : aneb, V bouři kulturní revoluce. Praha: Lidové noviny 271 s. Dostupné online. ISBN 80-7106-042-9, ISBN 978-80-7106-042-0. OCLC 26379767 
  65. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Rakev do domu. Vyd. 1. vyd. Praha: SNTL 203 s. Dostupné online. ISBN 80-03-00589-2, ISBN 978-80-03-00589-5. OCLC 27943555 
  66. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Říkali mu Terazky, aneb, Šest půllitrů u Jelínků. 1. vyd. Praha: Naše vojsko 191 s. ISBN 80-206-0287-9, ISBN 978-80-206-0287-9. OCLC 24811615 
  67. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Tlustý muž pod Jižním křížem. Praha: Magnet-Press 127 s. Dostupné online. ISBN 80-85110-58-X, ISBN 978-80-85110-58-6. OCLC 39427427 
  68. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Žáci Kopyto a Mňouk na stopě. 1. vyd. vyd. Praha: Naděje 153 s. s. Dostupné online. ISBN 80-900658-1-3, ISBN 978-80-900658-1-9. OCLC 39575523 
  69. MAREK, Josef Jaroslav. Osudy dobrého Švejka po druhé světové válce. Praha: JAN 78 s. Dostupné online. ISBN 80-900622-2-9, ISBN 978-80-900622-2-1. OCLC 30593076 
  70. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Unesli Mňouka, Baskerville!. Vyd. 1. vyd. V Praze: Petrklíč 94 s. Dostupné online. ISBN 80-85243-31-8, ISBN 978-80-85243-31-4. OCLC 65177038 
  71. VAŠÁK, Jaroslav. Kniha kuchařských zajímavostí. 1. vyd. vyd. Bučovice: RO-TO-M 128 s. Dostupné online. ISBN 80-85840-00-6, ISBN 978-80-85840-00-1. OCLC 39603540 
  72. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Pět sekyr poručíka Hamáčka. 1. vyd. Praha: Naše vojsko 143 s. ISBN 80-206-0377-8, ISBN 978-80-206-0377-7. OCLC 31153408 
  73. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Žáci Kopyto a Mňouk opět zasahují. 1. vyd. vyd. Praha: Ametyst 142 s. s. Dostupné online. ISBN 80-901083-6-9, ISBN 978-80-901083-6-3. OCLC 39561788 
  74. JAHELKA, Ivo. Když se smějí paragrafy.. [Jihlava]: Madagaskar 138 s. Dostupné online. ISBN 80-901687-3-6. OCLC 320250962 
  75. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Kdo se bojí, nesmí na hřbitov. Vyd. 1. vyd. Jihlava: Madagaskar 142 s. Dostupné online. ISBN 80-901687-9-5, ISBN 978-80-901687-9-4. OCLC 36507663 
  76. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Kopyto, Mňouk a mimozemšťané. Vyd. 1. vyd. Jihlava: Madagaskar 133 s. s. Dostupné online. ISBN 80-901687-8-7, ISBN 978-80-901687-8-7. OCLC 38151512 
  77. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Kopyto, Mňouk a tajemství džungle. Vyd. 1. vyd. Jihlava: Madagaskar 125 s. s. Dostupné online. ISBN 80-86068-02-1, ISBN 978-80-86068-02-2. OCLC 37252877 
  78. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Kopyto, Mňouk a maharadžova pomsta. Vyd. 1. vyd. [Jihlava]: Madagaskar 135 s. s. Dostupné online. ISBN 80-902044-2-2, ISBN 978-80-902044-2-3. OCLC 37673956 
  79. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Kopyto, Mňouk a lesní netvor. Vyd. 1. vyd. Jihlava: Madagaskar 131 s. s. Dostupné online. ISBN 80-902044-6-5, ISBN 978-80-902044-6-1. OCLC 37960024 
  80. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Válka skřetů. Vyd. 1. vyd. Jihlava: Madagaskar 121 s. Dostupné online. ISBN 80-902044-8-1, ISBN 978-80-902044-8-5. OCLC 37962038 
  81. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Kopyto, Mňouk a divá Elvíra. Vyd. 1. vyd. Jihlava: Madagaskar 136 s. s. Dostupné online. ISBN 80-86068-07-2, ISBN 978-80-86068-07-7. OCLC 38974568 
  82. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Kopyto, Mňouk a vesmírná brána. Vyd. 1. vyd. Jihlava: Madagaskar 129 s. s. Dostupné online. ISBN 80-86068-04-8, ISBN 978-80-86068-04-6. OCLC 38152897 
  83. RÄBER, Hans. Bernský salašnický pes. České Budějovice: Dona 166, [8] s. s. Dostupné online. ISBN 80-85463-94-6, ISBN 978-80-85463-94-1. OCLC 38152898 
  84. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Draculův zlověstný doušek. Vyd. 1. vyd. Jihlava: Madagaskar 115 s. Dostupné online. ISBN 80-86068-03-X, ISBN 978-80-86068-03-9. OCLC 38152429 
  85. JANALÍK, František. Jak jsem lezl Krakonošovi do zelí. Vyd. 1. vyd. Liberec: LIT-Polygrafia 180 s. s. Dostupné online. ISBN 80-238-1667-5, ISBN 978-80-238-1667-9. OCLC 38974073 
  86. MELÍŠEK, Jiří. Robot Emil znovu nastupuje : román pro děti, mládež i pamětníky. Praha: Knižní klub 137 s s. Dostupné online. ISBN 80-85876-48-5, ISBN 978-80-85876-48-2. OCLC 320281427 
  87. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Kopyto, Mňouk a Indiáni ; ilustrace Jiří Winter. 1. vyd. vyd. Jihlava: Madagaskar 123 s s. Dostupné online. ISBN 80-86068-11-0, ISBN 978-80-86068-11-4. OCLC 320282887 
  88. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Kopyto, Mňouk a ohnivý myslivec. Vyd. 1. vyd. Jihlava: Madagaskar 118 s. s. Dostupné online. ISBN 80-86068-09-9, ISBN 978-80-86068-09-1. OCLC 40080652 
  89. BORSKÁ, Ilona. Minimum na cesty. Vyd. 1. vyd. Praha: Olympia 79 s. s. Dostupné online. ISBN 80-7033-520-3, ISBN 978-80-7033-520-8. OCLC 40091951 
  90. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Černí baroni po čtyřiceti letech. Ilustrace Jiří Winter - Neprakta. 1. vyd. [s.l.]: Camis, 1998. 156 s. ISBN 80-86387-28-3. 
  91. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Kopyto, Mňouk a únos policajtovy ženy. Vyd. 1. vyd. Jihlava: Madagaskar 104 s. s. Dostupné online. ISBN 80-86068-20-X, ISBN 978-80-86068-20-6. OCLC 43807957 
  92. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Kopyto, Mňouk a ryšavý upír ; ilustrace Jiří Winter. Vyd. 1. vyd. Jihlava: Madagaskar 118 s s. Dostupné online. ISBN 80-86068-12-9, ISBN 978-80-86068-12-1. OCLC 320286190 
  93. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Kopyto, Mňouk a akta X. Vyd. 1. vyd. Jihlava: Madagaskar 102 s. s. Dostupné online. ISBN 80-86068-16-1, ISBN 978-80-86068-16-9. OCLC 42820941 
  94. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Černí baroni. VI., Růžové sny pilného hňupa, aneb, Poručíme větru, dešti .... Praha: Camis 221 s. ISBN 80-902620-5-8, ISBN 978-80-902620-5-8. OCLC 43260237 
  95. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Kopyto, Mňouk a černá magie ; ilustrace Jiří Winter. Vyd. 2. vyd. Jihlava: Madagaskar 143 s s. Dostupné online. ISBN 80-86068-13-7, ISBN 978-80-86068-13-8. OCLC 320286191 
  96. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Černí baroni. VIII., Černí baroni těsně před kremací. Praha: Camis 157 s. ISBN 80-902620-2-3, ISBN 978-80-902620-2-7. OCLC 41831332 
  97. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Kopyto, Mňouk a konec světa. Vyd. 1. vyd. Jihlava: Madagaskar 94 s. s. Dostupné online. ISBN 80-86068-28-5, ISBN 978-80-86068-28-2. OCLC 48708785 
  98. CERHA, Vladimír. Avantýry zámeckého pána. 1. vyd. vyd. Praha: Plot 110 s. Dostupné online. ISBN 80-86523-13-6, ISBN 978-80-86523-13-2. OCLC 53268687 
  99. JANALÍK, František. Když lovce miluje Diana. 1. vyd. vyd. Praha: Nuga 185 s. s. Dostupné online. ISBN 80-85903-14-8, ISBN 978-80-85903-14-0. OCLC 51189156 
  100. MARHOLD, Jiří. Krkonošská kuchařka. Vyd. 2., V Euromedia Group 1. vyd. Praha: Ikar 435 s. Dostupné online. ISBN 80-249-0044-0, ISBN 978-80-249-0044-5. OCLC 53264378 
  101. SKÁCELOVÁ, Radka. Manželství a jiné pohromy. Vyd. 1. vyd. Praha: Triton 102 s. Dostupné online. ISBN 80-7254-214-1, ISBN 978-80-7254-214-7. OCLC 51184995 
  102. ŠVANDRLÍK, Miloslav. [Černí baroni]. XI., Terazky na Hrad. 1. vyd. Praha: Camis 128 s. ISBN 80-86387-15-1, ISBN 978-80-86387-15-4. OCLC 51192567 
  103. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Černí baroni. XII, Terazkyho poslední džob. 1. vyd. Praha: Camis 141 s. ISBN 80-86387-24-0, ISBN 978-80-86387-24-6. OCLC 53274209 
  104. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Kopyto, Mňouk a keltští duchové. Vyd. 1. vyd. Jihlava: Madagaskar 111 s. s. Dostupné online. ISBN 80-86068-31-5, ISBN 978-80-86068-31-2. OCLC 53271276 
  105. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Kopyto, Mňouk a hromada zlata. Vyd. 1. vyd. Jihlava: Madagaskar 115 s. s. Dostupné online. ISBN 80-86068-33-1, ISBN 978-80-86068-33-6. OCLC 53860385 
  106. a b ŠVANDRLÍK, Miloslav. Antikuchařka, aneb, Žvanec - náš úhlavní nepřítel. Vyd. 1. vyd. Praha: Camis 122 s., [16] s. obr. příl. s. Dostupné online. ISBN 80-86387-22-4, ISBN 978-80-86387-22-2. OCLC 53263042 
  107. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Černý baron od Botiče aneb Miloslav Švandrlík o sobě. 2. vyd. [s.l.]: Camis, 2005. 246 s. ISBN 80-86387-40-2. 
  108. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Draculův temný stín. Vyd. 1. vyd. Praha: Epocha 151 s. Dostupné online. ISBN 80-86328-29-5, ISBN 978-80-86328-29-4. OCLC 56873498 
  109. JANALÍK, František. Rozmarná zelená krev. Praha: Plot 195 s. Dostupné online. ISBN 80-86523-17-9, ISBN 978-80-86523-17-0. OCLC 53269067 
  110. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Černí baroni. XIII., Terazky v tunelu doktora Moodyho. 1. vyd. Praha: Camis 170 s. ISBN 80-86387-26-7, ISBN 978-80-86387-26-0. OCLC 53265845 
  111. PLZÁK, Miroslav. Dospělým vstup zakázán. 3. vyd. Praha: Motto 108 s. ISBN 80-7246-203-2, ISBN 978-80-7246-203-2. OCLC 56867469 
  112. WINTER-NEPRAKTA, Jiří. Vaříme s Jiřím Wintrem-Nepraktou. V nakl. Hart vyd. 1. vyd. Praha: Hart 199 s. Dostupné online. ISBN 80-86529-52-5, ISBN 978-80-86529-52-3. OCLC 894842306 
  113. PLACHETKA, Jiří. Velká ilustrovaná encyklopedie sexyanekdot. Praha: [s.n.] 694 s. Dostupné online. ISBN 80-7580-999-8, ISBN 978-80-7580-999-5. OCLC 1019660445 
  114. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Kopyto, Mňouk a náměsíčníci. Vyd. 1. vyd. Jihlava: Madagaskar 116 s. s. Dostupné online. ISBN 80-86068-35-8, ISBN 978-80-86068-35-0. OCLC 56856498 
  115. ŠVANDRLÍK, Miloslav. 100 nejlepších hororů. 1. vyd. Praha: Nakl. Epocha 520 s. ISBN 80-86328-47-3, ISBN 978-80-86328-47-8. OCLC 63668828 
  116. JANALÍK, František. Hříšníci hor krkonošských. Praha: Plot 160 s. s. Dostupné online. ISBN 80-86523-40-3, ISBN 978-80-86523-40-8. OCLC 85128194 
  117. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Kopyto a Mňouk v jihlavských katakombách. Jihlava: Madagaskar 130 s. s. Dostupné online. ISBN 80-86068-36-6, ISBN 978-80-86068-36-7. OCLC 85125053 
  118. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Jak byli vyhubeni draci v Čechách. 2. vyd. vyd. Praha: Epocha 172 s. Dostupné online. ISBN 80-86328-51-1, ISBN 978-80-86328-51-5. OCLC 85120364 
  119. ČECHURA, Rudolf. Někdo to rád jinak. Vyd. 1. vyd. Praha: Camis 141 s. Dostupné online. ISBN 80-86387-33-X, ISBN 978-80-86387-33-8. OCLC 85119114 
  120. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Kopyto, Mňouk a Stříbrňáci. Vyd. 1. vyd. Jihlava: Madagaskar 118 s. s. Dostupné online. ISBN 80-86068-34-X, ISBN 978-80-86068-34-3. OCLC 56850351 
  121. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Jak to, že jsme tady?. Knižní vyd. 1. vyd. Praha: Epocha 227 s. Dostupné online. ISBN 80-86328-80-5, ISBN 978-80-86328-80-5. OCLC 85163732 
  122. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Proč se to říká?. Knižní vyd. 1. vyd. Praha: Epocha 139 s. Dostupné online. ISBN 80-86328-72-4, ISBN 978-80-86328-72-0. OCLC 85141441 
  123. LION, Jindřich. S humorem na suchary : politické i nepolitické fejetony k zasmání i pláči z dávné i nedávné doby o lidech známých i neznámých. Vyd. 1. vyd. Třebíč: Akcent 141 s. Dostupné online. ISBN 80-7268-326-8, ISBN 978-80-7268-326-0. OCLC 85158419 
  124. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Stoletý major Terazky. 1. vyd. Prague: Camis 158 s. ISBN 978-80-86387-39-0, ISBN 80-86387-39-9. OCLC 310125174 
  125. NEPRAKTA. Nepraktycká historie. Praha: Epocha 1 online resource (166 pages) s. Dostupné online. ISBN 8086328945. OCLC 891538876 
  126. WINTER-NEPRAKTA, Jiří. S Nepraktou za zvířenou. Praha: Epocha 85 s. Dostupné online. ISBN 978-80-87027-32-5, ISBN 80-87027-32-9. OCLC 228606097 
  127. WINTER-NEPRAKTA, Jiří. S Nepraktou v mokrém živlu--. Praha: Epocha 93 s. Dostupné online. ISBN 978-80-87027-74-5, ISBN 80-87027-74-4. OCLC 320209749 
  128. WINTER-NEPRAKTA, Jiří. S Nepraktou u výprasku. Praha: Epocha 78 s. Dostupné online. ISBN 978-80-87027-62-2, ISBN 80-87027-62-0. OCLC 237192593 
  129. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Hrdinové a nebojsové. Knižní vyd. 1. vyd. Praha: Epocha 111 s. Dostupné online. ISBN 978-80-87027-75-2, ISBN 80-87027-75-2. OCLC 316676126 
  130. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Lásky komické a tragické. Vyd. 1. vyd. Praha: Epocha 115 s. Dostupné online. ISBN 978-80-87027-65-3, ISBN 80-87027-65-5. OCLC 436155973 
  131. MILLER, Jiří. Živil mě sex. 1. vyd. vyd. Praha: Epocha 171 s. Dostupné online. ISBN 80-86328-88-0, ISBN 978-80-86328-88-1. OCLC 85165381 
  132. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Draculův švagr. V Praze: XYZ 287 s. Dostupné online. ISBN 978-80-7388-239-6, ISBN 80-7388-239-6. OCLC 465284789 
  133. BALNEARIUS. Lázeňští Asklépiové a jejich pacienti : lázeňské historky, anekdoty a vtipy. Vyd. 1. vyd. Liberec: Knihy 555 261 s. Dostupné online. ISBN 978-80-86660-26-4, ISBN 80-86660-26-5. OCLC 641493202 
  134. ŠVANDRLÍK, Miloslav. 100 legend z hradů, měst a katakomb. 1. vyd. vyd. Praha: Epocha 175 s. Dostupné online. ISBN 978-80-7425-061-3, ISBN 80-7425-061-X. OCLC 693937328 
  135. KOPECKÝ, Jaroslav. Album strašidel & děsuplných přízraků. 1. vyd. vyd. Praha: Epocha 147 s. Dostupné online. ISBN 978-80-7425-060-6, ISBN 80-7425-060-1. OCLC 681500945 
  136. WINTER-NEPRAKTA, Jiří. Nové příběhy Seka a Zuly. 1. knižní vyd. vyd. Praha: Epocha 91 s. Dostupné online. ISBN 978-80-7425-053-8, ISBN 80-7425-053-9. OCLC 693932635 
  137. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Draculův poslední doušek. 1. vyd. vyd. Praha: Epocha 307 s. Dostupné online. ISBN 978-80-7425-099-6, ISBN 80-7425-099-7. OCLC 730409674 
  138. VLK, Václav. Hambaté anekdoty. Vyd. 1. vyd. [Praha]: Levné knihy 79 s. Dostupné online. ISBN 978-80-87391-76-1, ISBN 80-87391-76-4. OCLC 724297781 
  139. KRAVĚC, Pavel. Kam se na nás život hrabe. 1. vyd. vyd. [České Budějovice]: Nová Forma 56 s. Dostupné online. ISBN 978-80-7453-117-0, ISBN 80-7453-117-1. OCLC 761170023 
  140. SUCHÝ, Vladimír. Kuchyně mnoha tváří. 1. vyd. vyd. Praha: Arista 285 s. Dostupné online. ISBN 978-80-87867-06-8, ISBN 80-87867-06-8. OCLC 883370756 
  141. UZEL, Radim. Cesty za romantikou a erotikou. 1. vyd. vyd. Praha: Epocha 157 s., [16] s. obr. příl. s. Dostupné online. ISBN 978-80-7425-226-6, ISBN 80-7425-226-4. OCLC 897870347 
  142. TEPER, Jiří. Staré říkanky české. Nymburk: [s.n.] 45 s. Dostupné online. ISBN 978-80-88072-22-5, ISBN 80-88072-22-0. OCLC 972639332 
  143. Neprakta. www.retromuseum.cz [online]. [cit. 2022-03-13]. Dostupné online. 
  144. PECHA, Jiří. Tajemný svět strašidel. [Havlíčkův Brod]: [s.n.] 177 s. Dostupné online. ISBN 978-80-906586-0-8, ISBN 80-906586-0-1. OCLC 975045677 
  145. ŠVANDRLÍK, Miloslav. 3 x 100 hororů. II., Čertova bažina. Vydání první. vyd. Praha: [s.n.] 385 s. Dostupné online. ISBN 978-80-7557-069-7, ISBN 80-7557-069-3. OCLC 1005721225 
  146. NOHA, Jiří. Svlékněte se, prosím!. První vydání. vyd. Praha: [s.n.] 116 s. Dostupné online. ISBN 978-80-7557-201-1, ISBN 80-7557-201-7. OCLC 1111934703 
  147. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Zlatá kniha komiksů Neprakty a Švandrlíka. 1. vyd. [s.l.]: XYZ, 2022. 368 s. ISBN 9788076832459. 
  148. DATABAZEKNIH.CZ. Český kreslený humor dvacátého století - Radko Pytlík | Databáze knih. www.databazeknih.cz [online]. [cit. 2022-12-25]. Dostupné online. 
  149. DUDEK, Oldřich. Průšvihy firmy Neprakta. 1. vyd. vyd. [S.l.]: OSKAR GAG 255 s. Dostupné online. ISBN 80-86155-03-X, ISBN 978-80-86155-03-6. OCLC 39105219 
  150. MÜLLER, Jiří. Hovory s Nepraktou. Vyd. 1. vyd. Praha: Naše Vojsko 142 Seiten, [44] Blätter s. Dostupné online. ISBN 978-80-206-0945-8, ISBN 80-206-0945-8. OCLC 239361864 
  151. ŠMIDRKAL, Pavel. Pamlsky firmy Neprakta. Vydání první. vyd. Pelhřimov: [s.n.] 55 s. Dostupné online. ISBN 978-80-7415-185-9, ISBN 80-7415-185-9. OCLC 1104146463 
  152. S.R.O. (FDB.CZ), 2003-2019, Filmová databáze. Červená aerovka (1960). FDb.cz [online]. [cit. 2022-02-03]. Dostupné online. 
  153. S.R.O. (FDB.CZ), 2003-2019, Filmová databáze. Neodpočívej v pokoji (1961). FDb.cz [online]. [cit. 2022-02-09]. Dostupné online. 
  154. S.R.O. (FDB.CZ), 2003-2019, Filmová databáze. Poselstvo krále Jiříka (1963). FDb.cz [online]. [cit. 2022-02-03]. Dostupné online. 
  155. S.R.O. (FDB.CZ), 2003-2019, Filmová databáze. Hra o naftu (1964). FDb.cz [online]. [cit. 2022-02-03]. Dostupné online. 
  156. S.R.O. (FDB.CZ), 2003-2019, Filmová databáze. Sparta - Slavia (1964). FDb.cz [online]. [cit. 2022-02-09]. Dostupné online. 
  157. S.R.O. (FDB.CZ), 2003-2019, Filmová databáze. Pražská strašidla (1966). FDb.cz [online]. [cit. 2022-02-03]. Dostupné online. 
  158. Hadrián z Římsů (1976). [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
  159. S.R.O. (FDB.CZ), 2003-2019, Filmová databáze. Španělská paradentóza (1986) [TV inscenace]. FDb.cz [online]. [cit. 2022-03-08]. Dostupné online. 

Literatura

  • WINTER-NEPRAKTA, Jiří; KOPECKÝ, Jaroslav. Tučná linka černou tuší, aneb, Nepraktycké vzpomínání. 1. vyd. Praha: Epocha, 2012. 274 s. ISBN 978-80-7425-131-3. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Neprakta podpis.jpg
Podpis (umělecká signatura) českého ilustrátora Jiřího Wintera Neprakty
Svandrlik Winter.jpg
Autor: Pavel Rak, Licence: CC BY-SA 4.0
Spisovatel, humorista Miloslav Švandrlík (vlevo) a karikaturista Jiří Winter Neprakta na akci časopisu Dikobraz.
Neprakta.jpg
Autor: Jiří Kruliš, Licence: CC BY 3.0
Fotografie slavného malíře Jiřího Wintera - Neprakty
Neprakta hrob.jpg
Autor: Přemysl Otakar, Licence: CC BY-SA 4.0
Hrob Jiřího Wintra "Neprakty" na Olšanských hřbitovech (2015)