Nesmrtelní (Persie)

Dva achaimenovští Nesmrtelní

Nesmrtelní byli elitní jednotkou a jádrem vojska perských králů z dynastie Achaimenovců od 6. do 4. století př. n. l. Jednotku tvořilo 10 000 urozených bojovníků, kteří byli v případě ztrát ihned doplňováni o nováčky, takže jejich počet zůstával konstantní. Mezi Nesmrtelné byly přijímány pouze osoby médského nebo perského původu.

Termín Nesmrtelní je tradován u Hérodota (athanatoi) a později používán ostatními antickými letopisci a spisovateli. Zdá se, že sami Peršané jej neznali a Hérodotos pouze zkomolil perské slovo anúšija (útvary, jednotky).

Zbraněmi Nesmrtelných, kteří bojovali jako pěšáci, byly luk, šípy, krátký meč či dýka, krátké kopí a prak. Kopí mělo na tupém konci vyvažovací kouli. Obrannou zbroj tvořil proutěný štít potažený kůží a plášť z šupinového brnění.

Velkého uplatnění došli tito disciplinovaní a dobře vycvičení bojovníci především v období řecko-perských válek v 5. století př. n. l. a potom během bojů Dareia III. s vojsky Alexandra Velikého. Údaje antických kronikářů, že stejný vojenský útvar existoval i v sásánovské době, nejsou dnes obecně přijímány.

Literatura

  • Briant, P.: Histoire de l'Empire perse, de Cyrus à Alexandre, Paris 1996.
  • Hérodotos: Dějiny, Praha 2004.
  • Holland, T.: Perský oheň. První světová velmoc a boj o Západ, Praha 2007.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Archers frieze Darius palace Louvre AOD487.jpg
Lancers, detail from the archers' frieze in Darius' palace in Susa. Glazed siliceous bricks, c. 510 BC.