Neufchâteau

Neufchâteau
Justiční palác v Neufchâteau
Justiční palác v Neufchâteau
Neufchâteau – znak
znak
Poloha
Souřadnice
StátBelgieBelgie Belgie
Jazyk. společenstvíFrancouzské
RegionValonsko
ProvincieLucemburk
ArrondissementNeufchâteau
Neufchâteau
Neufchâteau
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha113,79 km²
Počet obyvatel7 284 (2015)
Hustota zalidnění64 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.neufchateau.be
Telefonní předvolba061
PSČ6840
Počet zastupitelů19
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Neufchâteau (valonsky Li Tchestea) je frankofonní město v Belgii. Je správním centrem jednoho z okresů (arrondissementů) provincie Lucemburk ve Valonském regionu. Obec má 7284 obyvatel (1. leden 2015) a rozkládá se na ploše 113,79 km².

K obci Neufchâteau patří od roku 1977 bývalé obce Grandvoir (valonsky Grandwar), Grapfontaine (Grapfontinne), Hamipré (Hamîpré), Longlier (Longuié) a Tournay. Poštovní směrovací číslo obce je 6840.

Historie

Raná historie

V oblasti byl nalezen neolitický megalit přibližně z roku 2000 př. n. l. a keltská nekropole z 5.2. století př. n. l. Dále zde byla nalezena galorománská pohřebiště a římská vila, což svědčí o přítomnosti malého zemědělského panství přibližně v 2. století n. l. V karolínském období se oblast využívala zejména k lovu a zůstala řídce osídlená po celý středověk. Z roku 1100 pochází první zmínka o osadě Semel, která dnes patří k obci Neufchâteau, a sice v dokumentu, ve kterém bylo zaznamenáno její darování opatství v Amdain (dnes Saint-Hubert). Roku 1239 byla táž osada zmíněna jako součást panství Neufchâteau a v té době byla věnována opatství Orval. Panství Neufchâteau bylo součástí Lucemburského vévodství.

Od 17. století

Důležitým dokumentem o historii Neufchâteau a jeho okolí je olejomalba z roku 1609 s názvem „LA TERRE ET PREVOSTEE DE NEVFCHASTEAV AVECQZ SES DESPENDENCES“, která je uložena v arlonských archivech. Tato malba zobrazuje město Neufchâteau na úpatí hradu, obehnané hradbami a obklopené množstvím vesnic a osad. V polovině 17. století oblast decimoval mor a války Ludvíka XIV. Od Velké francouzské revoluce do roku 1815 byl Neufchâteau správním centrem tehdejšího francouzského departementu Forêts.

Za německé okupace během první světové války město spravoval hrabě Hans von Blumenthal, který jako jeden z mála německých vojenských úředníků dobře vycházel s místním obyvatelstvem, zejména díky své zálibě v lovu. Přesto se v oblasti vedly těžké boje a v prvním měsíci války přišlo o život více než 200 vojáků.

Zajímavosti

  • Radnice, justiční palác, kostel sv. Michala (l'église Saint-Michel)
  • Věž Griffon, poslední zbytek středověkého hradu, podle kterého se město jmenuje
  • Muzeum života na venkově (Musée de la Vie Rurale)
  • Nedaleké jezero Lac de Neufchâteau
Kostel sv. Michala (l'église Saint-Michel)

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Neufchâteau, Belgium na anglické Wikipedii.

Související články

  • Seznam belgických měst

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Belgium.svg

Belgická vlajka

This is the national flag of Belgium, according to the Official Guide to Belgian Protocol. It has a 13:15 aspect ratio, though it is rarely seen in this ratio.

Its colours are defined as Pantone black, Pantone yellow 115, and Pantone red 032; also given as CMYK 0,0,0,100; 0,8.5,79,0; and 0,94,87,0.
Blason commune de Neufchâteau (Belgique).svg
Autor: Émile Beguin, Licence: CC BY-SA 3.0
Armoiries de la commune de Neufchâteau, province de Luxembourg, Belgique : D’azur à un saint Michel ailé brandissant de la dextre une épée flambayante, de la senestre une rondache, et terrassant le démon, le tout d’or.
Official flag of the Province of Luxembourg.svg
Official flag of the Belgian province of Luxembourg and for the Arelerland (Belgian region around Arlon)
Neufchâteau JPG01.jpg
Autor: Jean-Pol GRANDMONT, Licence: CC BY-SA 3.0
Neufchâteau (Belgium), St. Michael's church.
Neufchâteau JPG02.jpg
Autor: Jean-Pol GRANDMONT, Licence: CC BY-SA 3.0
Neufchâteau (Belgium), the Courthouse.