Neurathen (hrad)

Neurathen
Základní informace
Výstavba1100
Poloha
AdresaLohmen, NěmeckoNěmecko Německo
PohoříSaské Švýcarsko
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Felsenburg Neurathen (česky Ratný, též Ratín či Nowý Radín,[1] latinsky castra Ratin)[2] je rozlohou největší skalní hrad v bývalém okresu Saské Švýcarsko, ve spolkové zemi Sasko na východě Německa, asi 35 km jižně od Drážďan. Z hradu se do současnosti dochovalo několik ve skále vytesaných prostor a cisterna na vodu.

Královský hrad založený v průběhu první poloviny 13. století získal jako věno míšeňský markrabě Jindřich Osvícený. Pak připadl zpět české koruně. V roce 1361 přijal Petr I. z Michalovic majetky „castra Ratny” a „Huscz” od krále Karla IV. lénem.[3] V roce 1406 hrad koupili Berkové z Dubé. V roce 1428 hrad dobyl Bedřich z Elsnic. Berkové z Dubé ho v roce 1438 znovu dobyli zpět, ale v roce 1439 se znovu nacházel v rukou Elsniců z Elsnic. Pro jejich loupeživý život hrad v roce 1467 oblehlo saské vojsko, a po dvouletém obléhání ho dobylo a vypálilo. Opuštěný hrad se poté začal rozpadat. Počátkem 18. století se při válečných akcích na hradě ukrývali místní obyvatelé.[4]

Odkazy

Reference

  1. Wčela: časopis pro wzájemné wzděláni i pro slušnou zábavu. 1848. [s.l.]: Medau 414 s. Dostupné online. Google-Books-ID: kpNEAAAAcAAJ. 
  2. Charter CZ-NA|AZK|1359_II_22 - Monasterium.net. monasterium.net [online]. [cit. Notes: castra Ratin und Huscz]. Dostupné online. 
  3. Charter CZ-NA|AZK|1359_II_22 - Monasterium.net. monasterium.net [online]. [cit. 2018-12-12]. Dostupné online. 
  4. MEICHE, Alfred. Historisch-Topographische Beschreibung der Amtshauptmannschaft Pirna. Historisch-Topographische Beschreibung. Dresden 1927, s. Rathen, 270. Dostupné online.  Archivováno 4. 3. 2016 na Wayback Machine.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Bastei - Felsenburg Neurathen - vom Ferdinandstein.jpg

Bastei - Felsenburg Neurathen - view to the Felsenburg from Ferdinandstein