Nevada

Nevada
State of Nevada
Vlajka amerického státu NevadaPečeť amerického státu Nevada
Vlajka   Pečeť
Přezdívka: Silver State
Nevada na mapě USA
Úřední jazykyžádný
Hlavní městoCarson City
Největší městoLas Vegas
Rozloha
 • Celkem
 • z toho souš
 • z toho vodstvo
7. v USA
286 380 km²
284 375 km²
2 005 km² (0,7 %)
Obyvatelstvo
 • Počet obyvatel
 • Hustota zalidnění
34. v USA
2 940 058 (odhad 2016[1])
10 obyv./km² (42. v USA)
Počet okresů16 + 1 nezávislé město
Časové pásmovětšina státu:
UTC−8/−7 (letní čas)
West Wendover:
UTC−7/−6 (letní čas)
Poloha39°24′ s. š., 116°48′ z. d.
Nadmořská výška
 • Nejvyšší bod
 • Průměrná výška
 • Nejnižší bod

4007 m n. m.
1680 m n. m.
147 m n. m.
GuvernérJoe Lombardo (R)
SenátořiCatherine Cortezová Mastová (D)
Jacky Rosenová (D)
Oficiální zkratky
 • Poštovní zkratka
 • Tradiční zkratka
 • ISO 3166-2

NV
Nev.
US-NV
Přistoupení do Unie31. října 1864 (36. stát)
Oficiální webnv.gov

Nevada (anglická výslovnost výslovnost [nɪˈvɑdə]IPA nebo výslovnost [nɪˈvædə]IPA, oficiálně State of Nevada) je stát nacházející se na jihozápadě Spojených států amerických, v oblasti horských států v západním regionu USA. Nevada hraničí na severu s Oregonem a Idahem, na východě s Utahem, na jihovýchodě s Arizonou a na jihozápadě a na západě s Kalifornií.

Se svou rozlohou 286 380 km² je Nevada sedmým největším státem USA, v počtu obyvatel (2,9 milionů) je 34. nejlidnatějším státem a s hodnotou hustoty zalidnění 10 obyvatel na km² je na 42. místě. Hlavním městem je Carson City s 60 tisíci obyvateli. Největšími městy jsou Las Vegas s 610 tisíci obyvateli, dále Henderson (290 tisíc obyv.), Reno (240 tisíc obyv.), North Las Vegas (240 tisíc obyv.) a Sparks (90 tisíc obyv.). Nejvyšším bodem státu je vrchol Boundary Peak s nadmořskou výškou 4007 m v pohoří White Mountains. Největšími toky řeky Colorado, jež tvoří část hranice s Arizonou, a Humboldt.

Do oblasti dnešní Nevady se jako první Evropan dostal v 18. století španělský františkán Francisco Garcés. Region se stal součástí místokrálovství Nové Španělsko, od začátku 19. století v rámci Horní Kalifornie. Ta v roce 1821 připadla samostatnému Mexiku, od nějž v roce 1848, na základě výsledku mexicko-americké války, získaly oblast Spojené státy. Teprve v první polovině 19. století bylo území prozkoumáno. Od roku 1850 byl region součástí nově vzniklého utažského teritoria a vznikla zde první stálá sídla. Díky nárůstu počtu obyvatel bylo roku 1861 zřízeno vlastní nevadské teritorium, které své jméno získalo odvozením z původně španělského názvu pohoří Sierra Nevada („zasněžené hory“). Nevada se 31. října 1864 stala 36. státem USA.

Etymologie

Stát dostal název podle španělského slova „nevada“, tj. „zasněžená“, podle pohoří Sierra Nevada („zasněžené hory“).

Historie

Období do vzniku teritoria Nevada

Nevada byla součástí španělské provincie Horní Kalifornie a od roku 1821 nezávislého Mexika. Po mexicko-americké válce území roku 1848 anektovali Američané a téměř celé je začlenili do teritoria Utah, zatímco území jižně od 37° severní šířky začlenili do teritoria Nové Mexiko. V roce 1859 bylo v Nevadě objeveno velké ložisko zlata, což do země přilákalo mnoho zlatokopů toužících po rychlém zbohatnutí.

Vznik teritoria, posuny hranic Nevady a vznik státu

Roku 1861 byla západní část teritoria oddělena jako samostatné teritorium Nevada, jehož východní hranice se 14. července 1862 posunula o 85 km na východ na úkor teritoria Utah. Roku 1864 se teritorium stalo samostatným státem v rámci federace, který však zatím neměl současné hranice a byl poněkud menší. 5. května 1866 se východní hranice Nevady posunula o dalších 85 km na východ na moderní souřadnice. 18. ledna 1867 se součástí Nevady stal cíp území jižně od 37° severní šířky, který byl dosud součástí teritoria Arizona, východní hranice se posunula ke 114° západní délky a území Nevady získalo současný rozsah i hranice.

Od založení Las Vegas do současnosti

Nejznámější město, Las Vegas, bylo v Nevadě založeno roku 1905. V odezvě na velkou hospodářskou krizi Nevada legalizovala 17. března 1931 hazard. Ve druhé polovině 20. století se město Las Vegas, stejně jako Reno, stalo rájem hazardu, kýče a bohatství a symbolem celého státu.

Geografie

Mohavská poušť na území Nevady

Nevada na severu sousedí se státy Oregon a Idaho, na západě s Kalifornií. Na jihovýchodě sousedí s Arizonou a na východě s Utahem. Hranici s Arizonou tvoří řeka Colorado. V Nevadě se střídá mnoho krajinných rázů. Jsou zde hornaté zasněžené oblasti, pastviny i vyprahlé pouště, které patří mezi nejsušší oblasti USA.

Ekonomika

HDP Nevady činí 69 miliard dolarů, což ji řadí na 32. místo v USA. Roční příjem na obyvatele je 30 529 dolarů, což je 14. místo v USA.

  • hlavní zemědělské produkty jsou: chov dobytka, seno, mléčné výrobky a brambory
  • hlavní průmyslová odvětví jsou: turistika, těžba nerostů, výroba strojů, zpracování potravin, elektrická zařízení.

Největší příjmy Nevady plynou z hazardních her, které do Nevady přitahují návštěvníky z celého světa.

Demografie

Reno
Las Vegas
Související informace naleznete také v článku Seznam měst v Nevadě.

Podle sčítání lidu z roku 2010 zde žilo 2 700 551 obyvatel.[2] Hustota zalidnění je 10 obyvatel na km².

Rasové složení

Obyvatelé hispánského nebo latinskoamerického původu, bez ohledu na rasu, tvořili 26,5 % populace.[2]

Průmysl a výzkum

Průmysl je založen na těžbě a zpracování rud, zemědělství kvůli pouštnímu charakteru státu není tak významné.

Doprava

Nevadou probíhají dvě dálnice. První na severu území přes Reno vede z Kalifornie do Utahu, druhá na jihu z Los Angeles do Las Vegas a dále do Arizony a Utahu. Železniční spojení prakticky kopíruje to dálniční. V Las Vegas a v Renu jsou mezinárodní letiště.

Zajímavá místa

(c) Michael Karavanov, CC BY-SA 3.0
Hooverova přehrada

Kromě měst hazardu jako jsou Las Vegas a Reno patří mezi pozoruhodná místa Hooverova přehrada (Hoover Dam). Ta se nachází na řece Colorado v Black Canyonu. Zásobuje vodou celou Nevadu a snad i část Arizony. Je pojmenovaná po prezidentovi Herbertu Hooverovi a byla postavena ve 30. letech 20. století jako ve své době největší přehrada na světě.

V Nevadě se nacházejí také mnohé indiánské rezervace.

Odkazy

Reference

  1. Table 1. Annual Estimates of the Resident Population for the United States, Regions, States, and Puerto Rico: April 1, 2010 to July 1, 2016 (NST-EST2016-01) [online]. United States Census Bureau, Population Division, 2016-12 [cit. 2017-01-06]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b United States Census Bureau, sčítání z roku 2010 [online]. American FactFinder. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

En-us-nevada.ogg
Nevada, USA pronunciation
Hoover Dam - helicopter view - panoramio.jpg
(c) Michael Karavanov, CC BY-SA 3.0
Hoover Dam - helicopter view – early construction stage of Hoover Dam Bypass Bridge (Mike O'Callaghan–Pat Tillman Memorial Bridge)
Downtown Reno, Nevada (17573535294).jpg
Autor: Ken Lund from Reno, Nevada, USA, Licence: CC BY-SA 2.0

Reno is a city in the US state of Nevada. Known as "The Biggest Little City in the World", Reno is famous for its casinos and as the birthplace of Caesars Entertainment Corporation. The city is situated in the northwestern part of the state and is the county seat of Washoe County. Reno is the most populous Nevada city outside of the Las Vegas metropolitan area. As of the 2010 census, the city had a population of 225,221 making it the fourth most populous city in the state after Las Vegas, Henderson, and North Las Vegas. The city sits in a high desert at the foot of the Sierra Nevada and its downtown area (along with Sparks) occupies a valley informally known as the Truckee Meadows.

Reno is part of the Reno–Sparks metropolitan area which consists of all of both Washoe and Storey counties and has a 2013 estimated population of 437,673. making it the second largest metropolitan area in Nevada.

en.wikipedia.org/wiki/Reno,_Nevada

en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Text_of_Creative_Commons_...
Joshuatree redrockcanyon.jpg
Autor: Původně soubor načetl Xiao Li na projektu Wikipedie v jazyce angličtina, Licence: CC BY-SA 2.5
Joshua Tree (Yucca brevifolia) — with sandstone Red Rock Canyon formations in the background.
Flag of Nevada.svg
Flag of the State of Nevada. The flag is described in Nevada Revised Statutes Chapter 235, Sec. 20 as follows: The body of the flag must be of solid cobalt blue. On the field in the upper left quarter thereof must be two sprays of Sagebrush with the stems crossed at the bottom to form a half wreath. Within the sprays must be a five-pointed silver star with one point up. The word “Nevada” must also be inscribed below the star and above the sprays, in a semicircular pattern with the letters spaced apart in equal increments, in the same style of letters as the words “Battle Born.” Above the wreath, and touching the tips thereof, must be a scroll bearing the words “Battle Born.” The scroll and the word “Nevada” must be golden-yellow. The lettering on the scroll must be black-colored sans serif gothic capital letters.
En-us-Nevada.ogg
(c) I, EncycloPetey, CC BY-SA 3.0
Pronunciation of the term in US English