Nevetlenfolu

Nevetlenfolu
Неветленфолу
Nevetlefolu, římskokatolický kostel
Nevetlefolu, římskokatolický kostel
Nevetlenfolu – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška124 m n. m.
StátUkrajinaUkrajina Ukrajina
OblastZakarpatská
OkresBerehovo
Nevetlenfolu
Nevetlenfolu
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha4 591 km²
Správa
Vznik1500
PSČ90365
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nevetlenfolu (ukrajinsky Неветленфолу, maďarsky Nevetlenfalu) je sídlo na Ukrajině, v Zakarpatské oblasti, v okrese Berehovo, ve vesnické komunitě Pyjterfolvo (ukrajinsky Пийтерфолвівська сільська громадa). Do roku 2000 se nazývalo Ďakovo či Ďakove (ukrajinsky Дякове). Je zde silniční i železniční hraniční přechod z Ukrajiny do Rumunska (Halmeu). Přes Nevetlenfolu prochází ukrajinská státní silnice M-26, po níž jsou společně vedeny evropské silnice E58 a E81. Místní železniční stanici na neelektrifikované trati Korolevo – Djakovo (součást historické hlavní trati Korolevo – Satmár) zůstal předešlý název Djakovo (ukrajinsky Дяково).

Historie

Sídlo bylo poprvé zmíněno v roce 1380 jako Gyakfalva, v roce 1619 byl uveden název Nevetlenfalu, což maďarsky doslova znamená „bezejmenná ves“. Patřilo do uherské župy Ugoča, okresu Tiszántúli („Zátiského“).

Po první světové válce se toto sídlo jako součást Podkarpatské Rusi stalo součástí nově vzniklého Československa, nejprve pod názvem Nevetlenfalu; byl zde obecní notariát a četnická stanice.[1] Při sčítání lidu v roce 1921 stálo v obci 99 domů a žilo zde 562 obyvatel, z toho 292 mužů a 270 žen. Šlo o jednu z mála vesnic, kde počet mužů převyšoval ženskou populaci. Podle národnosti bylo 17 Čechoslováků, 49 Rusínů, 418 Maďarů, 37 Židů. Podle náboženství bylo 243 římských katolíků, 114 řeckokatolíků, 163 protestantů a 37 Židů. V té době byly do obce přivedeny 2 rodiny Čechů, tvořící obec Košaniv Laz. V dobách Československa zde byla otevřena státní maďarská dvoutřídní škola se dvěma učiteli a také česká městská škola.

V roce 1938, kdy sídlo bylo vedeno pod názvem Ďakovo, bylo v důsledku první vídeňské arbitráže přičleněno k Maďarsku; žilo zde tehdy 639 obyvatel.[2] Po skončení druhé světové války bylo sídlo postoupeno Sovětskému svazu a stalo se součástí Zakarpatské oblasti Ukrajinské SSR.

V roce 2001 bylo 86,83 % obyvatel maďarské národnosti.

Odkazy

Externí odkazy

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Неветленфолу na ukrajinské Wikipedii, Newetlenfolu na německé Wikipedii a Дяково (станція) na ukrajinské Wikipedii.

  1. Seznam obcí a úřadů na Podkarpatské Rusi. Užhorod: [s.n.], 1922. Dostupné online. S. 21. 
  2. Seznam obcí a okresů republiky Česko-Slovenské, které byly připojeny k Německu, Maďarsku a Polsku (Stav ke dni 28. listopadu 1938). [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. S. 21. 

Média použitá na této stránce

Red pog.png

Shiny red button/marker widget.

Converted from SVG
Nevetlefalu görög katolikus temploma (2013).jpeg
Autor: Budaházi Mihály, Licence: CC BY-SA 3.0
Nevetlefalu görög katolikus temploma (2013)
Nevetlenfolu gerb.png
Герб с. Неветленфолу