Nevolnost

Nevolnost (též nauzea nebo nausea z lat., původně z řec. nausiē, „mořská nemoc“) je nepříjemný pocit v žaludku a hlavě s pocitem na zvracení. Nevolnost je varovný signál těla, že s ním není něco v pořádku.[1] Zvracení je obranný reflex, který pomáhá tělu se zbavit toxických látek.[2]

Nevolnost sama o sobě není nemoc, je to symptom objevující se v mnoha situacích, často bez souvislosti s žaludkem. Nausea může být příznakem indikujícím určitý stav kdekoli v těle. Typickým případem je kinetóza, vznikající nesouladem mezi vnímaným a skutečným pohybem: smysl pro rovnováhu sídlí v uchu a pracuje společně se zrakem. Poskytují-li tyto dva smysly nesouhlasné informace o pohybu těla, prezentuje se to jako nevolnost, přestože s tím žaludek nemá nic společného. Účast žaludku je založena na tom, že to mozek vyhodnotí jako smyslovou halucinaci z požití jedu, a snaží se tedy vyvolat zvracení, aby se člověk jedu zbavil.

Příznaky

Při nevolnosti je člověk bledý a cítí slabost. Nevolnost ve většině případů vede ke zvracení. Mohou se vyskytovat i následující příznaky:

  • závratě
  • pocení
  • třes
  • ztráta chuti k jídlu

Dále se může vyskytnout i bolest břicha a bolest hlavy.

Běžné příčiny

Nevolnost může být nežádoucím účinkem mnoha léčiv, zvláště opioidů, případně může být vedlejším efektem velkého příjmu sladkostí. V medicíně se nausea objevuje při chemoterapii a po celkové anestezii. Často vzniká také v těhotenství jako „těhotenská nevolnost“ (někdy též nesprávně označována jako „ranní nevolnost“). Výskyt slabé nevolnosti je během těhotenství normální a neměl by být považován za důvod k okamžitému znepokojení.

Příčina nemoci

To, že je někomu nevolno, samozřejmě nutně neznamená, že je to příznak nějaké nemoci. Pokud ale nevolnost trvá více než tři dny a je jisté, že to není způsobeno např. těhotenstvím či stresem, nebo pokud je doprovázeno s příměsí krve, je nutné navštívit lékaře.[3] Mohlo by se jednat o některou z těchto nemocí:[2]

Léčba

Přestože jsou krátkodobá nevolnost a zvracení obecně neškodné, mohou někdy ukazovat na mnohem vážnější problém, například celiakii. Nausea spojená s dlouhodobým zvracením může vést k dehydrataci a k nebezpečné nerovnováze elektrolytů.

Symptomatická léčba nevolnosti a zvracení může být založena na podávání malých dávek tuhé potravy. To obvykle není snadné, protože nevolnost je obvykle spjata s nechutenstvím. Při dehydrataci je třeba provést rehydrataci ústním nebo nitrožilním podáváním roztoků elektrolytů. Je-li příčinou nevolnosti kinetóza, může pomoci posazení do klidného prostředí.

Existuje několik druhů antiemetik, vědci stále hledají ještě efektivnější léčbu. Hlavní léčiva pro pacienty po operaci jsou ondansetron, dexamethazon, promethazin, dimenhydrinát a (v malých dávkách) droperidol. Těhotenská nevolnost se obvykle řeší pouze přírodní cestou (zázvor, máta, lehce stravitelná potrava). V případě častého zvracení vedoucí k dehydrataci je lékem volby doxylamin. U většiny uživatelů marihuany (požíváním nebo inhalací) bylo pozorováno omezení nausey.[4] Antidepresivum mirtazapin má také antiemetické účinky. Existuje též řada různých neinvazivních (ale často neotestovaných) mechanických zařízení pro potlačování nevolnosti vzniklé při kinetóze. Všechny léky zmíněné v tomto odstavci se nazývají antinausetika.

Zázvor a máta peprná se po staletí používají jako tradiční léky na nevolnost, čerstvé výzkumy jejich účinnost potvrdily.[5] Za použitelný prostředek se považuje také citrón. Jiným podobným prostředkem je bismut, je obsažen v řadě žaludečních léků.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nausea na anglické Wikipedii.

  1. http://www.kafe.cz/sex-a-vztahy/psychologie/trapi-vas-nevolnost-proc-2933.aspx[nedostupný zdroj]
  2. a b Archivovaná kopie. nevolnost.podrobneji.cz [online]. [cit. 2012-01-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-11-13. 
  3. Archivovaná kopie. www.mojelekarna.cz [online]. [cit. 2012-01-22]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2011-03-16. 
  4. Drug Policy Alliance. Medicinal Uses of Marijuana: Nausea, Emesis and Appetite Stimulation [online]. 2001 [cit. 2007-08-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-08-05. 
  5. University of Maryland Medical Center. Ginger [online]. 2006 [cit. 2007-08-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-04-06. 

Externí odkazy

Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.

Média použitá na této stránce

Star of life2.svg
Star of life, blue version. Represents the Rod of Asclepius, with a snake around it, on a 6-branch star shaped as the cross of 3 thick 3:1 rectangles.
Design:
The logo is basically unicolor, most often a slate or medium blue, but this design uses a slightly lighter shade of blue for the outer outline of the cross, and the outlines of the rod and of the snake. The background is transparent (but the star includes a small inner plain white outline). This makes this image usable and visible on any background, including blue. The light shade of color for the outlines makes the form more visible at smaller resolutions, so that the image can easily be used as an icon.

This SVG file was manually created to specify alignments, to use only integers at the core 192x192 size, to get smooth curves on connection points (without any angle), to make a perfect logo centered in a exact square, to use a more precise geometry for the star and to use slate blue color with slightly lighter outlines on the cross, the rod and snake.

Finally, the SVG file is clean and contains no unnecessary XML elements or attributes, CSS styles or transforms that are usually added silently by common SVG editors (like Sodipodi or Inkscape) and that just pollute the final document, so it just needs the core SVG elements for the rendering. This is why its file size is so small.