Newfoundland

Newfoundland
StátKanadaKanada Kanada
• provincieNewfoundland a Labrador
Topografie
Rozloha108 860 km²
Zeměpisné souřadnice
Délka pobřeží9656 km
Nejvyšší vrcholThe Cabox (814 m n. m.)
Osídlení
Počet obyvatel479 105 ([1]2006)
Hustota zalidnění4,4 obyv./km²
Největší sídloSt. John's
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Newfoundland (doslova nově nalezená země, francouzsky Terre-Neuve, irsky Talamh an Éisc, historické exonymum Nový Foundland) je kanadský ostrovAtlantském oceánu. Tvoří ostrovní část provincie Newfoundland a Labrador (až do roku 2001 nesla provincie jméno Newfoundland a stále se tak v hovoru běžně označuje). Na ostrově žije většina obyvatel provincie a nachází se zde i hlavní město, St. John's. Původní jméno Terra Nova dal ostrovu italský mořeplavec Giovanni Caboto, který jej objevil v roce 1497. V severní části ostrova se patrně nacházel legendární Vinland.

Geografie

Se svou rozlohou 108 860 kilometrů čtverečních je Newfoundland 16. největším ostrovem světa a 4. největším ostrovem Kanady. Pobřeží ostrova je značně členité, tvoří jej četné zálivy a poloostrovy. Hlavní město provincie – St. John's – leží na jihovýchodě ostrova na Avalonském poloostrově. Směrem k francouzským ostrovům Saint Pierre a Miquelon vybíhá poloostrov Burin. V západní části ostrova leží pohoří Long Range Mountains, které k severu vybíhá v podobě poloostrova Great Northern Peninsula.

Ve vodách kolem Newfoundlandu je velké množství drobných ostrovů a souostroví – Gray Islands, Saint Horse Islands, New World Islands, Ramea Islands, St. John Islands. K větším a významnějším zálivům patří White Bay, Notre Dame Bay, Bonavista Bay, Trinity Bay, Conception Bay, Placent Bay, Fortune Bay, St. Georges Bay či Port-au-Port Bay.

Od pevninské Severní Ameriky je Newfoundland oddělen průlivem Belle Isle a zálivem svatého Vavřince.

Jazyky a dialekty

Řeči zdejších osadníků se vyvíjely poněkud izolovaně a vytvořily svébytné dialekty (jde především o angličtinu, francouzštinu a irštinu). Dialekty přirozeně vymírají kvůli moderním |komunikačním prostředkům a dopravním možnostem, které zlomily izolovanost oblasti, na vymření je zejména newfoundlandská irština, která má již méně než 100 přirozených mluvčích.

Archeologie

Na severu ostrova se nachází L'Anse aux Meadows, jediné místo v Americe, na němž bylo jednoznačně prokázáno vikingské osídlení (patrně již zmíněný Vinland). Lokalita je pod ochranou UNESCO a byl na ní vystavěn vikinský skanzen.

Reference

  1. 2006 Statistics Canada National Census [online]. Statistics Canada, July 28, 2009. Dostupné online. (anglicky) 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Canada (Pantone).svg
Flag of Canada introduced in 1965, using Pantone colors. This design replaced the Canadian Red Ensign design.
Newfoundland OSE2002210.jpg
A large coccolithophore bloom off the southern coast of Newfoundland (Canada) colored the normally dark North Atlantic waters a bright turquoise
Newfoundland map.png
Autor: Coach.nyta, edited by Qyd, Licence: CC BY-SA 3.0
Map of Newfoundland, Canada