Newry

Newry
Iúr Cinn Trá, An tIúr
Budova radnice z roku 1893
(c) HENRY CLARK, CC BY-SA 2.0
Budova radnice z roku 1893
Poloha
Souřadnice
StátSpojené královstvíSpojené království Spojené království
ZeměSeverní Irsko
HrabstvíArmagh, Down
DistrictNewry, Mourne and Down
Newry
Newry
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel29 946 (2008)
Správa
Oficiální webwww.newrymournedown.org
Telefonní předvolba028
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Newry (irsky Iúr Cinn Trá, An tlúr) s počtem cca 30 000 obyvatel patří mezi větší města v Severním Irsku. Město leží na území dvou hrabství – Armagh a Down, nedaleko hranic s Irskou republikou. Newry je správním centrem administrativní jednotky Newry, Mourne and Down District Council, jednoho z jedenácti severoirských districtů, zřízených po územní reorganizaci v roce 2015.

Geografie

Newry leží v jihovýchodní částí Severního Irska, asi 8 km vzdušnou čarou směrem na severovýchod směrem od Slieve Gullion (irsky Sliabh gCuillinn – 573 m n. m.), nejvyšší hory v hrabství Armagh. Je prvním severoirským městem na sever od průsmyku Moyry (irsky Bhealach an Mhaighre)[1] v horské oblasti Gullion, známém též jako Gap of the North (Severní průsmyk), kterým odedávna procházela cesta mezi Dundalkem a Newry a nyní tudy vede i železniční trať a dálnice mezi Dublinem a Belfastem. Průsmyk měl od středověku strategický význam pro kontrolu spojení mezi Ulsterem a oblastí Kolovím (anglicky The Pale, irsky An Pháil) kolem Dublinu a odehrála se zde řada vojenských střetů. Asi 6 km na východ od města se nachází hranice chráněné krajinné oblasti Mourne & Slieve Croob AONB. Středem města protéká řeka Clanrye a vede tudy také plavební kanál, vybudovaný v 18. století.

Původ názvu

Anglický název Newry je poangličtělým přepisem irského An Iúraigh, což je vlastně zkomolená forma původního jména An Iúrach, které v překladu znamená Tisový háj. Z tohoto základu vychází soudobé irské pojmenování města An tIúr (Tis), zkrácená forma jména Iúr Cinn Trá či Iubhair Cinn Tragh (doslovně Tis na vrcholu břehu).[2] Toto pojmenování souvisí s místní legendou, která vypráví o tom, že svatý Patrik zde v 5. století na břehu řeky Clanrye zasadil tis.[3]

Historie

Podle archeologických nálezů na území města existovala lidská sídla již v období neolitu. Při vykopávkách byly nalezeny také bronzové náramky a spony, které jsou důkazem osídlení v době bronzové. (Spony z Newry jsou uloženy v Ulsterském muzeu v Belfastu).

Raný středověk

V raně křesťanském období se zdejší opatství stalo cílem vpádů germánského kmene Dánů. K těmto nájezdům zde došlo v letech 820 a 835. Původní klášter, založený svatým Patrikem, byl spálen zároveň i s památným tisem ve 12. století. Anglo-normanský dobyvatel Ulsteru John de Courcy v témže století vybudoval v Newry hrad a udělil zdejšímu sídlu významná privilegia. Irský král Muirchertagh MacLochlainn v roce 1157 založil v Newry cisterciácký klášter[2] a listinu o jeho založení potvrdil i de Coucyho nástupce Hugh de Lacy.[3]

Rozkvět města

Lodě u Merchants Quay (Obchodní nábřeží) v Newry (kolem roku 1870)

Ze 16. století pochází zámek Bagenal’s Castle. Během staletí prošel řadou proměn, v 19. století sloužil jako skladiště a v moderní době se stal sídlem regionálního muzea (Newry and Mourne Museum) a městského turistického informačního centra. V roce 1578 byl ve městě vybudován farní kostel svatého Patrika, pravděpodobně první protestantský svatostánek na území Irska. V roce 1689 vojska katolického krále Jakuba II. na ústupu před silami Viléma III. Oranžského vypálila Newry. Ve městě se po této události zachovalo jen 6 domů a budova zámku.[3] V následujících desetiletích se město opět zotavilo a se svým přístavem se stalo významným obchodním centrem. V roce 1741 byl dokončen plavební kanál z Newry přes Lough Neagh a řeku Bann k uhelným ložiskům v hrabství Tyrone, objeveným po roce 1700. Dolní úsek, kterým bylo možno plout z Newry přes lagunové jezero Carlingford Lough do Irského moře, byl otevřen v roce 1769 a nové dopravní a obchodní možnosti přispěly k dalšímu rozkvětu města. Některé významné církevní stavby ve městě pocházejí až z 19. století - z roku 1819 kostel Panny Marie se 150 stop vysokou věží a z roku 1829 katedrála svatého Patrika a svatého Colmána. Tato monumentální stavba, která byla vybudována z žuly, těžené v blízkých Mourne Mountains, byla postupně rozšiřována a byla dokončena až v roce 1904.[3] V 19. století byly ve městě vybudovány nové přádelny lnu. V roce 1849 dorazila do Newry železnice, ale rozvoj města již stagnoval, protože lodní doprava na kanále ztrácela na významu a vedoucí roli v Ulsteru zcela převzal Belfast.

20. století

Dalším obdobím stagnace byla 60. léta 20. století, kdy zcela skončil provoz na plavebním kanále, byly zrušeny tramvaje ve městě, některé železniční spoje i průmyslové závody.[3] Během náboženských a politických konfliktů (tzv. Troubles), které se odehrávaly na území Severního Irska od 70. do 90. let 20. století, bylo v Newry zabito (převážně příslušníky tzv. Prozatímní irské republikánské armády) celkem 53 lidí.[4]

21. století

Nejvýznamnější událostí na počátku 21. století se stalo dokončení posledního úseku dálnice M1/A1 Dublin - Belfast. Tento úsek dálnice jižně od Newry byl slavnostně otevřen dne 29. 7. 2010, pět měsíců před plánovaným termínem.[5] Ve městě se nachází 13 základních a 9 středních škol, v roce 2007 zde byla otevřena Southern Regional College, první vysoká škola v této oblasti.[6]

Fotogalerie

Odkazy

Reference

  1. Bealach an Mhaighre [online]. [cit. 2016-12-13]. Dostupné online. (irsky, anglicky) 
  2. a b History [online]. [cit. 2016-12-12]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. a b c d e Newry City [online]. [cit. 2016-12-12]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-08-12. (anglicky) 
  4. MCKITTRICK, David; KELTERS, Seamus. Lost Lives: The Stories of the Men, Women and Children who Died as a Result of the Northern Ireland Troubles. Edinbourgh: Mainstream Publishing, 2001. ISBN 184018504X. (anglicky) 
  5. Newry bypass officially opens five months ahead of time [online]. BBC, 2010-07-29 [cit. 2012-12-12]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. History of the College [online]. Newry: Southern Regional College [cit. 2016-12-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-12-20. (anglicky) 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

The Newry Ulsterbus Station from Needham Bridge - geograph.org.uk - 1480820.jpg
(c) Eric Jones, CC BY-SA 2.0
The Newry Ulsterbus Station from Needham Bridge The station's waiting room spans the waters of the Newry River. The passenger entrance/exit is on the left in The Mall. The buses line up on the station's forecourt on the right. The forecourt and the station's private access road are located on the ribbon of land between the Newry River and the Newry Canal.
Newry Court House from Basin Walk - geograph.org.uk - 1557743.jpg
(c) Eric Jones, CC BY-SA 2.0
Newry Court House from Basin Walk This view shows both the classical style mid-19thC court house, with its cupola, designed by Thomas Duff and the modern extensions of 1993-95. The building houses the city's Magistrates' Court, County Court and Crown Court.
Merchants Quay, Newry.jpg
Ships on the canal at Merchants Quay in Newry, alongside a nice brace of merchants' premises. Date: 1870s? (but definitely between 1860 and 1883)
NewryCathedral.jpg
Autor: Deckyno9, Licence: CC BY-SA 3.0
Looking southwest over Newry, with Newry Cathedral in the centre
Passengers waiting the arrival of the Dublin bound Enterprise at Newry Station (geograph 5073372).jpg
(c) Eric Jones, CC BY-SA 2.0
Passengers waiting the arrival of the Dublin bound Enterprise at Newry Station