Ngöndro
Ngöndro (tib; sNgon. dro; To co je před, přípravná cvičení) je tibetský výraz pro meditační techniky používané v tibetském buddhismu. Jde o soubor speciálních technik, které se provádějí většinou na počátku praxe vadžrajány a jsou také součástí každého delšího „odosobnění“. Bez těchto praktik není možné dosáhnout mahámudry, dzogčhenu, nebo praktikovat např. šest nauk Náropy. Vadžrajánová tradice přisuzuje původ nauky ngöndra samotnému Buddhovi Šákjamunimu. V průběhu let se však objevily různé verze od jednotlivých škol, které si tyto metody upravily podle potřeb dané doby a svých stoupenců. Podstata nauk zůstala nezměněna, různé verze jsou pouze jiným přístupem, jak tyto nauky zpřístupnit lidem s různým vnitřním nastavením. Ngöndro je základem pro rozpoznání mysli skrze její podstatu jako energii i jako vědomí. Čtyři hlavní školy tibetského buddhismu – Ňingmapa, Kagjüpa, Šákjapa a Gelugpa používají své verze ngöndra, které se od sebe mírně odlišují.
Ngöndro ve škole Karma Kagjü
V linii Karma Kagjü se tyto techniky v tibetštině nazývají čhagčhen ngöndro - v překladu přípravná cesta k velké pečeti a pocházejí od 9. karmapy Wangčhuga Dordžeho (1556 - 1603). Ngöndro v sobě zahrnuje čtyři všeobecné přípravy, někdy nazývané čtyři základní myšlenky a čtyři speciální praxe.
Čtyři všeobecné přípravy
Džamgon Kongtrul Lodro Thaje, jeden z nejgeniálnějších a nejvíce vlivných mahásiddhů XIX. století v Tibetu[1]. , pronesl:
- Kontemplace na čtyři všeobecné přípravy, které vedou mysl k dharmě jsou důležité na začátku duchovní praxe, důležité uprostřed a důležité na konci duchovní praxe[1]
- Jestli chceme být skuteční praktikující, jestli chceme praktikovat dharmu dokonale, musíme pamatovat o čtyřech vstupních přípravách v každé situaci. Jestli chceme probudit v naší mysli moudrost a oslabit lpění na samsáře, musíme kontemplovat čtyři vstupní všeobecné přípravy.[1].
Jde o rozvinutí motivace k praxi dharmy pomocí čtyř základních skutečností o našem životě:
- 1) Cenné lidské narození
- Vzácnosti a drahocennosti našeho současného života, možnosti využít ho k dosažení vysvobození z kola samsáry a k osvícení.
- 2) Pomíjivosti
- Jestliže jsme pochopili 1. skutečnost, tak víme, že bychom měli využít svou šanci právě teď a tady.
- 3) Příčiny a následku – karmy
- Naše vlastní životy si vytváříme sami, svými činy, slovy a myšlenkami.
- 4) Vady samsáry
- Skutečnosti, že osvícení je jedinou trvalou radostí.
Jedná se o množinu čtyř opakujících se hluboce prospěšných praxí, které se mají provádět po doporučení učitele - lámy.
- Čtyři vstupní všeobecné přípravy jsou započítávaný do nejhlubších a nejvíce ceněných nauk, protože jsou základními pravdami, na kterých se buduje celá duchovní praxe - Kalu rinpoče.
Vytvářejí velké množství dobrých otisků v podvědomí praktikujícího. Ty pak pracují hluboko v naší mysli, odstraňují příčiny budoucího utrpení a slouží jako pevný základ pro další praxi dharmy.
Čtyři speciální přípravy (praxe)
Tyto praxe jsou dostupné pouze po přijetí buddhistického útočiště a ústního vysvětlení jednotlivých fází a technik, jak tyto praxe správně provádět. Měly by být praktikovány po doporučení našeho učitele - lámy, který na základě vlastních zkušeností rozhodne, zda jsme na cestu vadžrajány připraveni. Následuje pouze stručný přehled:
- 1) Přijímání útočiště a rozvíjení osvíceného přístupu, tzv. poklony
- Hromadíme hlavně zásluhy. Očišťují především tělo a rozvíjejí v naší mysli myšlenku dosažení osvícení, stavu buddhy.
- 2) Meditace na Diamantovou mysl (skt. Vadžrasattva, tibetsky Dordže Sempa)
- 3) Darování mandaly
- Vytváříme nahromadění zásluh, bez kterých není možné dosáhnout moudrosti.
- 4) Meditace na lámu (gurujóga)
- Přináší nám požehnání mistrů linie Kagjü a posiluje spojení s naším učitelem - lamou.
Každá z těchto technik má svůj specifický průběh, přičemž některé mají mantru a konkrétní kroky jak ji správně provádět. Jsou seřazeny a praktikovány postupně.
Ngöndro se nazývá Přípravnými praxemi, protože nás připravují na hlavní praxe vadžrajány školy Kagjü, kterými jsou pokročilé praxe gurujógy, Šest nauk Náropy a především Velká pečeť.
Reference
Literatura
- Lama Ole Nydahl, Ngöndro - Čtyři přípravná cvičení, nakladatelství Bílý Deštník, Brno 2002, ISBN 80-238-9272-X
- Džigme rinpočhe, The Four Thoughts, časopis Buddhism Today, číslo 12, 2003
- Lobpön Cečhu rinpočhe, The Four Thoughts which Turn the Mind from Samsara, časopis Buddhism Today, číslo 5, 1998
- Blofeld, John. The Tantric Mysticism of Tibet. Prajna Press, Boulder, Colorado, 1982
- Chagdud Tulku Rinpoche. Ngondro Commentary: Instructions for the Concise Preliminary Practices of the New Treasure of Dudjom. Padma Publishing, Junction City, CA., 1995.
- Jamgon Kongtrul. (trans. by Judith Hanson). The Torch of Certainty. Shambhala Publications, Boston 1994. (This is a classic text by the great 19th century polymath, Jamgon Kongtrul the Great, with contemporary commentaries by Kalu Rinpoche, Deshung Rinpoche, and Chögyam Trungpa Rinpoche.)
- Kalu Rinpoche. The Foundations of Tibetan Buddhism: The Gem Ornament of Manifold Oral Instructions Which Benefits Each and Everyone Appropriately. Snow Lion Publications, Ithaca, New York, 1999.
- Patrul Rinpoche, "Words of My Perfect Teacher", translated by the Padmakara Translation Group, Shambala Publications, Boston, 1994
- Khenpo Ngawang Pelzang, "A Guide to the Words of My Perfect Teacher" translated by the Padmakara Translation Group, Shambala Publications, Boston, 2004
- Dilgo Khyentse Rinpoche, "The Excellent Path to Enlightenment" translated by the Padmakara Translation Group, Snow Lion Publications, Ithaca NY, 1996
Související články
Externí odkazy
- (anglicky)Selected quotes from Lamas for each practice
- (anglicky)Lotsawa House Ngöndro Series with translations of texts on ngöndro by Patrul Rinpoche, Jamyang Khyentse Wangpo and other Tibetan masters.
- (anglicky)Teaching on Chagchen Ngondro by Kunzig Shamar Rinpoche.
- (anglicky)Nyingma study group in Minneapolis MN, USA