Nikotinamid

Nikotinamid
Strukturní vzorec
Strukturní vzorec
Obecné
Systematický názevpyridin-3-karboxamid
Ostatní názvy3-pyridinkarboxamid
niacinamid
amid kyseliny nikotinové
Vitamín PP
Sumární vzorecC6H6N2O
Identifikace
Registrační číslo CAS98-92-0
Číslo EC (enzymy)202-713-4
SMILESNC(=O)c1cccnc1
InChIInChI=1/C6H6N2O/c7-6(9)5-2-1-3-8- 4-5/h1-4H,(H2,7,9)/f/h7H2
Vlastnosti
Molární hmotnost122,12 g/mol
Teplota tání128–131 °C
Bezpečnost
GHS07 – dráždivé látky
GHS07
[1]
Varování[1]
Není-li uvedeno jinak, jsou použity
jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nikotinamid (také niacinamid, vitamín B3, starší název vitamín PP - protipellagrový vitamín, vitamín P, antipelagra faktor) je amid kyseliny nikotinové (niacin - nicotinic acid vitamin).

Nikotinamid má velmi podobnou strukturu jako kyselina nikotinová, ve které je karboxylová skupina nahrazena skupinou karboxamidovou (CONH2). Nikotinová kyselina je v organismu konvertována na nikotinamid, a tak obě sloučeniny z hlediska vitamínů fungují shodně. Nikotinamid však nemá stejné farmakologické a toxické účinky jako niacin.

Nikotinamid je to ve vodě dobře rozpustný vitamín ze skupiny vitamínů B, konkrétně vitamín B3. Vitamín B3 neobsahuje pouze nikotinamid. Skládá se z kyseliny nikotinové, nikotinamidu, z komplexnějších amidů a řady esterů.

Nikotinamid je složkou nikotinamidadenindinukleotidu (NADH), důležitého koenzymu účastnícího se energetického metabolismu v těle.

Nedostatek nikotinamidu v těle způsobuje nemoc zvanou pellagra. Nikotinamid může mít i toxické účinky na játra v dávkách převyšujících 3 g/den u dospělých.

Historie

NAD+ (oxidovaná forma NADH), obsahuje nikotinamidovou složku (zvýrazněna červeně)

Nikotinamid byl objeven v letech 1935 až 1937. V současnosti je dostupný jako generický lék a volně prodejný. Patří mezi základní léky dle Světové zdravotnické organizace.[2]

Struktura

Struktura nikotinamidu se skládá z pyridinového kruhu, ke kterému je v meta poloze připojena primární amidová skupina. Je to amid kyseliny nikotinové. Jako aromatická sloučenina prochází elektrofilními substitučními reakcemi a transformacemi svých dvou funkčních skupin.

Aktivní nikotinamidová skupina v molekule NAD+ prochází oxidací a redukcí v mnoha metabolických drahách.

Má velký biochemický význam jako důležitá složka koenzymů NADH/NAD+ a NADPH/NADP+, které jsou schopné reverzibilní vodíkové vazby. Pyridinový kruh je oxidován nebo redukován, čímž dusík získává nebo ztrácí svůj kladný náboj.

NAD+ působí jako nosič elektronů, který v buňce pomáhá při vzájemné přeměně energie mezi živinami a energetickou sloučeninou adenosintrifosfátem (ATP). Formální náboj dusíku nikotinamidu je stabilizován sdílenými elektrony ostatních atomů uhlíku v aromatickém kruhu.

NADH vzniká přidáním atomu hydridu k NAD+, molekula pak ztrácí své aromatické vlastnosti a tím i stabilitu. Tento produkt s vyšší energií ji později ztrácí uvolňováním hydridu zpět na NAD+. V případě elektronového transportního řetězce pomáhá při tvorbě adenosintrifosfátu. Jeden mol NADH uvolní při oxidaci 158,2 kJ energie.

Syntéza

Nikotinamid vzniká z akroleinu a amoniaku. Ty reagují na 3-methylpyridin (β-pikolin), který je oxidován na nitril kyseliny nikotinové. Jeho hydrolýzou vzniká nikotinamid.

Komerčně se nikotinnamid vyrábí z kyseliny nikotinové (niacinu) nebo nikotinonitrilu.

Funkce

Vitamín B3 je nezbytný pro energetické reakce v buňkách. Je důležitý pro srdeční, nervovou a svalovou aktivitu a pro udržení zdravé pokožky a dobrého fungování trávicího traktu.

Vitamín B3 se nachází v zelenině a mase (i ve slanině), ale zejména v játrech, sušeném ovoci a jádrech ořechů, kávě a čaji. Denní doporučená dávka:

  • dospělí a dospívající: 15–20 mg u mužů a 13–15 mg u žen
  • těhotné ženy: 17 mg
  • děti ve věku 7–10 let: 13 mg, 4–6 let: 12 mg, 1–3 roky: 5–9 mg

Jeho nedostatek nebo přebytek způsobuje tyto choroby:

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Nicotinamid na německé Wikipedii a Nicotinamide na anglické Wikipedii.

  1. a b Nicotinamide. pubchem.ncbi.nlm.nih.gov [online]. PubChem [cit. 2021-05-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Nicotinamide. Electronic Essential Medicines List [online]. [cit. 2024-05-26]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

NAD+ Oxidation and Reduction.png
Autor: JacobShalk, Licence: CC BY-SA 4.0
The active Nicotinamide group on the molecule NAD+ undergoes oxidation and reduction in many metabolic pathways.
Nicotinamide highlighted in NAD+.svg
Chemical diagram for NAD+ with nicotinamide highlighted in light red. File description from File:Nicotinamide Spotlight.png: This is the Coenzyme Nicotinamide Adenine Dinucleotide in the oxidized reduced form. The active part of this molecule is the part highlighted, as it will add an electron and carry it into the mitochondria.