Niamey

Niamey
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška227 m n. m.
Časové pásmozápadoafrický čas (UTC+1)
StátNigerNiger Niger
regionNiamey
Niamey
Niamey
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha255 km²
Počet obyvatel1 203 766 (2017)
Hustota zalidnění4 720,7 obyv./km²
Správa
Statushlavní město
StarostaAssane Seydou
Vznik1898
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Niamey je hlavní a zároveň největší město Nigeru. Leží na řece Niger, převážně na jejím levém břehu. Je administrativním, kulturním a ekonomickým centrem země. Ve městě se nachází národní muzeum (zahrnující zoologickou zahradu), mezinárodní letiště (Diori Hamani), niameyská univerzita Abdou Moumouniho (na pravém břehu řeky).

Historie

Niamey v roce 1930. Velký dům uprostřed je rezidence francouzského guvernéra.

Město vzniklo pravděpodobně v 18. století spojením pěti vesnic (Gaweye, Kalley, Maourey, Zongo and Foulani Koira). Větší význam mu dali až Francouzi v 90. letech 19. století, kdy z něj udělali koloniální centrum. Město s asi 1 800 obyvateli vybrali v roce 1905 jako hlavní město nově vytvořeného vojenského území Niger. Roku 1912 se hlavním městem stalo město Zinder, které leží 740 km východněji. Blízkost nigerijských hranic a naopak velká vzdálenost od Francouzi kontrolovaných přístavů vedla v roce 1926 k přesunutí hlavního města zpět do Niamey. Tehdy v Niamey žilo okolo 3 000 obyvatel. Do roku 1926 tvořila řeka Niger hranici mezi Nigerem a Horní Voltou. Niamey tak leželo přímo na hranici. Velká sucha přiváděla do města stále více obyvatel země a v roce 1945 jich zde žilo již asi 8 000. Při získání nezávislosti Nigeru v roce 1960 žilo v Niamey zhruba 30 000 obyvatel. Roku 1970 byl přes postaven Kennedyho most, který umožnil rozrůstání města i na pravý břeh řeky. V roce 2011 se počet obyvatel odhadoval na 1,5 milionu. Hlavní příčinou růstu populace je imigrace během období sucha.

Poloha a geografie

Niamey má rozlohu 255 km2 a leží v nadmořské výšce přibližně 220 metrů nad mořem. Leží na dvou náhorních plošinách, které rozděluje řeka Niger. Město bylo založeno na východě řeky („levý břeh“).

Převážná většina obyvatel, vládních a komerčních budov se nachází na východním břehu řeky. Ve městě jsou dva mosty spojující břehy Nigeru – Most Kennedyho a Most přátelství. Oblast západního břehu zahrnuje hlavně obytné oblasti a Univerzita Abdou Moumouni. Městem prochází důležitá cesta DakarN’Djamena, která spojuje 7 zemí a 5 hlavních měst.

Podnebí

Niamey má vlhké a horké podnebí s průměrnou roční teplotou v rozmezí 22–36 °C. Nejstudenější je leden s průměrnou teplotu 26 °C, kdežto nejteplejší je duben s 41 °C[1].

Reference

  1. Climatological Normals of Niamey. www.weather.gov.hk [online]. [cit. 2019-08-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-08-26. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Niamey from grand mosque theatre 2006.jpg
Autor: Roland Huziaker, Licence: CC BY-SA 2.0
View from the Grande Mosque in Niamey. Across the road are market stalls, an outdoor amphitheatre (complete with lighting rigs), and a view across the city.
Zoo du Musée national de Niamey.jpg
Autor: Jean Rebiffé (Flickr userpage), Licence: CC BY 3.0
The Boubou-Hama national Museum in 2011 in Niamey (formerly National Museum of Niger).
Main building (in the middle) and the tree of Ténéré pavilion (on the left).
Old Presidential Palace in Niamey - Mapillary (1zunKARfz0wkJExHFVEFng).jpg
Autor: fatima @ Mapillary.com, Licence: CC BY-SA 4.0
Old Presidential Palace in Niamey
Pont de l'amitié Chine-Niger - Niamey from the Sky.jpg
Autor: Jean Rebiffé, Licence: CC BY 3.0
Aeria view of the China-Niger Friendship Bridge, most often called “Chinese Bridge”, previously “second bridge”, opened on Friday, March 18th, 2011 and located in Niamey, Niger.
Mittelholzer-niamey.jpg
The city of Niamey, Niger, in December 1930. The large house in the centre is the French governor's residence. Air photo taken by Swiss pilot and photographer Walter Mittelholzer (1894-1937).
Niameyairport 2005 crop.JPG
A monsoon storm begins to descend upon the airport in Niamey, the capital of Niger, Africa. The Niamey airport is the site of the second deployment of the ARM Mobile Facility (AMF). Air France airliner on tarmac.
Niger location map.svg
Autor: Carport, Licence: CC BY-SA 2.0
Location map of Niger

Equirectangular projection, N/S stretching. Geographic limits of the map:

  • N: 24° N
  • S: 11° N
  • W: 1° W
  • E: 17° E