** Starty a góly za reprezentaci aktuální k 1. 1. 2024

Nicolò Zaniolo (2. červenec 1999 Massa, Itálie) je italský fotbalový útočník hrající za anglický klub Aston Villa i za reprezentaci Itálie.

Přestupy

[1]

Kariéra

Klubová

S fotbalem začínal v Janově, odkud odešel do Fiorentiny. Tu opustil v roce 2016 a připojil se k týmu Virtus Entella. Na jaře 2017 si tehdy 17letý Zaniolo odbyl debut za Entellu v Serii B.[2] Celkem nastoupil do sedmi zápasů Serie B.

Inter

V červenci 2017 jej získal milánský Inter, který čerstvě 18letému Zaniolovi nabídl pětiletý kontrakt do roku 2022.[3] O mladého záložníka stály také Juventus a AC Milán.[4]

Řím

Zaniolo si v A-týmu Interu nezahrál a v létě 2018 zamířil do AS Řím, naopak Řím Interu podstoupil Nainggolana.[5]

Sezóna 2018/19

První zápas za římský celek odehrál 19. září 2018 v milionářské Lize mistrů na půdě Realu Madrid, kde Římané prohráli 0:3. Zaniolo odehrál 54 minut než byl vystřídán.[6] Premiérový zápas v Serii A si zahrál 26. září na domácí půdě proti Frosinone Calcio, když ho kouč Di Francesco vpustil na hřiště v 67. minutě za Pastoreho.[7] První branku v lize vstřelil 26. prosince proti Sassuolu. V 59. minutě unikl po pravé lajně přes dva obránce a obloučkem překonal brankáře Consigliho, Řím tak vedl už 3:0.[8] Sassuolo v závěru již jen snížilo. Ve skupině Ligy mistrů si zahrál několik desítek minut v zápasech s Viktorií Plzeň, CSKA Moskva a znovu proti Realu. AS Řím postoupil do osmifinále, kde narazil na portugalské FC Porto. Zaniolo se zaskvěl v prvním zápase na domácí půdě, když ve spolupráci s Edinem Džekem vstřelil dva góly v 70. a 76. minutě.[9] V odvetě se ale gólově neprosadil a Porto dokázalo Římany udolat v prodloužení. V lednu se gólově prosadil proti Turínu FC, když v 15. minutě otevřel skóre zápasu.[10] Přes dramatický vývoj dokázal Řím porazit turínského soupeře 3:2. Do konce sezony se střelecky prosadil ještě dvakrát, proti AC Milán ve 46. minutě srovnal na konečný výsledek 1:1. Jeho gól proti Fiorentině znamenal rovněž remízu 2:2. AS Řím skončil sezonu na 6. místě.

Kvalitní výkony z něj učinili žádané zboží; o jeho služby v letním období projevily zájmy týmy jako Manchester United nebo Tottenham Hotspur.[11]

Sezóna 2019/20

Ročník 2019/20 se AS Řím poprvé musel obejít bez letitých opor jako byli Totti nebo De Rossi. Nově příchozí trenér Paulo Fonseca nehodlal na Zaniolově roli v týmu nic měnit. Ten nastoupil hned v úvodním kole proti Janovu, které skončilo 3:3. Ve druhém kole se konalo derby s Laziem, ve kterém dvakrát v prvním poločase nastřelil tyč, zápas skončil 1:1.[12] Ve skupině Evropské ligy nastoupil do úvodního utkání proti Başakşehiru z Turecka, který Zaniolo a spol. zvládli na výbornou. Po vlastním gólu soupeře v 58. minutě asistoval Džekovi na 2:0. V 71. minutě role otočily, Džeko přihrál na gól Zaniolovi.[13] Ten ještě v nastavené 93. minutě vyslal do úniku Justina Kluvierta, který završil vítězství 4:0.[14] Ve druhém zápase skupiny nastoupil na levém křídle proti Wolfsbergeru, zrodila se remíza 1:1. Ve třetím zápase doma s Borussií Mönchengladbach zařídil gólem hlavou druhou nešťastnou remízu 1:1. Sudí Collum totiž německému týmu nesprávně daroval penaltu po domnělé ruce Smallinga v 95. minutě, kterou Lars Stindl proměnil.[15] Ve šlágru 9. kola Serie A společně s forvardem Džekem zajistil výhru nad AC Milán 2:1.[16]

Reprezentační

Itálie U19

Zaniolo se v roce 2018 zúčastnil Mistrovství Evropy do 19 let, které se konalo ve Finsku. V prvním zápase proti pořadatelům vstřelil jedinou branku, a to ve 43. minutě.[17] Ve druhém zápase Itálie zdolala Portugalsko 3:2 a ve třetím proti Norsku na penaltovou branku Nora Hålanda odpověděl po asistenci Zaniola Kean a zařídil remízu 1:1.[18] Semifinálové utkání proti Francii odehrál Zaniolo celé a opět asistoval Keanovi na gól, Italové tak ve 30. minutě zvýšili na 2:0 a toto vedení již nepustili.[19] Ve finále se Itálie znovu setkala s Portugalci. Zaniolo znovu přihrával střídajícímu Keanovi na jeho druhý gól. Portugalci však po prodloužení zvítězili 4:3.[20]

Jeho výkony jej dostaly na lavičku vybraného „Týmu šampionátu“ složeného odborníky z nejlepších fotbalistů finského turnaje.[21]

Statistika na velkých turnajích

• Na Mistrovství světa i Evropy ještě nehrál.

Reprezentační branky

Branky za A-tým Itálii
GólDatumStadionSoupeřSkóreVýsledekSoutěž
01018. 11. 2019Stadio Renzo Barbera, Palermo, ItálieArménie2:1Itálie 9:1 ArménieKvalifikace na ME 2020

Individuální

2. SALEEM, Omar. Roma's Nicolò Zaniolo: 'I’m not Totti, but one day I hope to be as good'. The Guardian [online]. 2019-09-19 [cit. 2019-10-26]. Dostupné online. (anglicky)
  3. Nicolo Zaniolo signs for Inter [online]. inter.it, 2017-07-05 [cit. 2019-10-26]. Dostupné online. (anglicky)
  4. DOYLE, Mark. Who is Nicolo Zaniolo? Roma and Italy’s most exciting teenager since Francesco Totti. Goal.com [online]. 201-02-12 [cit. 2019-10-27]. Dostupné online. (anglicky)
  5. PAVLÍK, Tomáš. Inter Milán ohlásil příchod záložníka Nainggolana z AS Řím. Eurofotbal.cz [online]. 2018-06-26 [cit. 2019-10-26]. Dostupné online.
  6. PRAŽÁK, Ondřej. Real si bez potíží připsal tři body proti AS Řím. Eurofotbal.cz [online]. 2018-09-19 [cit. 2019-10-26]. Dostupné online.
  7. Spielbericht: 3080983 [online]. transfermarkt.com [cit. 2019-10-26]. Dostupné online.
  8. PRAŽÁK, Ondřej. Schick gólem pomohl k vítězství Říma nad Sassuolem. Eurofotbal.cz [online]. 2018-12-26 [cit. 2019-10-26]. Dostupné online.
  9. BBC [online]. 2019-02-12 [cit. 2019-10-26]. Dostupné online. (anglicky)
  10. PRAŽÁK, Ondřej. AS Řím po dramatickém vývoji zvítězil nad Turínem. Eurofotbal.cz [online]. 2019-01-19 [cit. 2019-10-26]. Dostupné online.
  11. Manchester United enter race to sign Nicolo Zaniolo ahead of Tottenham. Metro.co.uk [online]. 2019-07-16 [cit. 2019-10-27]. Dostupné online. (anglicky)
  12. PRAŽÁK, Ondřej. Řím je rozdělen spravedlivě, šlágr skončil remízou. Eurofotbal.cz [online]. 2019-09-01 [cit. 2019-10-26]. Dostupné online.
  14. PRAŽÁK, Ondřej. AS Řím nadělil čtyři branky Başakşehiru a vede skupinu. Eurofotbal.cz [online]. 2019-09-19 [cit. 2019-10-26]. Dostupné online.
  15. PRAŽÁK, Ondřej. Collum opět úřadoval, Borussia bere ve Věčném městě bod. Eurofotbal.cz [online]. 2019-10-24 [cit. 2019-10-26]. Dostupné online.
  16. PRAŽÁK, Ondřej. AS Řím doma těsně porazilo AC. Hrdinou opět Zaniolo. Eurofotbal.cz [online]. 2019-10-27 [cit. 2019-10-27]. Dostupné online.
  17. UEFA.com, 2018-07-16 [cit. 2019-10-26]. Dostupné online. (anglicky)
  21. Under-19 EURO team of the tournament [online]. UEFA.com, 2019-08-01 [cit. 2019-10-26]. Dostupné online. (anglicky)