Nijmegenský mír
Nijmegenský mír | |
---|---|
Nijmegenský mír. Malba Henriho Gascarda. | |
Téma | Mírová smlouva o ukončení francouzsko-nizozemské války |
Data | |
Podepsáno | mezi srpnem 1678 a prosincem 1679 |
Místo podepsání | Nijmegen |
Strany | |
Podepsané země | Spojené provincie nizozemské, Dánsko-Norsko, Svatá říše římská, Lotrinské vévodství, Braniborsko-Prusko, Španělské impérium / Francouzské království, Švédská říše |
Nijmegenský mír je soubor několika smluv uzavřených v nizozemském městě Nijmegen mezi srpnem 1678 a prosincem 1679. Tyto smlouvy ukončily různé, vzájemně propojené konflikty mezi Francií, Nizozemskem, Španělskem, Braniborskem-Pruskem, Švédskem, Dánskem, münsterským biskupstvím a Svatou říší římskou. Nejvýznamnější z nich byla smlouva o uzavření míru mezi Francií a Nizozemskem.[1]
Předcházející události
Francouzsko-nizozemská válka v letech 1672–1678 rozpoutala další konflikty ukončené formálně až v Nijmegenu. Separátní mírové smlouvy byly připraveny pro vyřešení konfliktů jako byla třetí anglo-nizozemská válka nebo skånská válka, které byly součástí francouzsko-nizozemské války. Anglie se z počátku účastnila války na straně Francouzů, ale v roce 1674 od války odstoupila uzavřením mírové smlouvy ve Westminsteru. Mírová jednání započala již roku 1676, ale žádná ze stran se neshodla. Ke shodě došlo v létě 1678.
Smlouvy uzavřené v Nijmegen
- 10. srpna 1678 – Francie a Nizozemská republika podepsaly mír. Švédsko nebylo účastníkem mírového ujednání, ale jeden paragraf smlouvy nutil Nizozemsko k neutrálnímu přístupu ve vztahu ke Švédsku, s nímž bylo ve válce od roku 1675.
- 19. září 1678 – Francie a Španělsko podepsaly mírovou smlouvu.
- 26. ledna 1679 – France uzavřela mír s Říší.
- 26. ledna 1679 – Švédsko uzavřelo mír s Říší.
- 19. března 1679 – Švédsko podepsalo mírovou smlouvu s münsterským biskupstvím. Smlouva také nechala rozpustit všechny münsterské vojáky v dánských službách.
- 2. října 1679 – Švédsko podepsalo mírové ujednání s Nizozemskem.
Mírové podmínky
Francouzsko-nizozemská válka skončila ujednáním, které Francii dávalo v držbu Svobodné hrabství burgundské (Franche-Comté) a Lotrinsko.[2]
Mimo akvizice uskutečněné Ludvíkem XIV. v důsledku pyrenejského míru v roce 1659 a cášského míru z roku 1668, Francie získala nejen Svobodné hrabství burgundské (Franche-Comté), ale také další teritoria Španělského Nizozemí, včetně města Saint-Omer se zbývající severozápadní částí bývalého říššského hrabství Artois, země Cassel a Aire v jihozápadních Flandrech, Cambraiské biskupství, stejně jako města Valenciennes a Maubeuge v jižním Henegavsku.
Na druhou stranu, francouzský král postoupil Maastricht, dobytý a obsazený Francouzi, a Oranžské knížectví nizozemskému místodržiteli Vilému III. Oranžskému. Francouzská vojska opustila několik okupovaných oblastí v severních Flandrech a Henegavsku. Císař Leopold I. musel přijmout francouzskou okupaci měst Freiburgu (do roku 1697) a Kehlu (do roku 1698) na pravém břehu Rýna.
Související události
Některé země se zúčastnily podepisování mírových smluv jinde. Švédsko uzavřelo Cellský mír s Brunšvickem-Lüneburskem, Francie a Švédsko uzavřely Saint-Germainská smlouva s Braniborskem a Francie diktovala podmínky v mírové smlouvě z Fontainebleau mezi Švédskem a Dánskem.
Marc-Antoine Charpentier zkomponoval k příležitosti uzavření míru Te Deum. Předehra tohoto Te Deum je také známá jako znělka Euvize.
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Treaty of Nijmegen na anglické Wikipedii.
- ↑ NOLAN, Cathal J. Wars of the age of Louis XIV, 1650-1715. [s.l.]: ABC-CLIO, 2008. Dostupné online. ISBN 0313330468. S. 128. (anglicky)
- ↑ HORNE, Alistair. La Belle France. USA: Vintage, 2004. Dostupné online. ISBN 9781400034871. S. 164. (anglicky)
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Nijmegenský mír na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Autor: Ningyou., Licence: CC BY-SA 3.0
Flag with the cross of Burgundy (saltire). Also named Cross of Burgundy flag. It was used in the Catholic Monarchy and in its viceroyalties such as New Spain and Peru. It was also used by Spain as a military or king's prosonal flag. Used by the Carlist movement.
Flag of the Republic of the Seven United Netherlands (known as the Hollandsche Vlag or Statenvlag).
Replaced orange with red, please see this discussion on the German Wikipedia for more information.
Autor: Sodacan, Licence: CC BY-SA 3.0
Královská standarda francouzského krále (používaný jako státní vlajka Francouzským královstvím v období absolutní monarchie). Používaná byla v letech 1638 až 1790.
Autor: Neznámý , Licence: CC BY-SA 3.0
State flag of Sweden from the 17th to 19th centuries, before the colour change to a brighter blue in 1906.
Autor: David Liuzzo, eagle by N3MO, Licence: CC BY-SA 3.0
Banner of the Holy Roman Empire, double headed eagle with halos (1400-1806)
Autor: Durero, Licence: CC BY-SA 4.0
Ensign of Brandenburg Navy circa 1684. Drawing based on Die kurbrandenburgische Flotte (1684).