Nitril

Nitril

Jako nitril se označuje jakákoli organická sloučenina obsahující funkční skupinu -CN. Skupina -C≡N se nazývá nitrilová skupina (též jen nitril)[p 1]. Ve skupině -CN jsou uhlíkový a dusíkový atom vázány trojnou vazbou. V chemickém názvosloví se pro indikaci přítomnosti nitrilové skupiny v molekule používá také prefix kyan. Kyanidový iont má záporný náboj a vzorec CN. Skupina -CN se někdy, méně přesně, označuje také jako kyanidová skupina nebo kyanoskupina a sloučeniny ji obsahující jako kyanidy.

Nitrily někdy uvolňují vysoce toxický kyanidový aniont CN. Viz článek kyanid pro informace o biologických účincích a toxicitě.

Názvosloví

Nitrily jsou považovány za funkční deriváty karboxylových kyselin. Název je případně možné také utvořit radikálově-funkčním způsobem ve tvaru alkylkyanid.

Příklady:

  • CH₃CN (odvozený z CH₃COOH) – acetonitril, ethannitril, (též methylkyanid)
  • C₆H₅CN (odvozený z C₆H₅COOH) – benzonitril, benzenkarbonitril, (též fenylkyanid)

Pokud –CN není hlavní funkční skupinou, používá se předpona kyan- (v tomto případě jakožto pseudohalogenidy se pojmenovávají podobně jako halogenderiváty), např.

  • α-kyan-4-hydroxyskořicová kyselina

Deriváty

halogenace

Odkazy

Poznámky

  1. V multiplikativním názvosloví organické chemie název nitrilo označuje samotnou trojvaznou skupinu N≡ resp. -N<, viz např. nitrilotrioctová kyselina.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nitrile na anglické Wikipedii.

Související články

Externí odkazy

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu nitril na Wikimedia Commons

Média použitá na této stránce

Nitrile Structural Formulae V.1.png
Nitrile structural formula