Nivelační bod

Nivelační bod je geodetický bod, který slouží jako vztažný bod pro výšková měření. Jednotlivé body propojené měřením tvoří nivelační sítě, rozdělené dle přesnosti na jednotlivé řády.

Výška

U každého bodu je evidována nadmořská výška určená metodou zvanou nivelace. Výška je uvedena v metrech, obvykle s přesností na tři desetinná místa a je uvedena v dokumentaci, kterou v České republice spravuje Zeměměřický úřad (ZÚ) nebo katastrální úřad (KÚ) v příslušném okrese.

Výška je vztažena k hladině moře, v Česku ke střední hladině moře Baltského (systém Bpv = Baltský po vyrovnání).

Do roku 2000 bylo možné užívat i Jadranský výškový systém, vztažený ke střední výšce Jaderského moře (mareograf na molu Sartorio). Výška v systému Jadran byla přibližně o 0,4 m výše než v systému Bpv.

Nejznámější výškový bod I. řádu (nejvyšší přesnost) je Locus perennis u Lišova v okrese České Budějovice.

Dokumentace

Dokumentace obsahuje i místopisné údaje bodu, aby bylo možné bod nalézt, způsob stabilizace (obvykle čepová značka), číslo bodu v nomenklatuře nivelačního tahu a umístění značky na objektu.

Odkazy

Literatura

  • ČÁBELKA, [Miroslav]. Seminář z geoinformatiky. Měření výšek. Praha: Univerzita Karlova, Přírodovědecká fakulta, Katedra aplikované geoinformatiky a kartografie,
  • ČÁBELKA, Miroslav a JAKL, Michal. Do Přírody! Geoinformation Mobile Application. Acta Universitatis Carolinae. Geographica. 2017, roč. 52, č. 2, s. 249–257. ISSN 0300-5402.
  • Geodézie – nivelace. Měřičské body a souřadnocové systémy. [České Budějovice: Střední průmyslová škola stavební České Budějovice. 2012] Dostupné z: https://www.stavarna.com/download2/2299_2451_cs_nivelace-mericske_body,_vyskovy_system.pdf
  • SLÁDKOVÁ, Dana. Měření výšek: učební texty. Ostrava: Vysoká škola báňská-technická univerzita Ostrava, Hornicko-geologická fakulta, Institut geodézie a důlního měřictví, 2002. 18 s.

Související články

Externí odkazy