Nixon v Číně

Nixon v Číně
Nixon in China
JA-portrait-1-LW.jpg
Základní informace
Žánropera
SkladatelJohn Adams
LibretistaAlice Goodmanová
Počet dějství3
Originální jazykangličtina
Premiéra22. října 1987, Houston
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nixon v Číně (anglicky Nixon in China) je minimalistická opera amerického hudebního skladatele Johna Adamse, libreto napsala Alice Goodmanová. Pracovali na ní od roku 1985 do roku 1987, 22. října 1987 měla premiéru.

Její děj si bere za předmět průlomovou návštěvu amerického prezidenta Richarda Nixona v Číně v roce 1972 a jeho setkání s čínským vůdcem Mao Ce-tungem a zdůrazňuje kulturní rozdíly mezi oběma navzájem izolovanými zeměmi.

Společně s taktéž minimialistickým Einsteinem na pláži Philipa Glasse jde o jednu z nejvlivnějších a nejlépe přijatých amerických oper druhé poloviny dvacátého století. Skladba The People Are the Heroes Now je součástí soundtracku počítačové hry Sid Meier's Civilization IV.

Osoby a obsazení

osobahlasový oborpremiéra (22. října 1987)
Richard Nixon, prezident USAbarytonJames Maddalena
Pat Nixonová, jeho ženamezzosopránCarolann Pageová
Čou En-laj, předseda čínské vládybarytonSanford Sylvan
Mao Ce-tung, čínský vůdcetenorJohn Duykers
Henry Kissinger, ministr zahraničí USAbasThomas Hammons
Ťiang Čching, Maova manželkasopránTrudy Ellen Craneyová
první Maova sekretářkamezzosopránMari Opatzová
druhá Maova sekretářkakontraaltStephanie Friedmanová
třetí Maova sekretářkakontraaltMarion Dryová
tanečníci, vojáci, obyvatelé Pekingu

Děj

Skutečné uvítání Nixona s chotí na letišti v Pekingu se stalo předobrazem úvodu opery

Na začátku opery přistává Nixonovo letadlo na letišti v Pekingu a prezident s manželkou jsou vítáni premiérem Čou En-lajem. Nixon zdůrazňuje symboličnost své návštěvy jejím přirovnáním s přistáním první lidské posádky na Měsíci. Děj se pak přesouvá do Maovy pracovny, kde Nixon, Mao, Čou a karikovaný Henry Kissinger debatují o světě. První jednání končí na banketu, v němž se setkání mění na méně formální.

Na začátku druhého jednání Pat Nixonová navštěvuje Letní palác (árie „This is prophetic!“). Všechny postavy se poté scházejí na představení baletu Rudý ženský pluk, kde Kissinger v masce vstupuje do baletní role zlosyna. Baletní představení končí zásahem Ťiang Čching, která se v rozsáhlé a dramatické árii „I am the wife of Mao Tse-tung“ přihlašuje ke kulturní revoluci.

Závěr opery představuje i konec Nixonovy návštěvy. Oba manželské páry a premiér Čou na lůžku vzpomínají na návštěvu, i na začátek svého působení – Mao na počátky komunistické revoluce, zatímco Nixon na své válečné roky, kdy provozoval stánek s hamburgery. Střízlivý pohled doplňuje shrnující stručná Čouova poznámka.

Odkazy

Literatura

  • KOZINN, Allan. Nixon in China. The New Grove Dictionary of Opera. Grove Music Online [online]. Oxford Music Online [cit. 2011-02-12]. Dostupné online. (anglicky) 
  • HOSTOMSKÁ, Anna a kol. Opera – Průvodce operní tvorbou. 11. vyd. Praha: NS Svoboda, 2018. 1466 s. ISBN 978-80-205-0637-5. S. 1370–1372. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Nixons exit AFO in China 1972.jpg
The Nixons disembark from Air Force One upon their arrival in China, 1972.
JA-portrait-1-LW.jpg
Autor:

Původně soubor načetl Macror na projektu Wikipedie v jazyce angličtina

(Původní text: „Deborah O'Grady), Licence: CC BY-SA 3.0
Photo portrait of the composer John Adams