Noční fotografie

Noční snímek Frankfurtu nad Mohanem
Horní Belveder ve Vídni
Kiel v noci

Noční fotografie je fotografický žánr, při kterém jsou snímky pořizovány v exteriéru v době mezi soumrakem a svítáním nebo za snížených světelných podmínek.

Historie

John Adams Whipple v roce 1863 využil elektrické osvětlení k pořízení noční fotografie Bostonského parku. Vznikla jedna z prvních nočních fotografií.

S umělým osvětlením pro noční snímky experimentoval William Bell (1830 Anglie - 1910 USA), scénu osvětloval zapálením hořčíkového drátu.[1]

Na počátku 20. století několik významných fotografů jako například Alfred Stieglitz nebo William Fraser začali pracovat v noci. V roce 1932 Brassaï zveřejnil svůj cyklus Paris de Nuit - knihu černobílých fotografií z ulic noční Paříže. Během druhé světové války využíval britský fotograf Bill Brandt výpadky proudu - takzvané black-out k fotografování ulic za měsíčního světla.

Praxe

Fotograf se musí vyrovnat s širokým rozsahem kontrastů a nutností správně nastavit expozici. Vzhledem k potřebné dlouhé době expozice je zpravidla nutné fotografovat ze stativu. Díky dlouhému času lze zvýšit efekt záběru například dynamikou barevných čar pohybujících se objektů. Možnost fotografovat bez stativu nabízí vysoce citlivé filmy nebo nastavení digitálního fotoaparátu na vyšší ISO.

Působivé noční fotografie ve městě lze pořídit krátce po západu Slunce, kdy má obloha ještě tmavomodrý odstín, ale noční osvětlení již svítí.

Dalšího efektu lze dosáhnout přisvětlení bleskem - prokreslí se pozadí i popředí - vznikne tedy fotografie s velkým prostorovým efektem.

Součástí noční fotografie je takzvaná astrofotografie a fotografování noční oblohy. Měsíční světlo lze využít k fotografování noční krajiny. Pro snímání Měsíce se doporučuje objektiv s ohniskovou vzdáleností alespoň 300 mm.[2]

Modrá hodina

Podrobnější informace naleznete v článku Modrá hodina.
Římské Koloseum během modré hodiny, foto: David Iliff

Do žánru noční fotografie patří takzvaná modrá hodina, kterou se označuje doba soumraku každé ráno a večer, kdy není ani úplné denní světlo, ani úplná tma. Tato doba je zvláštní kvalitou svého světla, během ní má obloha modrou barvu a přibližně stejný jas jako umělé osvětlení budov a pouličního osvětlení. Nebeská modř má však jinou fyzikální podstatu než během dne a tudíž má i jiné spektrální složení.

Tuto chvíli lze využít pro pořízení snímků za dostupného světla. Ve srovnání s fotografováním za úplné tmy je osvětlení prostředí dostatečné, je tedy více vidět, kontrasty mezi světlými a tmavými místy jsou zmírněny a snímky mají zajímavou atmosféru. Využití najde v široké škále fotografických žánrů, především ve fotografii architektury. Skutečnost, že umělé osvětlení budov má přibližně stejný jas a barevný kontrast poskytuje vyrovnaný fotografický motiv. Využitím rozptýleného světla odražené od oblohy se jako výsledek získají rovnoměrně osvětlené předměty s měkkými konturami, barvami a jemnými pastelovými tóny. Různé teploty barev (modrá obloha, oranžové světlo, modrobílé žárovky, tyrkysové zářivky) poskytují nezvykle barevné fotografie. Tento efekt se ještě více zesílí delší expoziční dobou. V portrétní fotografii poskytuje příjemné rozptýlené světlo v tomto čase rovnoměrně osvětlenou pokožku s měkkou kresbou a jemnými pastelovými tóny.

Doba trvání modré hodiny závisí na zeměpisné šířce, ročním období, oblačnosti a dalších faktorech, v průměru je tato doba přibližně 30 minut. Ranní čas je o něco delší než večer.

Příklady

Odkazy

Reference

  1. William Bell obituary Archivováno 11. 10. 2007 na Wayback Machine, Philadelphia Inquirer, 30. ledna 1910. Retrieved from the National Museum of Health and Medicine online database, datum přístupu: 4. dubna 2012.
  2. Ivo Gil, Petr Šálek, Josef Ptáček, Téma: Noční fotografie, časopis Fotovideo 5/2003, str. 92

Literatura

  • Ivo Gil, Petr Šálek, Josef Ptáček, Téma: Noční fotografie, časopis Fotovideo 5/2003, str. 92

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

13-08-20-kiel.jpg
Autor: Ralf Roletschek , Licence: CC BY 3.0
Tower of the Town Hall Kiel at night
13-08-09-peak-by-RalfR-04.jpg
Autor: Ralf Roletschek , Licence: CC BY-SA 3.0
Hong Kong; View from Victoria Peak to Victoria Harbour and Kowloon
Colosseum in Rome, Italy - April 2007.jpg
Autor: Diliff, Licence: CC BY-SA 2.5
A 4x4 segment panorama of the Coliseum at dusk. Taken by myself with a Canon 5D and 50mm f/1.8 lens at f/5.6.
Shutter speed.jpg
Autor: Kesoff, Licence: CC BY-SA 3.0
Фото, сделанные на выдержке 1/8 с.
ISS-35 New York City metropolitan area.jpg
One of the Expedition 35 crew members aboard the Earth-orbiting International Space Station exposed this 400 millimeter night image of the greater New York City metropolitan area on March 23. For orientation purposes, note that Manhattan runs vertical through the frame from top to the midpoint. Central Park is just a little to the top of frame center.
WashingtonParkBlossomingTree.jpg
Panorama of 30 second exposures of Washington Park in Portland, Oregon.
Upper Belvedere LCD-toneedit2 NR.jpg
Autor: , Licence: CC BY 3.0
Night photograph of the Upper Belvedere palace in Vienna, Austria.
Rainbow Bridge with yakatabune at night 20060529.jpg
Autor: Carlson, Licence: CC BY 2.5
Rainbow Bridge Viewed From Odaiba Tokyo Bay
Brandenburger-tor-berlin.jpg
Autor: Ralf Roletschek , Licence: GFDL 1.2
Brandenburger Tor bei Nacht