Norbert Tauer

Norbert Tauer
Norbert Tauer
Norbert Tauer
Narození6. června 1898
Rakousko-Uhersko Plzeň
Rakousko-Uhersko
Úmrtí28. ledna 1983 (ve věku 84 let)
Československo Praha, Československo
Místo pohřbeníOlšanské hřbitovy
Povolánídiplomat, spisovatel, publicista
Národnostčesko-německá
StátČeskoslovensko
Obdobíod 20. do 70. let
Významná díla
  • Baskové (1936)
  • Baskičtina a její dnešní situace (1965)
Manžel(ka)Františka roz. Hosnedlová
Dětižádné
Příbuzníbratr Felix Tauer
sestra Marie Tauerová
VlivyRudolf Dvořák
Rudolf Růžička
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Norbert Tauer (6. června 1898 Plzeň[1]28. ledna 1983 Praha) byl český diplomat, spisovatel a publicista s německými kořeny, propagátor baskické kultury. Svou celoživotní práci zasvětil baskické kultuře, BaskůmBaskicku. Je bratrem českého překladatele a orientalisty Felixe Tauera a překladatelky a sochařky Marie Tauerové. Jeho život a život jeho rodiny je také značně spjat s Chodskem, kde v Klenčí pod Čerchovem také často pobýval. Za svou neúnavnou celoživotní práci v oblasti filologie a historie Baskicka byl odměněn čestným členstvím v baskické jazykové akademii Euskaltzaindia. Rovněž působil v prestižní Společnosti Baskických studií (Eusko Ikaskuntza).

Život

Diplomatická a spisovatelská činnost

Po studiích v Praze pobýval  letech 1919–1939 v Madridu jako diplomat. Baskicko poprvé navštívil roku 1918, ve svých dvaceti letech. Záhy začal se studiem baskického jazyka a kultury.

Roku 1928 publikoval svůj první baskicky psaný článek. O Baskicku poté často publikoval také doma v Československu. Jeho články se objevovaly mj. v časopise Národní obzor. Během svých návštěv Československa se zde seznámil s Františkou Hosnedlovou, se kterou se roku 1932 oženil. Pak spolu žili v Madridu, kde Tauer kromě diplomatické činnosti také pilně pracoval na svých dílech o Baskicku, které často navštěvoval a sbíral zde poznatky.

Jeho činnost byla zaražena až občanskou válkou, když frankisté v letech 1936–1937 Baskicko obsadili. Tauer se pak nakrátko usadil v Madridu, kde věrně plnil své (válkou značně zkomplikované) diplomatické povinnosti, a to až do začátku roku 1939, kdy z něj spolu se svou ženou uprchl těsně před jeho obsazením generálem Francem.

Po válce

V poúnorovém Československu příliš nesympatizoval se státní politikou a byl zaměstnán na poště. Žil na Vinohradech. Stále udržoval aktivní korespondenci se svými baskickými kolegy v exilu - jen v roce 1957 napsal 380 dopisů, ty byly spolu s některými jeho dalšími baskickými spisy a básněmi roku 1962 v zahraničí vydány pod názvem Bere idazkiak („Jeho spisy“).[2] Roku 1965 se mu podařilo publikovat své dílo Baskičtina a její dnešní situace (Euskara eta euskararen oraingo egoera).[3]

V kruzích baskické inteligence byl velmi vážený, po pádu Frankova režimu ve Španělsku mu bylo uděleno čestné členství v Euskaltzaindii, baskické jazykové akademii. Když roku 1983 v Praze zemřel, jeho pohřbu na Olšanských hřbitovech se zúčastnila i speciální baskická delegace.

Rodina a vztahy

Jeho matka byla německého původu. Rodina Tauerových pocházela z Chodska. K Chodsku měl Norbert Tauer specifický vztah (stejně jako jeho sestra Marie Tauerová). V Chodském Klenčí pod Čerchovem Norbert k stáru občas pobýval, když už nemohl navštěvovat své milované Baskicko. V klenečském Muzeu JŠ Baara je dokonce část expozice věnována sourozencům Tauerovým.[4] Stejně jako oba jeho sourozenci byl i on žákem profesora Rudolfa Růžičky. Norbert Tauer za sebou nezanechal žádné potomstvo, jeho manželství s Františkou roz. Hosnedlovou bylo bezdětné.

Dílo (výběr)

  • Baskové, 1936 – autorova prvotina
  • Bere idazkiak, 1962 – sbírka jeho spisů
  • Baskičtina a její dnešní situace, 1965 – pojednání o proměně situace baskické kultury a postavení jazyka

Odkazy

Související články

Reference

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnosti při kostele sv.Bartoloměje v Plzni
  2. ARANBERRI, Luis. Norbert Tauer, euskal blogarien patroia. Eibar.ORG [online]. 2010-07-13 [cit. 2022-04-03]. Dostupné online. (baskicky) 
  3. Philologia Pragensia, 1965, č. 1 str. 81-87: Baskičtina a její dnešní situace
  4. Muzeum JŠ Baara, informace o Tauerových. www.klenci.cz [online]. [cit. 2020-04-28]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-08-09. 

Externí odkazy

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Norbert Tauer na Wikimedia Commons

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Norbert Tauer (1898-1983).jpg
Norbert Tauer (1898-1983), český diplomat, spisovatel a publicista