Kinnarodden

Kinnarodden
Kinnarodden1000.jpg

StátNorskoNorsko Norsko
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kinnarodden je mys, který je nejsevernějším bodem pevninského Norska a nejsevernějším bodem pevninské Evropy. Kinnarodden leží na poloostrově Nordkinn asi 20 km od vsi Mehamn v kraji Troms a Finnmark.

Evropa dosahuje svým nejsevernějším pevninským bodem Kinnaroddenem 71°8′2″ s. š., 27°39′30″ v. d. a je jen o pár minut jižněji než body Knivskjellodden a Nordkapp, které leží na ostrově Magerøya asi 80 km na západ od Kinnarodden. Právě Nordkapp je často považován za nejsevernější bod pevninské Evropy, ale skutečnost, že leží na ostrově, mu titul odnímá.

Kinnarodden je od severního pólu vzdálen asi 2106,6 km, Nordkapp přibližně o 6 km méně.

V ostrém kontrastu k turisticky poměrně rušnému Nordkappu je Kinnarodden poněkud osamělé místo. Dosáhnout se dá po celodenní pěší túře z Menhamnu (přibližně 23 km náročným terénem) a celý další den je potřeba počítat na cestu zpět. Turistické kanceláře však na toto místo organizují také řadu lodních výletů.

Odkazy

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Kinnarodden1000.jpg
Autor: No machine-readable author provided. Polarbaer assumed (based on copyright claims)., Licence: CC BY 2.5
Das nördlichste Ende von Europas Festland auf der norwegischen Halbinsel Nordkinn: Der Fels Kinnarodden auf 71° 08' 01" n. Br. Foto: Thomas Bujack