Norimberská bagdeta

Norimberská bagdeta
Norimberská bagdeta červená sedlatá
Norimberská bagdeta červená sedlatá
Základní informace
Země původuNěmeckoNěmecko Německo
Využitíokrasný chov
Stupeň prošlechtěníušlechtilé plemeno
Směr užitkovostiokrasné plemeno
Tělesná charakteristika
Tělesný rámecvelký
Klasifikace a standard
Plemenná skupinaBradavičnatí holubi
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii na Commons

Norimberská bagdeta je plemeno holuba domácího výjimečné velmi dlouhým, silným a v pravém úhlu dolů zahnutým zobákem. Je to ryze okrasné plemeno rozšířené po celém světě,[1][2] chované je však jen velmi zřídka, jeho chov je totiž značně obtížný.[1][2] Patří mezi nejcennější[1][2][3] a nejkurióznější holubí plemena vůbec.[2] Norimberské bagdety potřebují kvůli své velikosti prostorný holubník a protože nejsou dobrými letci, je lepší je chovat v dostatečně velké voliéře.[2][4] Chůvy nepotřebují.[1][4] Chov s jinými plemeny holubů není vhodný.[1][4] V seznamu plemen EE se řadí do plemenné skupiny bradavičnatých holubů a je zapsána pod číslem 0105.

Charakteristika

Norimberská bagdeta je poměrně staré plemeno, klub chovatelů těchto ptáků byl v Německu založen už v roce 1895.[4] Je to velký, těžký a silný pták mohutné postavy. Má dlouhou, úzkou a dokonale zaoblenou hlavu, bez jakýchkoliv hran, se zakulaceným záhlavím, ve kterém temeno zcela plynule přechází v šiji. Nejpozoruhodnějším znakem norimberské bagdety je její zobák: je velmi dlouhý, silný a klabonosý, tedy zahnutý směrem dolů. Je nasazený v linii hlavy a spolu s ní tvoří pravidelnou, ničím nepřerušenou křivku srpovitého tvaru, s nejvyšším bodem nad očima holuba. Obě poloviny zobáku jsou stejně silné a dlouhé. V minulosti se dokonale zakřivenému tvaru zobáku napomáhalo uměle, jeho ohýbáním a tvarováním mezi třetím až pátým dnem života holouběte.[1][3][4] Barva zobáku odpovídá barevnému rázu. Holubi sedlatí, plášťoví,  červení a žlutí jednobarevní mají zobák narůžovělý, u modrých kapratých a černých je zobák rohový. Ozobí je jemné, srdcovitého tvaru, s bílým popraškem. Oči jsou velké, výrazné, u sedlatých, plášťových a bílých bagdet tmavé, u ostatních barevných rázů oranžové. Obočnice jsou vcelku široké a jasně červené. Krk je dlouhý, tenký a esovitě prohnutý, s dobře vykrojeným hrdlem, tělo je nesené vodorovně, hruď je široká, zaoblená a vystupující vpřed, také záda jsou široká, křídla jsou středně dlouhá, dobře kryjí záda a od těla poněkud odstávají, jejich letky jsou krátké a nesené nad ocasem, ten je vodorovně nesený, dobře složený a poměrně krátký, jen o málo přesahuje konce křídel. Nohy jsou silné, rovné a dlouhé, s neopeřenými běháky či prsty. Opeření je pevně přiléhající.

Zbarvení

Norimberská bagdeta sedlatá žlutá

Norimberská bagdeta je holub tvaru, při posuzování na výstavách je nejdůležitější tvar hlavy a zobáku, velikost a držení těla a délka krku a nohou. Až na posledním místě se hodnotí barva a kresba opeření. Vyskytuje se ve třech základních barevných rázech: jednobarevném, sedlatém a plášťovém zbarvení.

Holubi se sedlatou kresbou mají bílou hlavu a přední část krku, křídla s výjimkou sedla, záda, břicho a nohy. Barevné je sedlo, hruď, ocas a zadní strana krku a tzv. vousky, barevné skvrny nacházející se pod očima a táhnoucí se až ke koutkům zobáku.

Plášťová kresba, v českém vzorníku z roku 1993 označená též jako kresba štítníka,[4] je podobná kresbě sedlaté, ta je dále doplněná barevným štítem křídel, přičemž ramínko, úzký pruh na dolní straně štítu a ruční letky zůstávají bílé.

Barevnými rázy je černá, černošedá (dun), červená, žlutá, modrá a stříbřitá bezpruhá pruhová i kapratá. Jednobarevné norimberské bagdety se navíc chovají v barvě bílé. Mohou se vyskytovat i strakatí holubi (straci).

Odkazy

Externí odkazy

Norimberská bagdeta strak modrý

Reference

  1. a b c d e f PETRŽÍLKA, Slavibor; TYLLER, Milan. Holubi. 5. vyd. Praha: Aventinum, 2004. 223 s. ISBN 80-7151-235-4. Kapitola Norimberská bagdeta, s. 168. 
  2. a b c d e TUREČEK, Václav, a kolektiv. Holubářství. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 1985. 156 s. Kapitola Bradavičnatí holubi, s. 105. 
  3. a b HAVLÍN, Jiří, a kol. Domácí chov zvířat. 3. vyd. Praha: Zemědělské nakladatelství Brázda, 1991. 338 s. ISBN 80-209-0189-2. Kapitola Okrasný chov, s. 194. 
  4. a b c d e f CHRASTIL, Sylvestr. Článek z časopisu Chovatel: Norimberská bagdeta [online]. Chovatelské stránky Aloise Sedláka, 15.1.2007 [cit. 2013-07-25]. Dostupné online. 

Literatura

  • PETRŽÍLKA, Slavibor; TYLLER, Milan. Holubi. 5. vyd. Praha: Aventinum, 2004. 223 s. ISBN 80-7151-235-4. 
  • HAVLÍN, Jiří, a kol. Domácí chov zvířat. 3. vyd. Praha: Zemědělské nakladatelství Brázda, 1991. 338 s. ISBN 80-209-0189-2. 
  • TUREČEK, Václav, a kolektiv. Holubářství. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 1985. 156 s. 

Média použitá na této stránce

Scandaroon(blue pied).jpg
Autor: jim gifford, Licence: CC BY-SA 2.0
Scandaroon (Blue Pied)
Scandaroon(red magpie-marked).jpg
Autor: jim gifford, Licence: CC BY-SA 2.0
Scandaroon (Red Magpie-Marked)
Scandaroon(yellow magpie-marked).jpg
Autor: jim gifford, Licence: CC BY-SA 2.0
Scandaroon pigeon (yellow magpie marked)