Norimberský kodex
Norimberský kodex[1] (německy Nürnberger Kodex) je soubor zásad medicínské etiky pro experimenty na lidech, který vzniknul jako důsledek soudu s vojenskými zločinci na norimberském soudě po skončení druhé světové války. Je to první významný mezinárodní dokument k etice výzkumu.[2]
Deset bodů Norimberského kodexu
- Dobrovolný souhlas lidské osoby je absolutně nevyhnutelný.
- Pokus by měl být takový, aby přinesl plodné výsledky pro dobro společnosti, nebyl zjistitelný jinými metodami nebo studijními prostředky a neměl by být ve své podstatě náhodný a zbytečný.
- Pokus by měl být navržen a založen na výsledcích experimentů na zvířatech a na znalosti přirozené historie onemocnění nebo jiného studovaného problému tak, aby očekávané výsledky ospravedlňovaly provádění pokusu.
- Pokus by měl být prováděn tak, aby se zabránilo veškerému zbytečnému tělesnému a duševnímu utrpení a zranění.
- Neměl by být prováděn žádný pokus, pokud lze předpokládat, že dojde ke smrti nebo poranění. Snad kromě pokusů, kde experimentující lékaři slouží jako pokusné objekty.
- Stupeň rizika, které je třeba podstoupit, by nikdy neměl překročit míru určenou humanitárním významem problému, který má být pokusem vyřešen.
- Měly by být provedeny vhodné přípravy a zajištěno náležité vybavení na ochranu účastníků pokusu proti sebemenší možnosti zranění, zdravotního postižení nebo smrti.
- Pokus by měly provádět pouze vědecky kvalifikované osoby. Měl by být vyžadován nejvyšší stupeň dovedností a péče při všech fázích pokusu u všech účastníků pokusu.
- Během pokusu by měl mít účastník možnost pokus ukončit, pokud se dostal do takového tělesného nebo duševního stavu, kdy mu pokračování v pokusu přijde nemožné.
- Odpovědný vědec musí být připravený ukončit pokus v kterékoli fázi, má-li, na základě svých nejlepších zkušeností, důvod věřit, že by pokračování v pokusu mohlo mít za následek zranění, postižení nebo smrt pokusného objektu.
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Norimberský kódex na slovenské Wikipedii.
- ↑ "Trials of War Criminals before the Nuremberg Military Tribunals under Control Council Law No. 10", Vol. 2, pp. 181-182. Washington, D.C.: U.S. Government Printing Office, 1949, [1]
- ↑ Archivovaná kopie. vyzkum.rect.muni.cz [online]. [cit. 2020-05-16]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-08-09.
Literatura
- PTÁČEK, Radek; Petr Bartůněk. Etika a komunikace v medicíně. Praha: Grada, 2011. ISBN 978-80-247-3976-2. Kapitola Norimberský kodex, s. 509.
Související články
Externí odkazy
- Dílo Nuremberg Code ve Wikizdrojích (anglicky)
- Překlad norimberského kodexu na Fóru českých etických komisí
- Pokusy na člověku - 2. Biologický materiál z lidských těl a reprodukční klonování, kapitola Legální a etické normy