North End (stanice metra v Londýně)

North End
StátSpojené království
MěstoCamden (londýnský obvod)
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

North End (běžně označovaná jako Bull and Bush)[1] je nikdy dokončená podzemní stanice původně na železnici Charing Cross, Euston & Hampstead Railway (CCE & HR), od roku 1937 součást londýnského metra, linky Northern Line. Stanice byla stavěna v lokalitě North End na pomezí parků Hampstead Heath a Golders Hill Park a nachází se mezi stanicemi Hampstead a Golders Green.

Historie

Původní královská sankce (souhlas) pro výstavbu železnice CCE & HR byla poskytnuta v rámci zákona Charing Cross, Euston and Hampstead Railway Act z roku 1893,[2] ale povolena byla výstavbu železnice nejdále na sever pouze do stanice Hampstead. Obtíže s financováním způsobily, že žádné práce do začátku 20. století nezačaly, a společnost CCE & HR koupil v roce 1900 syndikát pod vedením amerického finančníka Charlese Yerkese. Po nákupu společnosti byly plány revidovány a přidáno pokračování trasy za park Hampstead Heath směrem na Golders Green, kde by mohlo být postaveno depo a kde nezastavěné zemědělské pozemky nabízely příležitost pro rozvoj zástavby.

Nové návrhy se setkaly se silným odporem obyvatel Hampsteadu a pravidelných návštěvníků parku Hampstead Heath, kteří se obávali, že budování tunelů by škodlivě ovlivnilo ekologii parku Hampstead Heath.[3] Metropolitní distrikt Hampstead také zpočátku vznášel námitky, ale nakonec ustoupil, a tak parlamentní souhlas na prodlouženou trasu byl udělen v zákonu Charing Cross, Euston and Hampstead Railway Act z roku 1903.[4] Jedna z podmínek pro výstavbu prodloužené trasy bylo vybudování mezilehlé stanice v lokalitě North End, která by byla umístěna zhruba na křižovatce ulic North End Road a Hampstead Way. Stanice měla sloužit nové obytné zástavbě, které se plánovala na pozemcích na sever od parku Hampstead Heath, ale významná sociální aktivistka Henrietta Barnettová iniciovala koupi těchto pozemků v roce 1904, aby na nich byl vytvořen místo zástavby park Hampstead Heath Extension.[5]

Výstavba tunelů pro CCE & HR začala v roce 1903 a stavba stanice pokračovala do té míry, že byly vytěženy staniční tunely s větším průměrem a nástupišťové chodby pro cestující. Nicméně se ukázalo, že zrušení navrhované obytné zástavby by výrazně snížilo počet cestujících využívajících stanici.

Práce na výstavbě stanice skončily v roce 1906 ještě před započetím hloubení výtahových šachet a než začaly jakékoliv práce na povrchu.[5] Provoz s cestujícími na CCE & HR začal na 22. června 1907, přičemž vlaky opuštěnou stanicí pouze projížděly. Nedokončená nástupiště a nástupišťové chodby pro cestující s přístupem ke kolejím zůstaly. Během druhé světové války[5] byly tyto prostory použity k uložení tajných archivů přístupných pouze z plošin projíždějících služebních vlaků.[6]

Během studené války byla vyhloubena šachta dolů do spodních chodeb a opuštěná stanice se stala součástí systému civilní obrany v londýnském metru. Díky tomu, že v tomto úseku byly tunely v celé síti nejhlouběji pod povrchem, to bylo ideální místo. Úlohou řídícího centra bylo ovládat nouzová povodňová stavidla instalovaná v síti metra na počátku druhé světové války.[5] Během tohoto období byla budova na povchu maskována jako elektrická rozvodna prostřednictvím příslušného značení. Východy z nástupištních tunelů jsou nyní označeny jako nouzové únikové cesty ze systému metra a funkce nedokončené stanice je nyní veřejně přiznána.

Díky své poloze poblíž vrcholu kopce by byla stanice hluboká 221 stop (67 metrů), a tím nejhlubší v celé síti metra. Současná nejhlubší stanice je sousední Hampstead.

Alternativní název stanice pochází od nedaleké proslulé hospody The Bull and Bush (U býka a keře).

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku North End tube station na anglické Wikipedii.

  1. LU Safety Certification and Authorisation Document (Version 1.09) [online]. Transport for London, 27 July 2009 [cit. 2009-12-21]. S. 58. Dostupné v archivu pořízeném dne 21 December 2009. (anglicky) 
  2. (anglicky) The London Gazette, číslo 26435, s. 4825, datum 25. 8. 1893
  3. (anglicky) Wolmar, Christian. The Subterranean Railway: How the London Underground Was Built and How It Changed the City Forever. [s.l.]: Atlantic Books, 2004. ISBN 1-84354-023-1. Kapitola The Dodgy American, s. 184–185. (anglicky) 
  4. (anglicky) The London Gazette, číslo 27580, s. 4668, datum 24. 7. 1903
  5. a b c d (anglicky) CONNOR, J.E. London's Disused Underground Stations. [s.l.]: Capital Transport, 1999. ISBN 1-85414-250-X. Kapitola North End, s. 14–17. (anglicky) 
  6. (anglicky) BRANDON, D. Haunted London: Underground. [s.l.]: The History Press, 2008. ISBN 978-0-7524-4746-9. Kapitola Defunct Underground Stations, s. 80–81. (anglicky) 

Externí odkazy