Nosič vrtulníků
Nosič vrtulníků je označení pro plavidla a letadlové lodě, které jsou primárně určeny pro provoz vrtulníků. Jejich hlavním účelem je protiponorkové hlídkování a podpora námořních výsadků. Je možné mezi ně zahrnout i protiponorkové letadlové lodě a výsadkové lodě.
Nosiče vrtulníků mohou mít letovou palubu po celé délce lodi s velitelským ostrovem, jak je tomu u klasických letadlových lodí, nebo pouze v její části, jako třeba u ruských vrtulníkových křižníků třídy Moskva. Druhé kompromisní pojetí se vyskytuje méně často. Řešení s letovou palubou po celé délce lodi je totiž výhodnější pro letový provoz.
Díky vlastnostem britského kolmostartujícího letounu BAE Sea Harrier je v současnosti obtížné najít čistě vrtulníkové nosiče (pouze s vrtulníky měly původně operovat například italská letadlová loď Giuseppe Garibaldi a španělská Principe de Asturias).
Například americké nosiče třídy Wasp nesou kromě 30 vrtulníků i 6–8 letounů Harrier. Provoz Harrierů je nemožný jen u starších nosičů, které jediné jsou tedy čistě vrtulníkové. Letadlové lodě, provozující pouze vrtulníky a kolmostartujícími letouny, bývají označovány i jako lehké letadlové lodě.
Nosiče vrtulníků
- Třída Andrea Doria
- Vittorio Veneto
Japonské námořní síly sebeobrany
Námořnictvo Spojených států amerických
- HMS Ocean
- Třída Albion
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu nosič vrtulníků na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
(c) Jon Eastham - http://www.jon-eastham.co.uk/, CC BY-SA 2.5
HMS Ocean (L12) in Portsmouth Harbour on 28th March 2004
Autor: Yannick Le Bris, Licence: CC BY-SA 3.0
the helicopter carrier Jeanne d'Arc docked in Brest (11 of June 2003)
Autor: Messaoud Mesbouk, Licence: CC BY-SA 4.0
Porte-hélicoptère Kalaat Béni Abbès de classe San Giorgio de la Marine algérienne.
Autor: Isaac Newton, Licence: CC BY-SA 2.5
The Soviet helicopter carrier Moskva off Morocco in January 1970.