Nová radnice (Ostrava)

Nová radnice
Nová radnice v Ostravě
Účel stavby

sídlo Magistrátu statutárního města Ostravy

Základní informace
ArchitektiFrantišek Kolář, Jan Rubý, Vladimír Fischer
Výstavba1925 – 1930
Poloha
AdresaProkešovo náměstí 1803/8
702 00 Moravská Ostrava a Přívoz, Ostrava, ČeskoČesko Česko
UliceProkešovo náměstí
Souřadnice
Nová radnice
Nová radnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky101420 (PkMISSezObrWD)
Webwww.ostrava.cz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nová radnice je nejznámější stavbou Ostravy. Jedná se o prvorepublikovou dvoukřídlou budovu s vyhlídkovou věží. Stavěla se v letech 19251930. Vedením stavby byl pověřen tehdy mladý začínající architekt Karel Kotas. Na projektu se mj. podílel i známý brněnský architekt Vladimír Fischer. Budova s celkovými náklady 52 miliónů korun byla slavnostně otevřena dne 28. října 1930 u příležitosti státního svátku Československé republiky. Karel Frič k tomu napsal:

„Moravská Ostrava měla štěstí, že v době, kdy se rozhodovalo o stavbě její radnice, byli v čele správy města prozíraví mužové, kteří si byli vědomi, že se jedná o monumentální budovu, která nemá sloužiti a vyhovovati jen v nejbližší době, nýbrž má a bude sloužiti také v daleké budoucnosti.“

Historie

O výstavbě budovy, která nahradí v mnoha ohledech nevyhovující Starou radnici, se uvažovalo již od roku 1912. Pozornost navrhovatelů upoutal nezastavěný prostor u řeky Ostravice, kde se nacházela výletní restaurace Nová střelnice. Vzhledem k uvažované výstavbě policejního ředitelství, národní banky, krajského soudu, ředitelství dolů a jiných staveb mělo dojít k vytvoření nového obchodně-administrativního centra města.

Dne 25. července 1923 správní komise schválila stavební program a vypsala architektonickou soutěž na zpracování projektu. V únoru 1924 pak byl vybrán vítězný projekt architektů Františka Koláře a Jana Rubého. Zatímco severní část byla určena župním úřadům, jižní část měly obsadit kanceláře města. První výkopy byly kvůli soudním tahanicím provedeny až v dubnu 1925.

Původní návrhy počítaly s kamennou budovou i věží, která měla připomínat palác Signorie ve Florencii. Také ostravský „palác Signorie“ měl odkazovat na důstojnost a sebevědomí rychle se rozvíjející Ostravy, která se pod vedením prvního ostravského starosty Jana Prokeše rozrostla o okolní obce a stala se skutečným velkoměstem.

Pro nestabilitu podloží (což je obecně ostravský problém), bylo nakonec přistoupeno na odlehčenou ocelovou konstrukci věže s měděným oplátováním. Věž je vysoká 85,6 metrů. Pod věží je uložena unikátní žebrovaná železobetonová deska, která vyztužuje nejvíce namáhané partie. Věž samotná v době svého vzniku vážila 155 tun a Vítkovickému hornímu a hutnímu těžířstvu bylo zaplaceno 635 tisíc korun. Rychlovýtah ve věži byl ve své době nejvyšší v republice (51 m). Věžní hodiny váží více než půl tuny a jejich ciferník má průměr 350 cm.

Díky 86 m vysoké věži[1] se radnice stala nejvyšší radniční budovou v České republice. Nová radnice je zároveň největší radniční komplex v zemi. Ve věži je informační centrum a možnost vyhlídky z terasy ve výšce 73 m.[2] Věž má dvojí světelnou výzdobu: hrany věže jsou opatřeny světelnými řetězy a samotná věž je zespodu nasvícena reflektory. V pravém křídle budovy stále funguje páternoster, jeden z posledních v Ostravě. Další funkční je k nalezení v protější budově OKD.[3]

Vnitřní interiéry jsou obloženy mramorem, mahagonem a jinými vzácnými dřevy. Konstruktivistické průčelí zdobí portikus s šesti půlkruhovitými sloupy nesoucí terasu s pilastry. Čtyři bronzové sochy vysoké 3,2 m od Václava Macha symbolizují čtyři funkce města: hornictví, obchod, vědu a hutnictví. Radniční foyer je využíván jako výstavní galerie. Nacházela se zde i busta T. G. Masaryka, jejíž autorem je Josef Mařatka. V rámci oprav centrálního Masarykova náměstí byla přesunuta na náměstí.

Prokešovo náměstí a socha Ikara

1. července 1999 byla na Prokešovo náměstí před radnici umístěna socha Ikara od pražského akademického sochaře Františka Štorka. Měří 3,5 metru a jedná se o třetí největší bronzovou plastiku v České republice. Socha váží asi sedm tun a stojí na žulové kašně s vodotryskem. Podle vedení města socha symbolizuje „vzestupy a pády“, kterými Ostrava prochází. Po instalaci vyvolala řadu rozporuplných reakcí. Část Ostravanů ji dodnes nepřijímá příznivě.

Samotné Prokešovo náměstí bylo původně zamýšleno jako plocha pro stavbu Masarykova pomníku, která se však nikdy neuskutečnila. Proto byl prostor před radnicí pouze vydlážděn, přičemž uprostřed byla travnatá plocha. V letech 19451948 zde stál první československý tank, který vjel do Ostravy. Ten byl posléze přemístěn k Mostu pionýrů a po výbuchu plynového potrubí 25. listopadu 1976 byl tank přeložen na Slezskou Ostravu k Mostu Miloše Sýkory. Náměstí několikrát změnilo jméno:

  • 1930: náměstí Jana Prokeše
  • 1939: náměstí Adolfa Hitlera
  • 1945: Stalinovo náměstí
  • 1961: náměstí VŘSR
  • 1989: Prokešovo náměstí

Fotogalerie

Reference

  1. Archivovaná kopie. pruvodce.turistik.cz [online]. [cit. 2008-08-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-04-30. 
  2. Ostravský informační server - Architektonické zajímavosti, památky. www.ostravainfo.cz [online]. [cit. 2007-03-31]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-02-09. 
  3. http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/paternostery-neprekonane-presto-se-rozsirovat-nebudou-20120513.html

Literatura

Knihy
  • ALOIS, Adamus. Z dějin Moravskoostravské radnice. 1. vyd. Moravská Ostrava: Presidium městské rady města Moravské Ostravy, 1930. 104 s. 
  • Kolektiv autorů. Nová radnice osmdesátiletá. 1. vyd. Ostrava: Statutární město Ostrava, 2010. 60 s. ISBN 978-80-260-0035-8. 
Články

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Red pog.png

Shiny red button/marker widget.

Converted from SVG
Ostrava, Nová radnice 1.jpg
Autor: Lukáš Mižoch, Licence: CC BY-SA 2.5
Nová radnice, Ostrava.
Prokesovo Namesti Ostrava 2010.jpg
Autor: Sveter (Please credit as "Petr Šmerkl, Wikipedia" in case you use this outside WMF projects.), Licence: CC BY-SA 3.0
Jan Prokeš square in Ostrava, Czech Republic.
Nová radnice v noci.jpg
Autor: Lukáš Mižoch, Licence: CC BY-SA 2.5
Nová radnice v noci, Ostrava.
Ostrava nova radnice.jpg
Autor: Vecernik, Licence: CC BY-SA 3.0
čelní pohled na budovu nové radnice v Ostravě
Icarus Ostrava.JPG
Autor: Sveter, Licence: CC BY-SA 2.5
Statue of Icarus in Ostrava / Socha Ikara v Ostravě
Pohled na Novou radnici z Komenského sadů.jpg
Autor: DarkenJay, Licence: CC BY-SA 4.0
jedná se o fotografii pořízenou z Komenského sadů, které se nachází u řeky Ostravice
Ostravice Ostrava.JPG
River Ostravice in Ostrava
20071216 Nova radnice.jpg
Autor: Petr Štefek, Licence: CC BY 3.0
Nová radnice, Ostrava